Zalanie domu to jedna z najczęstszych szkód dotykających właścicieli nieruchomości. Zalane ściany i sufity to poważny problem, który nie tylko uniemożliwia komfortowe użytkowanie mieszkania, ale wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami – na naprawy szkód i osuszanie po zalaniu. W jaki sposób skutecznie pozbyć się problemu – podpowiadamy w poniższych akapitach.
Wybór metody osuszania a stopień szkody
Osuszanie po zalaniu domu wymaga specjalistycznych środków i umiejętności. W zależności od tego, jak wysoki jest stopień zalania ścian, sufitów czy podłóg, należy dobrać taki sposób działania, dzięki któremu problem zostanie rozwiązany najszybciej i najskuteczniej. To, jak długo schnie ściana po zalaniu, również uwarunkowane jest od rodzaju zastosowanej metody. Po szczegółowej analizie problemu, wykonanej przez wykwalifikowanych specjalistów, najczęściej wybór rozwiązania pada na jeden z kilku sposobów. Pierwszym z nich jest osuszanie adsorpcyjne wykorzystujące sprzęt zawierający środki pochłaniające wilgoć. Drugą popularną metodą jest osuszanie kondensacyjne, podczas którego wilgoć pochodząca z powietrza zostaje skroplona i po trafieniu do osuszacza jest odprowadzana na zewnątrz nieruchomości.
Alternatywne metody osuszania budynków
Poza wspomnianymi metodami istnieją także inne sposoby na osuszenie domu po zalaniu. Specjaliści świadczący usługi osuszania sięgają między innymi po nagrzewnice i generatory mikrofal. W pierwszym przypadku osuszanie podłogi po zalaniu lub innych powierzchni odbywa się z wykorzystaniem odpowiednio gorącego powietrza. Nagrzewnica odparowuje wilgoć, pracując z optymalnie wyregulowaną mocą. Z kolei osuszanie mikrofalami polega na przekształceniu energii pola elektromagnetycznego na energię cieplną. W wyniku tego działania powstają wysokie temperatury, które odparowują wilgoć z tynków czy posadzek. Istnieje jeszcze metoda podposadzkowa, dzięki której możliwe jest usunięcie wilgoci z izolacyjnych warstw podłogi. Z uwagi na zastosowanie jeszcze bardziej zaawansowanego sprzętu cena usługi zwykle jest wyższa niż za standardowe suszenie. Osuszanie ścian po zalaniu cena jest uwarunkowana stopniem zaawansowania przewidzianych prac i rodzajem niezbędnego do ich wykonania sprzętu. Z reguły ustalana jest po oględzinach specjalisty na miejscu zalania.
Odpowiedź