Od wyboru odpowiednich okien do mieszkania czy domu zależy nie tylko wygląd wnętrza, czy elewacji. Dobre okna to również gwarancja izolacji termicznej i zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Warto przyłożyć większą wagę do wyboru stolarki okiennej do nowego domu czy mieszkania, by zagwarantować trwałość i funkcjonalność wybranej stolarki.
Jakie są rodzaje okien?
Okna można podzielić ze względu na wiele aspektów, a jednym z nich jest niewątpliwie materiał wykonania. To ważne kryterium, ponieważ okna z określonych tworzyw nadają się bardziej do odmiennych zastosowań.
Okna drewniane
Wybierane najczęściej przez tradycjonalistów i fanów klasyki. Okna drewniane wyglądają bardzo elegancko, podkreślają charakter domu zarówno od strony elewacji, jak i wewnątrz. Są też naturalnie termoizolacyjne – drewno doskonale izoluje ciepło wewnątrz domu.
Drewniane profile okienne mają ważną zaletę: łatwo je naprawić, jeżeli zostaną np. zarysowane. Wystarczy wyszlifować rysę i pokryć warstwą impregnującą. Tak łatwa naprawa nie wchodzi w grę przy oknach z innego materiału.
Nowoczesne okna drewniane stworzone ze sklejanych ze sobą naprzemianległych elementów są bardzo wytrzymałe: nie wypaczają się, co było problemem starych, drewnianych okien. Dobrze radzą sobie też wystawione na wysokie i niskie temperatury: nie odkształcają się i nie zmieniają znacznie swojej objętości w związku z rozszerzalnością temperaturową.
Okna aluminiowe
Aluminium to tworzywo bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrze takie jak wilgoć, zmiany temperatur czy promieniowanie UV. Doskonale zabezpiecza technologie, które odpowiadają za funkcjonalność okna. Jest też łatwe w obróbce, pozwala zatem tworzyć ciekawe kształty i dowolne formy – z tego względu aluminium służy nie tylko tworzeniu profili okiennych, ale też osłon na okna z innych materiałów.
Często z wykorzystaniem aluminium tworzy się profile okienne drewniano-aluminiowe. Łączą one w sobie cechy obu rodzajów ram okiennych: wewnątrz pomieszczenia to naturalne piękno i termoizolacyjność drewna zaś na zewnątrz – wytrzymałość aluminium.
Okna PVC
Okna z tworzywa sztucznego są najczęściej wybierane przez inwestorów. PVC charakteryzuje się szeregiem cech, które na tę popularność wpływają, warto podkreślić kilka z nich:
- Okna z plastiku są wytrzymałe – doskonale opierają się czynnikom atmosferycznym takim jak wahania temperatury czy wilgoć; są też odporne na korodowanie.
- PVC dobrze izoluje ciepło wewnątrz domu – wpływ na to ma nie tylko tworzywo samo w sobie, ale też sposób wykonania samych profili. By jeszcze lepiej izolowały ciepło, ich wnętrze podzielone jest na komory, które tworzą dodatkową barierę dla uciekającego ciepłego powietrza.
- Tworzywo sztuczne łatwo utrzymać w czystości. Są odporne na związki chemiczne obecne w produktach do sprzątania.
Stolarka okienna z tworzywa sztucznego występuje też w wielu wariantach kolorystycznych – PVC łatwo się barwi, można też stosować do niego okleiny czy aluminiowe nakładki zmieniające jego wygląd, dlatego jest popularnym materiałem, z którego tworzy się okna. Bogatą ofertę okien z PVC ma polski producent, firma Kapica. Szukając okien do nowego czy remontowanego domu warto zwrócić uwagę na ich propozycje okien PVC.
Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania
Ze względu na sposób otwierania rodzajów jest kilka, ale najpopularniejsze są trzy: okna rozwieralno-uchylne, okna obrotowe oraz przesuwno-uchylne okna tarasowe.
- Okna rozwieralno-uchylne to typowe okna, jakie można spotkać w większości polskich domów i mieszkań. Zamocowane są na zawiasach znajdujących się po jednej stronie ramy okiennej i otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz domu. Można je także uchylić od góry.
- Okna obrotowe są bardziej popularne w krajach skandynawskich, jednak w Polsce również powoli zdobywają zwolenników. Otwierają się one wzdłuż osi symetrii wyznaczające połowę okna wertykalnie lub horyzontalnie. Taki sposób otwierania okna wspiera szybką wymianę powietrza między wnętrzem domu a zewnętrzem: z jednej strony z domu ucieka powietrze, z drugiej zaś wpada do niego świeże, dzięki czemu wietrzenie pomieszczeń jest bardziej efektywne i szybsze.
- Polacy doceniają w ostatnim czasie również okna przesuwne. Właściwie można powiedzieć o nich „drzwi”, ponieważ stolarka przesuwna najczęściej pełni rolę przejścia z domu na taras czy balkon. Mechanizm pozwala na przesuwanie skrzydła wzdłuż ściany czy drugiej części okna – pozwala to zaoszczędzić przestrzeń przy oknie, ponieważ nie potrzeba miejsca na rozwieralne skrzydło.
Wielkość okien również należy dobrać do rodzaju okien. Wymiary zwykle dostosowane są do materiału wykonania danej stolarki. Drewno i aluminium będą odpowiedniejsze do okien wielkopowierzchniowych, PVC doskonale sprawdzi się w mniejszych rozmiarach.
Ze względu na sposób otwierania praktycznie nie ma różnicy, które okna będą lepsze. Pojawia się ona znów podczas wyboru miejsca ich zamontowania: okna drewniane nie będą dobrym wyborem do kuchni i łazienki, ponieważ mogą pochłaniać wilgoć i niszczyć się. O wiele lepiej sprawdzą się tam okna z PVC, które są dodatkowo odporne na korozję, zaś drewno doskonale sprawdzi się w salonie czy sypialni.
Podsumowanie
Rodzajów okien jest bardzo wiele, ponieważ wiele jest aspektów, które należy rozważyć, dobierając stolarkę do swoich potrzeb. Warto zapytać o poradę konsultantów po stronie wybranego producenta – pomogą oni odpowiednio dobrać materiał i technologie, które można zastosować, by jeszcze bardziej usprawnić korzystanie z wybranych okien.
Odpowiedź