Często zastanawiacie się jak przygotować domek letniskowy do zimy? Jeśli stan waszego dobytku jest dla was ważny, zadbajcie o odpowiednie zabezpieczenie jeszcze jesienią. Pierwsze mrozy mogą źle oddziaływać na stan domu.
Koniec sezonu letniego dobiegł końca, wróciły obowiązki, więc i przyszła pora na wyprowadzkę z domu letniskowego do tego całorocznego. Myślisz, że wystarczy tylko pozamykać okna i zakluczyć drzwi na cztery spusty? Nic bardziej mylnego.
Do odpowiedniego zabezpieczenia domku letniskowego przyczynia się kilka czynników.
Spuszczanie wody
Sprawdzić wodę w instalacjach trzeba niezależnie od tego czy chcemy użytkować domek letniskowy również zimą czy nie. Należy sprawdzić czy woda w instalacjach zamarznie. Instalacja musi być zabezpieczona w odpowiedni sposób. Wiele osób ludzi, którzy nie przebywają zimą w domku spuszczają wodę z instalacji wodociągowej. Natomiast wielu hydraulików odradza tę metodę, bo często może prowadzić do korozji i obniża trwałość całej instalacji. Najlepiej skorzystać z pomocy firmy świadczącej usługi hydrauliczne.
zakręcenie wody na sezon zimowy zapobiega pękaniu rur
Pracownicy z firmy takiej jak Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski przyjadą na miejsce i sami zdecydują, co będzie najlepsze dla indywidualnej instalacji. Innym rozwiązaniem jest montaż przenośnego systemu grzewczego w odpowiednim miejscu. Działanie tego urządzenia jest bardzo proste. Na rurze wmontowany jest elektryczny kabel grzejny, który w czasie dłuższej nieobecności lub mrozów można włączyć. Aby łatwiej użytkować system można również zamontować termostat, który spowoduje włączenie systemu poniżej danej temperatury. Natomiast podczas ciepłych dni system go wyłączy. Ten sposób jest nie tylko prosty, ale też niedrogi w zakupie, wygodny, bezpieczny i tani w eksploatacji.
Ocieplana podłoga
Ocieplana podłoga to marzenie wielu z osób posiadających własne domy. Takie ogrzewanie nie tylko spowoduje, że Twoje pomieszczenia będą cieplejsze, ale jest to sposób wygodny i oszczędny. Ten alternatywny sposób cieszy się rosnącym zainteresowaniem u osób, dla których komfort i innowacyjne rozwiązania to podstawa.
W wypadku, w którym nie zamieszkujesz domku letniskowego zimą, lepiej upewnić się, że wilgoć nie zaszkodzi podłodze. Trudno jest sprawdzić taką ewentualną sytuację osobie nieznającej się na na tych kwestiach.
stan podłogi ocieplanej jest bardzo ważny dla sprawności domku
Z pomocą przychodzą profesjonaliści, tacy jak hydraulicy.warszawa.pl, którzy upewnią się, ze stanem naszej podłogi wszystko jest w porządku.
Zabezpieczenie przed złodziejami
W czasie zimy rośnie prawdopodobieństwo włamań. Dobrym sposobem na uniknięcie niemile widzianych “gości” są kamery lub ich atrapy. Często pomóc mogą dobrzy sąsiedzi w okolicy, którzy samą swoją obecnością odstraszają złodziei.
Monitoring najlepiej stosować w rozsądnych ilościach 😉
Oczywiście trzeba pozamykać wszystkie okna, drzwi tarasowe, drzwi od piwnicy. Przy okazji uchroni nas to przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza domu. Warto podczas zamykania domku poświęcić trochę czasu i pieniędzy, by uszczelnić drzwi i okna specjalnymi piankami budowlanymi lub kawałkami folii i taśmy przylepnej lub materiałem.
