Żeby komfortowo wypoczywać w swoim mieszkaniu czy domu, warto zadbać również o właściwy klimat we wnętrzu. Cieszy fakt, że wielu Polaków zwraca na to coraz większą uwagę. Jeżeli mówimy o dobrym i zdrowym mikroklimacie we wnętrzach, w pierwszej kolejności należy tutaj wskazać na nawilżacz powietrza. Jako że popyt na takie produkty jest dziś naprawdę spory, nie dziwi fakt, że na rynku jest mnóstwo takich produktów. Oczywiście nie wszystkie nawilżacze są tak samo dobre. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak wybrać dobry nawilżacz powietrza i jak w ogóle działa takie urządzenie.
Jak działa parowy nawilżacz powietrza?
Jeżeli chcemy komfortowo wypoczywać w swoim pokoju dziennym, na przykład przed telewizorem, sofa do salonu jest tym meblem, który wybieramy najczęściej. Jednak wygodny wypoczynek nie zależy tylko od tego, jak komfortowy będzie mebel, na którym spoczniemy. Oprócz tego warto zadbać o zdrowe powietrze we wnętrzach, w czym pomagają nawilżacze.
Te urządzenia są bardzo różne, a ich główny podział obejmuje nawilżacze parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Największą popularnością cieszą się nawilżacze parowe. Oczywiście nie dzieje się to bez powodu. Przede wszystkim takie urządzenia mają atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Oprócz tego są bardzo funkcjonalne. Mgiełka nie tylko nawilża bowiem suche powietrze. Dodatkowo, jeżeli zainwestujemy też w olejki eteryczne, może pełnić funkcje inhalacyjne, co także nie jest bez znaczenia.
Warto pamiętać, że suche powietrze we wnętrzu jest przyczyną wielu dolegliwości (np. zły stan włosów, zły stan cery, infekcje, choroby układu oddechowego), co musi dać do myślenia. Sam stopień wilgotności w mieszkaniu powinien oscylować w okolicach nawet 50 proc. Ważne, żeby nie był on na poziomie poniżej 30 proc. Wówczas o najróżniejsze dolegliwości chorobowe bardzo łatwo, a suche powietrze sprzyja problemom zdrowotnym. Jest to dobry powód do tego, że zakupić nawilżacz parowy.
Sam nawilżacz parowy jest urządzeniem bardzo prostym w swoim działaniu. Otóż nawilżacz działa bardzo podobnie do tego, jak pracuje czajnik elektryczny. We wnętrzu urządzenia znajduje się specjalna grzałka, która doprowadza wodę w zbiorniku do wrzenia. W ten sposób powstaje para wodna, która ulatnia się ze zbiornika, a tym samym nawilża powietrze w pomieszczeniu.
Jaki nawilżacz parowy wybrać – z jonizacją czy higrometrem?
Producenci nawilżaczy powietrza idą coraz dalej w obszarze funkcjonalności takich produktów. Już dawno nie służą one wyłącznie do nawilżania powietrza w mieszkaniu. Obecnie takie urządzenia mają wiele funkcji. Dobrym przykładem są parowe nawilżacze powietrza z higrometrem oraz jonizacją.
- Nawilżacz powietrza parowy z jonizacją – jak wskazuje nazwa, są to urządzenia wyposażone w jonizator. Dzięki temu nawilżacz powietrza tworzy jony ujemne. Jest to o tyle istotne, że aniony neutralizują kationy, a to właśnie one odpowiadają za niedotlenienie organizmu, a w konsekwencji również złe samopoczucie. Tym bardziej warto sięgnąć po nawilżacz powietrza z funkcją jonizacji. Szczególnie w tych pomieszczeniach, w których przebywamy naprawdę często. Miejscem ich ustawienia może być więc komoda w sypialni czy szafka pod telewizor w salonie.
- Nawilżacz powietrza parowy z higrometrem – z dodatkowym higrostatem, dzięki któremu można zmierzyć poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. W ten sposób urządzenie działa w sposób automatyczny, włączając się i wyłączając, kiedy poziom nawilżenia osiągnie określony poziom. To gwarancja, że w mieszkaniu zawsze powietrze jest optymalnie nawilżone.
Najważniejsze parametry nawilżaczy powietrza
Przed wyborem właściwego nawilżacza powietrza warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj urządzenia. Ważne są także kluczowe parametry takich sprzętów. Zalicza się do nich między innymi moc, wydajność czy zbiornik na wodę.
- Moc – im jest ona większa, tym lepiej, a nawilżacz działa sprawniej. Z drugiej strony jest on mniej energooszczędny i zużywa więcej prądu. W zależności od wielkości zbiornika na wodę oraz modelu parowy nawilżacz powietrza ma moc w granicach od 300 W do 2000 W.
- Wydajność – wydajność parowania to tak naprawdę ilość mgiełki, jaką może wytworzyć nawilżacz w określonym czasie. Producent parametr ten określa w litrach (na dobę), mililitrach (na godzinę) lub gramach (na godzinę). Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę wielkość mieszkania, aby wybrać optymalne urządzenie. Na przykład w mieszkaniu o wielkości ok. 50 metrów kwadratowych nawilżacz parowy powinien mieć wydajność przynajmniej ok. 6 litrów na dobę.
- Powierzchnia nawilżania – parametr wyrażany w metrach kwadratowych. Zwykle nie przekracza ona 50 metrów kwadratowych.
- Wielkość pojemnika na wodę – im pojemnik jest większy, tym lepiej, ponieważ rzadziej należy napełniać go wodą. Przede wszystkim przekłada się to więc na komfort użytkowania.
Oczywiście ważne są też dodatkowe funkcje, o których wspomnieliśmy już wyżej. Wymienić należy tutaj opisaną już funkcję jonizatora, ale też aromaterapii. Przydaje się również nawilżacz z higrometrem. Inne ciekawe funkcje i udogodnienia to na przykład automatyczny wyłącznik przy braku wody w zbiorniku czy wskaźnik poziomu wody.
Wydaje się, że parowy nawilżacz do domu to znakomity wybór do każdego wnętrza bez wyjątku. Jest to urządzenie, które można nabyć w naprawdę dobrej i atrakcyjnej cenie, które podniesie komfort przebywania w budynku. Trudno oprzeć się wrażeniu, że w wielu mieszkaniach i domach poziom nawilżenia nie przekracza nawet 30 proc. Niestety, jest to również szkodliwe dla zdrowia, ponieważ może wpływać na złe samopoczucie, a także sprzyjać zachorowaniom na różne choroby. Jak się okazuje, zapobiec temu można w naprawdę prosty sposób.
Wystarczy nabyć optymalny dla siebie nawilżacz parowy, który wcale nie musi być bogaty w funkcje. Najważniejsze, aby miał moc i inne parametry techniczne dopasowane do wielkości mieszkania czy domu. Jest to tani i najlepszy sposób na to, aby zadbać o optymalny mikroklimat w swoich wnętrzach.
Odpowiedź