Kolekcjonowanie antyków to nie tylko wyrafinowane hobby i radość z pozyskiwania wyjątkowych egzemplarzy, ale również obowiązki związane z właściwą pielęgnacją i dbałością o zabytkowe przedmioty. Jak dbać o antyki, które oferują m.in. Warszawskie Targi Antyków, aby cieszyły oczy przez długi czas?
Pielęgnacja zabytkowych mebli
Do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych antyków należą zabytkowe meble. Wykonane z ogromną starannością z naturalnego drewna, mogą stać się piękną ozdobą domu, pod warunkiem zachowania w nim odpowiednich warunków. Zabytkowe meble, podobnie jak nowoczesne, należy regularnie przecierać z kurzu, miękką ściereczką. Warto również dwa razy w roku nałożyć na drewno pastę z wosku pszczelego, pozostawiając ją najlepiej na całą noc i wypolerować nią mebel o poranku. Unikajmy natomiast jakichkolwiek sprayów do czyszczenia mebli, które zawierają silikon niszczący naturalną, oleistą powłokę na zabytkowych meblach.
Zastanawiając się, jak dbać o antyki, zwróćmy uwagę też na otoczenie, w jakim je stawiamy. Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność przyczyniają się do stopniowego obumierania drewna, a zbyt raptowne zmiany temperatury, potrafią je trwale uszkodzić. Meble antyczne nie powinny być także wystawione nadmiernie na ekspozycję słoneczną. Działanie promieni słonecznych potrafi bowiem doprowadzić do wyblaknięcia drewna, jego wysychania oraz stopniowego odklejania się poszczególnych elementów.
Meble antyczne powinny być także obserwowane z dużą uwagą przez ich kolekcjonerów. Wszelkiego rodzaju świeże uszkodzenia, jak rozejście się drewna, zaciek wodny, pojawienie się insektów czy pleśni natychmiast należy skonsultować ze specjalistami od konserwacji bądź renowacji mebli. Kolekcjonując antyki, warto mieć sprawdzonego specjalistę, który w profesjonalny sposób wykona restaurację mebla, pozwalającą cieszyć się nim jeszcze przez długi czas.
Jak dbać o innego rodzaju antyki?
W zależności od kolekcjonowanych antycznych przedmiotów, powinniśmy poznać metody ich czyszczenia i obchodzenia się z nimi.
W przypadku starych zegarów, należy dbać o ich regularne nakręcanie, pamiętając przy tym o delikatności. Precyzyjne mechanizmy bowiem łatwo uszkodzić gwałtownymi ruchami lub zbyt dużą siłą. Zegary powinny być również regularnie czyszczone, płynami pozbawionymi amoniaku, który może uszkodzić szybkę zegara, tarczę lub pozłacane i malowane elementy.
Kolekcjonując antyczną porcelanę, pamiętajmy, aby zawsze trzymać naczynia za ich główną część, a nie uchwyt. To właśnie przy nim pojawiają się najczęściej niewidoczne uszkodzenia, które potrafią doprowadzić do zniszczenia kruchego naczynia. Porcelanę należy myć delikatnie, używając do tego miękkich ścierek.
Antyczne srebra czyścimy ciepłą wodą z mydłem, usuwając z nich po osuszeniu śniedź ogólnie dostępnymi środkami do czyszczenia srebra. Unikajmy jednak silnie działających past polerskich, które mogą uszkodzić zabytkowe przedmioty.
Antyczne meble, srebra i porcelanę można znaleźć na odbywających się co tydzień Warszawskich Targach Antyków. Więcej informacji na stronie: https://www.antyki-bronisze.pl/.
Kiedyś wszystko było wykonywanie ręcznie, trzeba było mieć ogromny talent, żeby zrobić fotel ze zdobieniami. Teraz jest możliwość wycinania laserowego, wszystko jest projektowane na komputerze. Jedno i drugie oczywiście na swoje plusy i minusy.