Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

[REKLAMA]

Szukasz czegoś idealnego dla siebie? Interesuje Cię dom na Ursynowie albo małe, przytulne mieszkanko i nie wiesz, od czego zacząć? To problem, z którym spotyka się wiele osób, które planują zakup własnego mieszkania. Często poruszaną kwestią jest wiarygodność dewelopera. Jak ją sprawdzić, żeby nie dać się oszukać nieuczciwej firmie?

Dlaczego sprawdzenie dewelopera jest takie ważne?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego właściwie dokładne sprawdzenie dewelopera jest takie ważne. Dom na Ursynowie, czy własne mieszkanie to niemała inwestycja. Wiele osób finansuje ją z kredytów, które później spłaca się przez lata. Dlatego też warto upewnić się, że wydajemy nasze pieniądze na coś, co jest tego warte. Niestety, ale w dalszym ciągu czasem słyszy się o nieuczciwych praktykach deweloperów, albo firmach, które bankrutują, zanim inwestycja zostanie oddana do użytku. W takiej sytuacji może być naprawdę ciężko odzyskać zainwestowane pieniądze. Na szczęście na rynku działa też całkiem sporo uczciwych firm z dużym doświadczeniem i dużą ilością realizacji na koncie. Jak upewnić się, że interesujący nas deweloper do nich należy?

Wcześniejsze realizacje dewelopera

W pierwszej kolejności dobrze jest uzyskać informacje na temat wcześniejszych realizacji danej firmy. Można je zdobyć bezpośrednio od dewelopera albo z innych źródeł. W przypadku dużych firm adresy wcześniej realizowanych projektów łatwo znaleźć w sieci. Co można zrobić z taką informacją? Po pierwsze można pojechać na miejsce i dokładnie obejrzeć stan techniczny nieruchomości. Jeżeli od budowy minęło już kilka lat, to może dać nam to pogląd, jak nasz dom będzie wyglądał w przyszłości. Można też porozmawiać z mieszkańcami i dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda współpraca z daną firmą i czy są z niej zadowoleni.

Sprawdzenie sytuacji finansowej firmy

Sprawdzenie sytuacji finansowej dewelopera jest szczególnie ważne. Jeżeli jest ona dobra, to nie ma ryzyka, że zbankrutuje on w trakcie budowy. Warto też upewnić się, że poszczególne inwestycje realizowane przez interesującą nas firmę opłacane są z osobnych funduszy. Najłatwiej będzie nam znaleźć konkretne informacje, jeżeli dany deweloper obecny jest na giełdzie – wtedy znalezienie rocznych raportów finansowych, które podawane są do wiadomości publicznej, nie powinno stanowić żadnego problemu. Oprócz tego sprawdzić warto KRS, KRD i bazy udostępniane przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Jakie opinie znaleźć można w Internecie?

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do Internetu jest powszechny, a ludzie chętnie dzielą się ze światem swoimi opiniami, znalezienie informacji o deweloperze nie jest trudne. Pomocne mogą okazać się lokalne i tematyczne fora internetowe. Jeżeli firma, z którą zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę, nie jest uczciwa, to z całą pewnością znajdziemy negatywne komentarze na jej temat. Z dostępnych w sieci raportów finansowych dowiedzieć można się też, kim są główni udziałowcy dewelopera i kto zasiada w jego zarządzie. Warto sprawdzić, jakie przedsięwzięcia te osoby angażowały się wcześniej i czy nie było z nimi żadnych problemów.

Czego dowiedzieć można się o planowanej inwestycji?

O planowanej inwestycji dowiedzieć można się bardzo dużo. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wyczytać można z niego między innymi to, czy inwestycja jest zgodna z przeznaczeniem działki i czy nie wynikną z tego powodu żadne problemy w przyszłości. Z księgi wieczystej nieruchomości można z kolei dowiedzieć się, czy deweloper jest właścicielem terenu i czy nie ciąży na nim hipoteka.

Dokumenty dostarczone przez dewelopera

Deweloperzy to firmy, które działają w oparciu o Ustawę deweloperską, która dokładnie definiuje ich obowiązki wobec klientów. Jednym z nich jest dostarczenie przed zakupem prospektu informacyjnego i wzoru umowy deweloperskiej. W prospekcie, oprócz podstawowych informacji, jak harmonogram prac i prawa przysługujące klientom na każdym etapie, czy warunki odstąpienia od umowy, znaleźć można między innymi informacje na temat tego, czy deweloper może w trakcie inwestycji zmienić sposób jej finansowania – na przykład zaciągając kredyt hipoteczny.

O co można zapytać dewelopera?

Dobrego dewelopera można zapytać o wszystko. Poważne firmy nie powinny mieć żadnego problemu ze wskazaniem wcześniej realizowanych inwestycji albo udostępnieniem wypisu z księgi wieczystej nieruchomości. Nie należy też się obawiać zadawania pytań o sytuację finansową firmy. To oczywiste, że każdy, kto płaci dużą sumę z dom, czy mieszkanie, powinien mieć do takich informacji dostęp i poważni deweloperzy doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Odpowiedź