Zamki szyfrowe w najprostszym ujęciu to urządzenia, które pozwalają na zamknięcie danego elementu lub pomieszczenia określonym kodem. Urządzenia te są zazwyczaj wykonane z metalu i mają różne kształty oraz rozmiary. Niektóre z nich wyposażone są w obrotowe tarcze numeryczne, podczas gdy inne mają przyciski, które należy nacisnąć w określonej sekwencji w celu odblokowania zamka. Wraz z rozwojem technologii opracowywane są nowe modele zamków szyfrowych, aby zwiększyć wygodę ich używania i bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy, dlaczego warto wybrać zamki szyfrowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak działa zamek do drzwi na kod?
Zamek szyfrowy to rodzaj zamka do drzwi, który wykorzystuje szereg cyfr i symboli do sterowania mechanizmem blokującym. Jest bardzo łatwy w użyciu, ponieważ wystarczy wprowadzić odpowiednią kombinację, aby drzwi się otworzyły. Niektóre zamki mają dotykową klawiaturę, na której można wprowadzić kilkucyfrowy kod w celu odblokowania drzwi. Inne mają fizyczne przyciski umieszczane na zewnętrznej stronie drzwi, które naciskasz, aby je otworzyć.
Zamek szyfrowy to rodzaj zamka, który należy odblokować za pomocą określonego kodu. Posiada możliwość otwierania bez klucza. Zamki szyfrowe są zwykle używane w domach lub miejscach o ograniczonym dostępie, takich jak biura. Mogą być również stosowane w budynkach komercyjnych, w których tylko określone osoby mają mieć dostęp do tego danego pomieszczenia.
Zamek szyfrowy mechaniczny, czy elektroniczny, który wybrać?
Ze względu na konstrukcję i sposób działania możemy wyróżnić dwa różne rodzaje zamków: mechaniczne i elektroniczne. Decyzja między mechanicznymi a elektronicznymi zamkami szyfrowymi zależy od wielu czynników, takich jak poziom bezpieczeństwa, cena, miejsce, w którym zamek ma być wykorzystany itp.
Zamki mechaniczne wykorzystują zatrzask do otwierania drzwi. Składają się z systemu zapadek, które są połączone za pomocą kołków i sprężyn. Zamki mechaniczne są klasycznym i wciąż bardzo popularnym rodzajem zamka. Mają charakterystyczny wygląd. Wyróżniają się cyframi umieszczonymi na tarczy, które należy przekręcić w określonej sekwencji, w celu otwarcia. Zamki mechaniczne są powszechnie stosowane w przeróżnych miejscach, ze względu na swoją trwałość i łatwość w użyciu. Możemy je spotkać między innymi w sejfach, blokadach rowerowych, a nawet w walizkach do zabezpieczenia bagażu. Zamek mechaniczny nie wymaga baterii ani energii elektrycznej, co znacznie wyjaśnia, dlaczego są tak popularne.
Zamek elektroniczny jest kodowany cyfrowo, co oznacza, że można go zaprogramować tak, aby otwierał się tylko w określonym czasie. Są to zamki nowszego typu i w przystępny sposób umożliwiają bardzo łatwą kontrolę dostępu do poszczególnych pomieszczeń. Można je zaprogramować z różnymi poziomami bezpieczeństwa i aktualizować, gdy chcemy zmienić uprawnienia lub szyfr, który umożliwia otwarcie zamka. Dzięki temu możliwa jest zmiana kodu nawet codziennie, co znacznie wpływa na poziom bezpieczeństwa zabezpieczonego elementu lub pomieszczenia.
Jakie są typy elektronicznych zamków szyfrowych do drzwi?
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów zamków szyfrowych. Dwa z najczęstszych typów to te z fizycznymi przyciskami i te z przyciskami dotykowymi. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady.
Zamki szyfrowe z fizycznymi przyciskami mają konstrukcję starszego typu. Ich główną zaletą jest to, że fizyczne przyciski są bardziej funkcjonalne niż ich dotykowe odpowiedniki. Dzięki temu można je odblokować, nawet gdy nasze dłonie są mokre lub mamy na nich rękawiczki. Tego typu zamki otwierane kodem często wybierane są na zewnątrz lub do drzwi znajdujących się np. w chłodniach, czy magazynach. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy ich zakupie jest materiał, z którego są wykonane. Jeśli zamek będzie często odblokowywany jednym typem kodu, istnieje ryzyko, że przyciski się przetrą i pozostawi to podpowiedź do rozszyfrowania kodu. Z tego względu, jeśli zamek ma służyć do zabezpieczenia cennych rzeczy, warto zainwestować w taki wykonany z materiałów odpornych na ścieranie. Co więcej, jeśli zamek ma być zamontowany na zewnątrz zwróć uwagę, czy jest on odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Zamki do drzwi na kod z dotykowym panelem to nowsze rozwiązanie. Często możemy spotkać je w biurach i firmach. Wyglądają one bardziej estetycznie od zamków z fizycznymi przyciskami. Natomiast w tym przypadku również należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów został wykonany zamek do drzwi na kod. W tym przypadku również istnieje ryzyko wytarcia najczęściej używanych pól.
Jakie dodatkowe funkcje mogę mieć zamki szyfrowe?
Głównym celem tych urządzeń jest zapewnienie bezpieczeństwa zamkniętym rzeczom poprzez blokowanie ich, gdy nie ma Cię w pobliżu. Elektroniczne zamki otwierane kodem stają się również coraz bardziej popularne, ponieważ są łatwiejsze i szybsze w użyciu dla użytkowników niż tradycyjne klucze. Często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które umożliwiają ich dostosowanie do własnych preferencji.
Przede wszystkim część modeli wyposażona jest w aplikację mobilną. Pozwala ona na zdalną obsługę zamka przez bardzo intuicyjny panel. Możemy w ten sposób ustawić kody dostępu oraz godziny w jakich jego podanie będzie konieczne. Jedną z dodatkowych funkcji, jakie mogą posiadać elektroniczne zamki szyfrowe, jest możliwość wygenerowania jednorazowego kodu dostępu dla użytkownika. Jest to przydatne, jeśli chcesz dać komuś tymczasowy dostęp bez konieczności dzielenia się głównym kodem dostępu, który powinien być znany tylko dla Ciebie. Aplikacja mobilna umożliwia również zmianę kodu dostępu, co jest bardzo przydatne, gdy go zapomnimy. Oczywiście wszystko odbywa się po weryfikacji tożsamości, tak aby nikt niepożądany nie miał dostępu do tej funkcji.
Partnerem artykułu jest strona fernand.pl.
Odpowiedź