Jak wybrać kamerę do monitoringu? Sprawdzone porady

[REKLAMA]

Monitoring to dziś standard zarówno w firmach, jak i na prywatnych posesjach. Kamery IP, zwane też kamerami CCTV można zobaczyć niemal wszędzie. I nic dziwnego – wzrost popularności monitoringu wynika przede wszystkim z faktu, że stał się on tańszy niż kiedykolwiek, a jakość obrazu przeciętnej kamery w zupełności wystarcza do spełniania swojej ochronnej funkcji.

Wśród tysięcy producentów i jeszcze większej liczby marek można się zagubić. Produkty „atakują” nas kolejnymi nowocześnie brzmiącymi funkcjami i marketingowymi opisami, prześcigając się w kreatywnym tworzeniu ofert. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie kamery IP? Co faktycznie wnosi wartość, a co jest tylko niezbyt potrzebnym dodatkiem?

Różne modele kamer i systemów monitoringu znajdziesz w Asortimo wraz z porównaniem cen i możliwością wyboru najlepszej oferty.

Podział kamer IP

Zacznijmy jednak od tego, jakie rodzaje kamer znajdziemy w sklepach. Rejestratory dzielimy głównie:

W zależności od miejsca montażu:

  • wewnętrzne – używane w pomieszczeniach,
  • zewnętrzne – używane poza pomieszczeniami.

W zależności od połączenia:

  • przewodowe,
  • bezprzewodowe (najczęściej Wi–Fi).

Przydatne funkcje kamer CCTV

Podstawową rolą monitoringu jest oczywiście nagrywanie tego, co znajduje się w zasięgu obiektywu. Z tego powodu pierwsze, o czym warto pomyśleć, jest jakość optyki i rozdzielczość rejestrowanego obrazu. Dziś rzadko spotyka się już przestarzałe kamery o rozdzielczości VGA (640 × 480 pikseli), które ustąpiły miejsca kamerom HD (1280 × 720) i FullHD (1920 × 1080). Teoretycznie im więcej pikseli, tym lepszej jakości nagranie, jednak nie ma co przesadzać – do zdecydowanej większości zastosowań i lokalizacji kamera obsługująca rozdzielczość FullHD będzie w pełni wystarczająca, a 4K (o ile to prawdziwe 4K) będzie zbędnym wydatkiem.

Nagrywanie w nocy (tryb nocny)

Warto pamiętać, że nie wszystkie kamery dobrze radzą sobie w nocnych warunkach, gdy do obiektywu trafia minimalna ilość światła. Dzięki diodom IR i odpowiedniemu oprogramowaniu da się jednak temu zaradzić i otrzymać względnie ostry obraz nawet w nocy. Zazwyczaj producenci komunikują to jako „tryb nocny”.

Detekcja ruchu (motion detection)

Moduł wykrywania ruchu bywa bardzo przydatny. W ten sposób kamera oprócz nagrywania czy transmitowania obrazu na żywo wyśle do właściciela alert, gdy wykryje nienaturalne zmiany między kolejnymi klatkami obrazu, które mogą sugerować poruszający się obiekt. Pozwala to na w miarę możliwości szybką reakcję w kryzysowej sytuacji.

Nagrywanie dźwięku – wbudowany mikrofon

Niektóre rejestratory z powodzeniem nagrywają również dźwięk, dzięki czemu mogą służyć nawet za kamery przy domofonach. W mikrofony wyposażona jest większość kamer wewnętrznych, a z dość oczywistych powodów trudno je znaleźć w modelach przeznaczonych do montażu na zewnątrz.

Obsługa przez aplikację mobilną

Sporym ułatwieniem dla administratora monitoringu czy właściciela posesji jest możliwość obsługi przez aplikację na smartfonie lub tablecie. Dzięki temu w zależności od modelu można na małym ekranie zobaczyć podgląd obrazu na żywo czy archiwalne nagrania z ostatnich dni. Dzięki temu można cały czas mieć „rękę na pulsie”.

Zoom

W przypadku konieczności identyfikacji twarzy, szczegółów ubioru czy budowy ciała potencjalnego złodzieja przydatna jest możliwość przybliżania obrazu. Zoom dzieli się na cyfrowy (dokonywany za pomocą oprogramowania) i optyczny (mechanicznie za pomocą zdalnego ustawienia obiektywu). Nie wszystkie kamery obsługują zoom w sensownej formie – dobrze jest przetestować tę opcję przed zakupem kamery.

Akumulator do kamery

Większość kamer podłączana jest przewodowo do prądu, na rynku znajdują się jednak modele bezprzewodowe przeznaczone do miejsc, w których nie ma elektryczności – na przykład na niektórych placach budowy czy odseparowanych garażach. W takiej sytuacji przyda się model wyposażony w pojemny akumulator.

Asortimo to porównywarka cen kamer IP i innego rodzaju sprzętu elektronicznego – wybierz najlepszy produkt w najniższej cenie.

Odpowiedź