Podczas poszukiwania idealnej nieruchomości inwestor najczęściej określa takie parametry jak: lokalizacja, ilość pomieszczeń i powierzchnia użytkowa, a także czy w budynku jest dostęp do windy albo miejsce parkingowe. Dla wielu osób jednak bardzo ważnym czynnikiem jest również odpowiednie nasłonecznienie mieszkania. Jak wybrać najlepszą nieruchomość?
Nasłonecznienie mieszkania – jakie są plusy i minusy?
Wiele osób uznaje za bardzo dużą korzyść to, że już o wschodzie słońca ich sypialnia jest oświetlana promieniami słonecznymi. Takie rozwiązanie jest także idealne dla tych, którzy uwielbiają mocno nasłonecznione mieszkanie. Nie będzie to jednak dobre dla osób, które preferują niższe temperatury i chcą dłużej pospać.
Największe zalety mieszkania nasłonecznionego to:
– odpowiednia ilość promieni słonecznych w domu,
– duża ilość dziennego światła,
– lepszy nastrój poprzez pobudzenie produkcji serotoniny.
Minusy nasłonecznionego mieszkania:
– zbyt wysoka temperatura w lokalu w letnich miesiącach,
– trudności w zachowaniu właściwej wentylacji, gdy okna skierowane są tylko na jedną stronę.
Jakie jest najlepsze położenie mieszkania?
Wielorodzinne budynki mają mieszkania rozlokowane na wszystkie strony światła. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki układ jest najlepszy.
Wiele osób uważa, że idealna jest ekspozycja południowo-zachodnia, ponieważ wtedy przez większość dnia wpada do środka naturalne światło. Warto jednak przy wyborze odpowiedniej nieruchomości dokładnie zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń w stosunku do stron świata i zdecydować się na taki, który będzie najbardziej przystosowany do naszego trybu życia.
W jaki sposób planować układ mieszkania biorąc pod uwagę nasłonecznienie konkretnych pomieszczeń? Kuchnie i balkon najlepiej ulokować na zachód. Na wschód i północny wschód najlepiej ulokować sypialnie oraz gabinet. Łazienkę, pralnie czy spiżarnie albo garderobę warto ulokować na północ. Natomiast w przypadku salonu, pokoju dziennego, pokoju dziecięcego i jadalni idealnym rozwiązaniem okazuje się południe albo południowy-zachód.
Pokoje, w których zależy nam na dużym dopływie światła warto lokować na południe i zachód. Natomiast w przypadku pomieszczeń niewymagających dużego nasłonecznienia, dobrym rozwiązaniem jest lokalizacja na północ i wschód. Zawsze można wykorzystać rolety materiałowe do ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.
W jaki sposób zwiększyć poziom nasłonecznienia mieszkania?
Każdy może samodzielnie wpłynąć na większy poziom nasłonecznienia mieszkania poprzez zastosowanie jasnych kolorów farb na ścianach, utrzymaniu w czystości okien i nie zasłanianie okien firanami czy zasłonami. Można także zastosować duże lustra. W przypadku strychu nie są konieczne jakieś dodatkowe metamorfozy, ponieważ tam z reguły wpada dużo promieni słonecznych. W okresie letnim można się przed nimi skutecznie uchronić, stosując rolety dachowe.
Dobre nasłonecznienie mieszkania wpływa pozytywnie na samopoczucie i komfort życia. Niestety czasami zwłaszcza w okresie lata zbyt dużo promieni słonecznych mocno nagrzewa pomieszczenie. Warto w takim przypadku wykorzystać wysokiej klasy rolety https://anwis.pl/.
Odpowiedź