Którą fabrykę bombek choinkowych warto zwiedzić?

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na wycieczkę? Może warto przyjrzeć się pracy mistrzów w swoim fachu i zrozumieć, jak powstają przedmioty, które towarzyszą nam w różnych momentach życia? Rzadko się zastanawiamy, w jaki sposób wytwarza się dobra materialne. Tu przytoczyć można… dekoracje choinkowe. Mają ogromne znaczenie dla kreowania świątecznej atmosfery, przyglądamy się im co roku, a jednak ich powstawanie jest dla nas zagadką. Jeśli chcesz zobaczyć, jak się je wytwarza, warto przyjechać do Piotrkowa Trybunalskiego. To tu znajduje się fabryka bombek choinkowych Szkło-Dekor, od 70 lat stosująca tradycyjne metody tworzenia ozdób szklanych. Co ją wyróżnia?

Dlaczego warto odwiedzić fabrykę bombek choinkowych Szkło-Dekor?

To, co wyróżnia firmę, to jej długoletnia historia. Szkło-Dekor rozpoczęło swoją działalność krótko po wojnie. Co ciekawe, marka prowadziła bardzo intensywny eksport na Zachód – polskie bombki choinkowe z Piotrkowa Trybunalskiego gościły w domach w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej już w latach pięćdziesiątych. Dziś ozdoby Szkło-Dekor trafiają do sklepów na całym świecie.

Czy wiesz, że Polska jest jednym z liderów produkcji ozdób choinkowych? Nasze bombki w 2019 roku znalazły się w 71 krajach – pod względem eksportu Polska zajęła trzecie miejsce, tuż za Chinami i Niemcami. Z czego to wynika? Warto zwrócić uwagę na to, że chińskie bombki są przede wszystkim plastikowe i niskiej jakości. Tymczasem nasze bombki na świecie są uznawane za produkty premium dlatego, że są ręcznie dekorowane.

Tak właśnie przebiega produkcja ozdób choinkowych w fabryce Szkło-Dekor. To sprawia, że jest wspaniałym celem wycieczki i warto ją zwiedzić. W Piotrkowie Trybunalskim masz możliwość sprawdzić, jak przebiega produkcja bombek i innych ozdób i przyjrzeć się specjalistom podczas trudnej, niezwykle precyzyjnej pracy.

Sprawdź, jak powstają ozdoby choinkowe

Małe dzieła sztuki, które później wieszamy na choinkach, w tradycyjnych fabrykach powstają ze szkła i są dekorowane ręcznie. W dużym uproszczeniu przebieg produkcji przebiega następująco:

  • Najpierw dmuchacz z rozgrzanych rurek szklanych formuje bombki. Szkło musi być na tyle rozgrzane, by udało się z niego wytworzyć ozdoby o idealnym kształcie.
  • Gdy szkło ostygnie, można przystąpić do kolejnego kroku, czyli srebrzenia bombek azotanem srebra. Dzięki temu nie są przezroczyste. Po wysuszeniu można pomalować tło – i znów się je suszy.
  • Następny krok jest kluczowy i najbardziej wymagający: to dekorowanie. W Szkło-Dekor robi się to ręcznie. Bombki zdobią eksperci i ekspertki w zakresie dekoracji szklanych, wyposażeni w niezwykłe umiejętności manualne. Każdy wzór musi być maksymalnie precyzyjny. Wykorzystuje się farby, lakiery, brokaty, ale także perełki czy drobne kamyczki.
  • Później przystępuje się do pakowania ozdób choinkowych tak, by dotarły bezpiecznie do sklepów w Polsce i na całym świecie.

Stwórz własne bombki

Fabryka bombek w Piotrkowie Trybunalskim po oprowadzeniu i zaprezentowaniu następnych kroków organizuje warsztaty, podczas których uczestnicy wycieczki mają możliwość stworzenia swoich własnych ozdób choinkowych – czterech bombek według swojego pomysłu lub gotowego wzoru. To wyjątkowa okazja, by stworzyć swoje własne dekoracje. Nie muszą być idealne – ważne, że będą efektem pracy własnych rąk! To świetna pamiątka z wyjazdu, która na pewno znajdzie swoje stałe miejsce wśród innych ozdób choinkowych. Bombki sprawdzą się także jako prezent świąteczny.

Szeroka oferta sklepu firmowego

Firma stworzyła także sklep, w którym prezentuje gotowe zestawy ozdób choinkowych swojej produkcji. Atutem jest naprawdę szeroki wybór produktów – znajdziesz tam zarówno nowoczesne wzory, inspirowane bieżącymi trendami, jak i bardziej tradycyjne bombki, które przypomną Ci o świętach z dzieciństwa.

Każda bombka w piotrkowskiej fabryce jest wytwarzana przez rzemieślników i artystów – nie ma tu miejsca na produkcję taśmową. Tradycyjne metody zdobyły serca odwiedzających. Szkło-Dekor zyskało miano „krainy bombek”. Cenę zwiedzania, szczegóły i dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej firmy!

Odpowiedź