Jak dbać o szklane drzwi?

Szklane drzwi to nowoczesny i efektowny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Aby jednak przeszklenia spełniały swoją funkcję estetyczną, wymagają odpowiedniej pielęgnacji – tylko wtedy będą lśnić pełnym blaskiem! W jaki sposób zatem dbać o drzwi szklane? Jak i czym myć drewniane drzwi z przeszkleniami oraz co zrobić, by przez długi czas wyglądały jak nowe?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak usunąć ze szkła codzienne zabrudzenia, np. odciski palców i kurz,
  • co zrobić, gdy drzwi zachlapią się farbą lub lakierem,
  • w jaki sposób zabezpieczyć szklane drzwi przed zabrudzeniami.

Drzwi – podobnie jak okna czy podłogi – wymagają regularnej pielęgnacji. O ile jednak czyszczenie drewnianych powierzchni wydaje nam się oczywiste, o tyle pojawia się problem, gdy przychodzi nam umyć drzwi z przeszkleniami. Zwłaszcza gdy szkło jest matowe, a popularne środki do czyszczenia zostawiają niechciane smugi lub nie usuwają większych zabrudzeń. Jak zatem prawidłowo dbać o drzwi ze szkła i szklane elementy w drzwiach? Podpowiadają eksperci sieci sklepów Dobre Dla Domu!

Drzwi szklane – jak wyczyścić je z kurzu, smug i odcisków palców?

Na czym polega prawidłowe mycie szklanych drzwi, tak by pozbyć się codziennych zabrudzeń, takich jak kurz czy ślady rąk? Przede wszystkim pamiętaj o kolejności prac. Jeśli posiadasz drzwi drewniane z przeszkleniami, zacznij od wyczyszczenia obudowy – jest to szczególnie ważne podczas mycia drzwi zewnętrznych, na których osiada gruba warstwa zabrudzeń – mogą one łatwo pobrudzić szybę. Aby nie uszkodzić drewnianych elementów, pamiętaj o myciu ich wilgotną, nie mokrą ściereczką. Gdy materiał, z którego są wykonane drzwi, wchłonie zbyt dużą ilość wilgoci, powierzchnia drzwi może się odkształcać.

W dalszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj przeszkleń. Drzwi ze szkłem matowym (takim jak w modelu Sempre Verse W05) ze względu na chropowatość szyby wymagają innej pielęgnacji niż okna czy lustra. Nie potrzebują nabłyszczania, dlatego nie należy ich myć przy pomocy płynu do mycia szyb. O wiele lepiej sprawdzą się:

  • woda z octem,
  • woda z płynem do mycia naczyń.

Nanieś środek na małą gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry i wyczyść szybę okrężnymi ruchami. Następnie usuń wilgoć miękką, suchą ściereczką – jeżeli na matowej szybie powstaną zacieki, będą trudne do usunięcia. Podczas mycia nie szoruj powierzchni zbyt mocno – w ten sposób możesz zetrzeć matowe szkło!

Jeśli posiadasz drzwi z przeźroczystą szybą, sprawa jest prostsza. Do jej umycia wystarczą Ci podobne środki, jakich używasz podczas mycia okien:

  • płyn do mycia szyb,
  • woda z octem,
  • wacik nasączony spirytusem (do usuwania smug).

Jedyna różnica polega na aplikacji preparatu – aby nadmiar wody nie zniszczył obudowy drzwi, nanieś środek na ściereczkę, a nie bezpośrednio na szybę. Ta sama zasada dotyczy mycia drzwi z matowymi przeszkleniami.

Czytaj więcej: Jak dbać o drzwi z przeszkleniami?

Jak domyć szklane drzwi zachlapane farbą lub lakierem?

Niekiedy zdarza się jednak, że zabrudzenia na drzwiach są poważniejsze. Co więc zrobić, gdy niechcący pobrudziliśmy je podczas remontu? Istnieje kilka sposobów na usuwanie zabrudzeń z farb i lakierów.

  • Przetarcie szyby wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci lub rozpuszczalnikiem. W ten sposób usuniesz dość świeże zabrudzenia z szyby, które powstały na skutek zachlapania drzwi farbkami przez dziecko. Kiedy usuniesz zabrudzenie, przemyj całą szybę tak, jak opisano w poprzedniej części artykułu.
  • Namoczenie plamy za pomocą wody z mydłem. To także sprawdzi się w przypadku niewielkich i stosunkowo świeżych zabrudzeń. Gdy farba lub lakier zmiękną, zeskrob je za pomocą plastikowego lub drewnianego patyczka (uważaj, by nie zarysować powierzchni szyby).
  • Jeśli zabrudzenie powstało na skutek farby olejnej, możesz wyczyścić je wodą amoniakalną. Należy to robić ostrożnie i z umiarem, gdyż preparat może uszkodzić drewniane elementy na drzwiach.
  • Jeśli warstwa farby jest już stara i sucha, najpierw należy ją namoczyć (tu ponownie przyda się woda z mydłem), a potem delikatnie zeskrobać plamę żyletką trzymaną pod kątem 45 stopni. Lepiej robić to za pomocą jednego pewnego pociągnięcia niż kilku mniejszych – w ten sposób ograniczysz ryzyko zarysowania szyby. Rób to jednak ostrożnie i konieczne w roboczych rękawicach!

Impregnacja szkła, czyli sposób na zabezpieczenie szklanych elementów

Czy wiesz, że możesz zabezpieczyć szklane elementy w drzwiach, aby w przyszłości ich mycie było łatwiejsze? Wbrew temu, co może nam się wydawać, szklana powierzchnia nie jest idealnie gładka. Są na niej obecne niewidoczne gołym okiem zagłębienia, które ułatwiają osadzanie się na drzwiach osadu, kamienia z wody i innych zanieczyszczeń.

Dlatego warto wybrać drzwi z przeszkleniem, które posiada naniesioną fabrycznie powłokę hydrofobową. Jeśli jej nie ma, możesz wykonać ją samodzielnie przy pomocy specjalnych preparatów do impregnacji szkła. Przed aplikacją upewnij się, że szklana powierzchnia jest czysta i sucha. Następnie nanieś jednolitą warstwę preparatu na całą szklaną powierzchnię, a po kilku minutach wypoleruj ją. W ten sposób stworzysz gładką powłokę ochronną – jest to przydatne zwłaszcza w przypadku dużej szklanej powierzchni, chociażby takiej jak na drzwiach Padma 3. Proces impregnacji szkła trzeba jednak powtarzać co kilka miesięcy.

Więcej porad, a także szeroką ofertę drzwi z przeszkleniami, znajdziesz na stronie internetowej sklepu Dobre Dla Domu.

Odpowiedź