Zabezpieczenie drewna
Zabezpieczenie drewna przed czynnikami zewnętrznymi jest bardzo ważne, ponieważ niedbanie o stan drewna może prowadzić do jego szybkiego niszczenia, co w skutku przynieść może ogromne koszty renowacji budynku. Aby temu zapobiec należy wybrać drewno odpowiedniej jakości na budowę domu. Najlepiej, żeby było wykonane z gatunków odpornych na działanie czynników zewnętrznych oraz odpowiednio zaimpregnowane. Popularna w ostatnich latach jest impregnacja ciśnieniowa.
warto zadbać o ściany budynku w odpowiednim czasie
Wykonanie profesjonalnej warstwy ocieplenia zewnętrznego to kwestia kluczowa. Ocieplenie powinno utrzymywać temperaturę w środku domku, ale i zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz. Tynki silikonowe to dobry, ale nie najtańszy sposób zabezpieczenia domu. Świetnie spełniają swoje funkcje – bardzo prosto się je czyści oraz zachowują odporność na działanie czynników atmosferycznych.
Dla amatora może wydawać się to trudnym i nieopłacalnym wysiłkiem, ale w dłuższej perspektywie dostrzeżesz mnóstwo korzyści.
Sprawdzenie stanu dachu, komina i rynien
Zadbać o domek letniskowy najlepiej zacząć od czynności na zewnątrz. Zła pogoda może utrudnić działanie, dlatego lepiej zaplanować ją na cieplejsze dni. Zacznij od dachu i ścian, zadbaj także o okna i drzwi. Upewnij się, że nie ma w nich żadnych dziur lub uszkodzeń innego typu. Najmniejsze wyżłobienie może prowadzić do przedostawania się wody do domu. Zamarznięta woda pomiędzy dachówkami może je zniszczyć lub spowodować powstawanie pleśni. Dobrze jest sprawdzić stan rynien i komina. Tu z pomocą może przyjść kominiarz, który upewni się, że nie ma problemu z drożnością rury w kominie. Stan ten należy sprawdzać przynajmniej raz w roku.
Domek letniskowy powinien być też gruntownie wyczyszczony przed zimą. Pozostawienie brudnej podłogi, odpadków lub zanieczyszczeń w szafkach może doprowadzić do rozwoju insektów, grzybów i pleśni. Do odpadków chętnie też ciągną gryzonie, które wyczuwają zapachy będąc na zewnątrz. Z łatwością znajdują szpary i zakamarki, przez które udaje im się dostać do środka i zagnieżdżanie się na dłużej, ze szkodą dla kondycji budynku.
Zaległe prace
Dobrą motywacją do zadbania o stare zaniedbania w domku jest zbliżająca się zima. To często powoduje, że chcemy naprawić wszystko to, co w sezonie się wyeksploatowało. Często usterka, która zachodzi w gospodarstwach domowych jest cieknący kran. Ta usterka jest nie tylko mocno irytująca, ale wiąże się również z kosztami, które są zupełnie niepotrzebne i można je wyeliminować. Stara uszczelka to najczęstsza przyczyna usterki. Wymienić ją można samemu, ale jeśli nie chcesz tracić czasu ani nie znasz się na tym, skorzystaj z pomocy fachowca. Firma hydrauliczna naprawi problem w chwilę.
Warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców – http://hydraulik.wroclaw.pl działa na rynku od lat i jest ceniona przez swoich klientów. Hydraulik szybko zdiagnozuje przyczynę powstawania problemu i ją naprawi.
Poza wymienionymi wyżej sposobami na zabezpieczenie domku letniskowego przed zimą, dobrze jest zadbać o otwarcie szafek, aby wilgoć nie spowodowała brzydkiego zapachu, wyłączenie wszelkich urządzeń elektrycznych z prądu, jak i zabranie bardziej drogocennych przedmiotów z wewnątrz. Ponadto mile widziane jest regularne odwiedzanie domku w celu wywietrzenia wnętrza i ewentualnego odśnieżania dachu. Dzięki tym kilkunastu czynnościom będziesz mógł spokojnie oczekiwać wiosny i powrotu do zadbanego i bezpiecznego domku letniskowego.
Na samym początku przed budową warto jest zainwestować w dobre okna które będą odpowiednio izolować nasz domek letniskowy.