Jak składać meble – wskazówki, potrzebne narzędzia, inspiracje

[REKLAMA]

Obecnie niemal wszystko kupimy przed Internet i z meblami jest podobnie. Jeżeli zamawiasz meble ze sklepu internetowego i są to różnego rodzaju szafki, łóżka sypialniane, meble kuchenne, meble do salonu, szafy itp., miej pewność, że trafią one do Ciebie w paczkach do samodzielnego montażu. No właśnie, możesz zająć się ich montażem lub zlecić to komuś z zewnątrz, oczywiście odpłatnie. Osób takich szukaj w pobliskich salonach meblowych. Jeżeli nie czujesz się na siłach, montaż mebli przez profesjonalistów będzie dobrą opcją. W tym wpisie podpowiadamy jednak, jak samodzielnie zmontować meble. Przekonaj się, że nie jest to wcale takie trudne.

Zalety mebli w paczkach

W pierwszej kolejności w ogóle spróbujemy Cię przekonać do mebli umieszczonych w paczkach. Miej na uwadze, że obecnie gotowe meble w całości bardzo rzadko trafiają do klientów sklepów z meblami. Jeżeli odwiedzisz pobliski salon meblowy i zechcesz meble złożone, masz kilka opcji do wyboru, tj.:

  • zakup mebli z ekspozycji (miej na uwadze, że mogą one stać na niej nawet kilka lat),
  • zakup mebli w paczkach, złożenie ich w salonie i transport do Ciebie,
  • zakup mebli w paczkach i złożenie ich u Ciebie.

Pierwsza opcja wydaje nam się najmniej rozsądna. Chyba nie chcesz mebli, które są na wystawie. Pamiętaj, że mogą one być poobijane, mieć wyrobione zawiasy, niewielkie skazy, zarysowania itp. Jeżeli nawet mebel ten nie jest normalnie użytkowany w takim stopniu, jak wygląda to na co dzień, nie jest to najlepsza opcja.

O wiele lepiej zamówić meble i poprosić o ich złożenie w salonie. Jednak i tutaj pojawia się pewien szkopuł. Niektóre meble są tak duże, że ich wniesienie do domu czy mieszkania jest niemożliwe. Weź więc pod uwagę gabaryty takich mebli, ale także szerokość ościeżnic w drzwiach, zakręty w domu itp. Jeżeli są to na przykład szafy garderobiane o wysokości 250 centymetrów i szerokości około 300 centymetrów, chyba rozumiesz, że nie da się ich wnieść do domu, a już na pewno nie uszkadzając przy tym samej szafy czy ścian i innych elementów wyposażenia w domu.

Dlatego zalecamy meble w paczkach. Szczególnie że ich składanie wcale nie musi być frustrujące. Wręcz przeciwnie – może to być ciekawa przygoda, a na pewno nowe doświadczenie. Jeżeli zamawiasz meble w paczkach, możesz też liczyć na jeszcze jedną korzyść. W takiej sytuacji warto się za nimi rozejrzeć w sklepach internetowych. Ze swojej strony polecamy porównywarkę Ceneo. Dzięki temu na jednym zakupie możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, wliczając w to nawet koszty transportu.

Meble standardowe vs. meble na wymiar

Bardzo popularne są dziś meble na wymiar. Przede wszystkim decydujemy się na takie meble w przypadku kuchni i jest to jak najbardziej rozsądna opcja. Zwłaszcza w małych kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr wolnego miejsca, meble na zamówienie to dobry wybór.

Oprócz tego w takiej konfiguracji często zamawiane są meble garderobiane do sypialni czy na korytarz. To również można zrozumieć. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że tak w przypadku mebli do kuchni, jak i różnego rodzaju szaf, meble standardowe są dziś coraz lepszej jakości. Co więcej, możesz je wyposażyć w wiele dodatków, które dawniej były zarezerwowane wyłącznie dla mebli na zamówienie.

Na przykład szafy do samodzielnego montażu dostępne w paczkach, są dziś wyposażone nie tylko w klasyczne półki i drążek. Często możesz je też wyposażyć w różne dodatki (np. drążek poprzeczny, wieszaki na torebki, szuflady wielofunkcyjne, szuflady zwykłe, organizery do szuflad, kosze wysuwne, wieszaki na krawaty, wieszaki na paski, wieszaki na spodnie, półki na buty, stojaki na buty, kosze na bieliznę, a nawet uchwyty na rurę do odkurzacza czy żelazko).

Oczywiście również sam wymiar szaf jest bardzo różnorodny (np. szafa 140×240, szafa 200×200, szafa 160×240, szafa 180×240 etc.). Dlatego też, zanim zdecydujesz się na solidne, ale drogie meble na wymiar, być może warto rozważyć, czy tylko niewiele mniej funkcjonalna będzie standardowa szafa garderobiana, za którą zapłacisz znacznie mniej.

Jak składać meble w paczkach?

Zakładamy, że jesteś już osobą zdecydowaną na meble w paczkach, znalazłeś na Ceneo najlepszą propozycję cenową i właśnie dokonujesz zamówienia lub zarobisz to za chwilę. Pozostaje więc tylko poczekać, aż meble trafią do Twojego domu i zacząć je montować. Jak zauważyliśmy wyżej, możesz to zlecić komuś z zewnątrz.

Jeżeli nie boisz się takich wyzwań, najpierw otwórz wszystkie paczki, przelicz elementy, w tym akcesoria do składania (śrubki, kołki, gwoździe, podkładki, bolce, zawiasy, nóżki itp.) i zapoznaj się z instrukcją.

Pamiętaj też, żeby przygotować odpowiednie narzędzia. Producenci bardzo często dołączają do zestawu specjalne klucze, np. imbusy do konfirmantów. Jednak obowiązkowo musisz przygotować swoje narzędzia, bo bez nich nie złożysz ani szafy, ani żadnego innego mebla. Postaw więc na solidne narzędzia, które ułatwią montaż i pozwolą uniknąć uszkodzenia delikatnych elementów. Potrzebne będą m.in. płaskie i krzyżakowe wkrętaki, klucze imbusowe, kombinerki, poziomica, młotek klasyczny, młotek gumowy, miarka czy wkrętarka. Taki zestaw w zupełności wystarczy, żeby poradzić sobie z każdym meblem umieszczonym w paczkach.

Później pozostaje już tylko postępować krok po krok zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli właściwie się do tego przygotujesz, zapoznasz z instrukcją i porozkładasz wszystkie elementy, na pewno poradzisz sobie ze złożeniem takiego mebla. Oczywiście na pewno zajmie Ci to znacznie więcej czasu, aniżeli osobom, które zajmują się tym na co dzień, ale zaoszczędzisz na tym kolejne kilkaset złotych.

Tak więc wydaje nam się, że meble w paczkach również mają wiele zalet. Przede wszystkim są łatwe w transporcie i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwiej je także wnieść do domu lub mieszkania, gdzie następnie można je złożyć w miejscu, w którym będą znajdować się przez kolejnych kilka czy kilkanaście lat. Samo składanie mebli także jest prostsze, niż się może wydawać.

Odpowiedź