Jak dobrać kolor ścian do podłogi?

[REKLAMA]

Trudno o jedną, „złotą”zasadę w kontekście właściwego doboru barwy ścian i podłogi. Jedno jest pewne: na kontrast można sobie pozwolić, ale tylko w ograniczonej, dość stonowanej formie.

Jasne panele winylowe a kolorystyka ścian

Jasne podłogi już od lat cieszą się olbrzymią popularnością. Nie dość, że optycznie powiększają wnętrze, to jeszcze nadają mu ciepłego, a zarazem nowoczesnego charakteru. Jasne podłogi można np. łączyć ze ścianami w barwie pastelowego różu, żółci, brzoskwini, a także jasnego błękitu. Opcjonalnie można też postawić na rozwiązanie łączące w sobie wyważone kontrasty. Pastelowe, jasne podłogi można połączyć z antracytową barwą ścian. Takie zestawienie nada wnętrzu elegancji i blasku. Co ważne, w zestawieniu jasnej podłogi i pastelowych ścian ta pierwsza wcale nie musi być jednolita. Niektóre panele winylowe mają oryginalne, ciemne krawędzie, dzięki którym — przy odpowiednim ułożeniu — tworzą jednolity, a zarazem bardzo ciekawy wzór.

Ciemna podłoga — inspiracja dla oryginalnych rozwiązań

Dawniej w aranżacji domów i mieszkań stawiano na klasyczne połączenie: ciemną podłogę i jasne ściany. Dziś inwestorzy mogą wybierać wśród wielu innych, znacznie bardziej urozmaiconych kompozycji kolorystycznych. Przykładem niech będą ciemne panele winylowe i ściany utrzymane w kolorze szarości, beżu, a nawet delikatnego brązu. Pamiętajmy jednak, aby ciemną podłogę kłaść w pomieszczeniach o dość dużym polu powierzchni, gdyż intensywne brązy i odmiany czerni zmniejszają optycznie wnętrze. Z kolei delikatna, ciemna kolorystyka podłogi nie zdominuje aranżacji, lecz podkreśli piękno mebli i dekoracji wchodzących w skład stylistyki pokoju.

Delikatna szarość? Czemu nie!

Wybierając odpowiednią dla naszego wnętrza kolorystykę podłogi, nie sposób nie zatrzymać się nad klasyczną, choć nie zawsze popularną szarością. Utrzymane w tym stylu panele podłogowe będą nawiązywać do minimalistycznej nowoczesności, jaką coraz częściej widać w aranżacji domów i mieszkań. Delikatna, jasna barwa podłogi będzie pięknie prezentować się we wnętrzach o charakterze skandynawskim. Szarość tą można w pewnym stopniu ubogacić różnymi, kontrastującymi z nią dekoracjami, w których główną rolę odgrywają intensywny brąz i czerń.

Połączenie klasyki i nowoczesności

Panele winylowe nie powinny być dobierane wyłącznie na podstawie ich barwy lub wzornictwa. Równie ważny jest sposób ich układania, który de facto przedkłada się na ogólną aranżację pomieszczenia. Świetnie sprawdza się tu m.in. jodełka, która doskonale komponuje się z klasycznymi wnętrzami, ale też wprowadza do aranżacji domu pewną stylistyczną niezależność. Więcej na ten temat można przeczytać m.in. na stronie https://the-floor.pl/jak-dobrac-kolor-scian-do-podlogi/.

Jak widać, nie tylko kolor podłogi decyduje o tym, jakiego koloru powinny być ściany w pomieszczeniu.

Odpowiedź