Jak przygotować swój dom na wysokie temperatury?

[REKLAMA]

Lato w Polsce z roku na rok jest coraz gorętsze. Już w czerwcu temperatury są bardzo wysokie, a w lipcu i sierpniu osiągają najwyższe wartości. Podczas upałów szukamy wytchnienia w domu, ale i tam z czasem robi się nieznośnie gorąco. W naszych czterech ścianach odpoczywamy, śpimy, gotujemy, spędzamy wolny czas, a nawet pracujemy. Warto zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniach była komfortowa. Jak przygotować swój dom na wysokie temperatury? Mamy dla Ciebie kilka porad.

Zasłoń okna

Odpowiednie zabezpieczenie okien przez wpadającym słońcem potrafi znacząco wpłynąć na temperaturę w domu. Warto zasłaniać je już przed południem, by ciepło nie zdążyło dostać się do wnętrza. Czy zwykłe zasłony wystarczą? A może lepiej wybrać rolety?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, które nie wpuszczają w ogóle światła – czyli także ciepła. Są one jednak w 100% zaciemniające. Jeśli chcemy, by w domu było nadal jasno, możemy wybrać rolety wewnętrzne, które są o wiele tańsze, a także skuteczne. Przy okazji możemy je dobrać do wystroju wnętrza: zaciemniające, obijające światło, rzymskie czy te typu „dzień noc”.

Wietrzenie mieszkania

Gdy na dworze jest ciepło, kusi nas, by okna w domu były otwarte. Podczas upałów warto jednak je zamykać, by gorące powietrze nie dostawało się do wnętrza. Warto wietrzyć dom o poranku, gdy jeszcze nie jest aż tak ciepło. A jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem – wietrz mieszkanie wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spadnie. Otwieranie okien wieczorem ma jeszcze jedną zaletę: wpływa na lepszy komfort snu. Jeśli nie przeszkadzają Ci dźwięki z zewnątrz, możesz także zostawić okna otwarte na całą noc.

A co z balkonem?

Na balkonie czy tarasie możesz zamontować markizy, które będą chronić przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Przy okazji przez drzwi balkonowe nie będzie wpływać aż tak gorące powietrze. Co więcej, gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać, możesz miło spędzić popołudnie czy wieczór, czytając lub pijąc kawę w fotelu na świeżym powietrzu. Dzięki markizom w trakcie dnia nie jest tam tak gorąco, a po południu temperatura spada znacznie szybciej.

Inne sposoby na niższe temperatury w domu

Jednym z nich będzie kupienie wiatraka. Możesz wybrać mniejszy model, który postawisz na biurku lub pod nim. Duże wiatraki na stojakach będą odpowiadały za ciągły ruch powietrza w całym pomieszczeniu. A jeśli przeszkadza Ci szum, który generują wiatraki, możesz także rozwiesić we wnętrzu mokre prześcieradła czy ręczniki. Pozwolą one schłodzić nieco temperaturę, a także nawilżą powietrze.

Zastanawiasz się, czy są jakieś trwalsze i skuteczniejsze sposoby na niższe temperatury w domu podczas upałów? Oczywiście!

Klimatyzacja – najszybszy i najskuteczniejszy sposób na wysokie temperatury

Odpowiednia klimatyzacja pozwala na ekspresowe obniżenie temperatury w całym domu. To najszybszy i najefektywniejszy sposób walki z wysokimi temperaturami. Ale to nie wszystko! Tylko klimatyzacja zapewnia pełną kontrolę nad temperaturą w mieszkaniu. Dzięki niej możemy dostosować ją do swoich potrzeb, a także regulować w ciągu dnia czy nocy.

Gdy w domu są dzieci, kobiety w ciąży czy osoby starsze – warto mieć klimatyzację. Osoby te są wyjątkowo narażone na niekorzystny wpływ wysokich temperatur. Nieznośny upał może powodować u nich przegrzanie czy nawet omdlenia o wiele szybciej niż w przypadku innych ludzi. Warto zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo.

Z racji tego, że w dużych miastach powietrze jest bardzo zanieczyszczone, najlepszym wyborem będzie klimatyzacja do domu. Opole, Warszawa, Kraków, Katowice… w tych wszystkich i wielu innych miastach powietrze pozostawia wiele do życzenia. Klimatyzatory posiadają wbudowane filtry powietrza, dzięki którym także alergicy i astmatycy odetchną z ulgą. Oprócz przyjemnej temperatury we wnętrzu możesz cieszyć się także idealnie czystym powietrzem i oddychać pełną piersią, bez obaw o pyłki i zanieczyszczenia.

Wybierając klimatyzację, nie musisz rozwieszać w domu wilgotnych prześcieradeł czy słuchać ciągłego szumu wiatraków. Klimatyzacja zapewnia komfort nie tylko podczas upałów. Możesz jej także używać zimą.

Przygotuj się na upały już dziś!

Nie czekaj, aż temperatury na zewnątrz staną się nieznośnie. Zadbaj o dobre nawyki, gdy przyjdą pierwsze gorące dni. Wietrz mieszkanie rano i wieczorem, zasłaniaj okna w ciągu dnia. Rozważ także montaż klimatyzacji, która jest najefektywniejszym sposobem na walkę z wysokimi temperaturami. Dzięki niej lato nie będzie Ci się kojarzyć tylko z nieprzyjemnym skwarem. Poczujesz się komfortowo w swoich czterech ścianach.

Odpowiedź