Dlaczego warto zainwestować w generator ozonu do oczyszczania powietrza?

[REKLAMA]

W domach i w firmach stosuje się różne sposoby odkażania przestrzeni. Wszak w powietrzu krążą często niebezpieczne bakterie, wirusy czy inne drobnoustroje oraz alergeny, mogące negatywnie wpłynąć na zdrowie. Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się ozonatory. Dlaczego warto w nie zainwestować? Dowiedz się poniżej.

Czym jest ozonator i jak działa?

Otóż generator ozonu to urządzenie, które wytwarza ten gaz (oznaczany symbolem O­3) z tlenu znajdującego się w powietrzu. Trzy atomy tego pierwiastka sprawiają, że ma on wysoką reaktywność chemiczną. Ma też zdolność łączenia się z innymi cząsteczkami i niszczenia lub zmieniania ich struktury. Stąd jego skuteczność m.in. przeciw patogenom i czynnikom alergizującym.

Jak przebiega generowanie ozonu?

Urządzenie to działa przez generowanie wyładowań elektrycznych, zachodzących w jego wnętrzu. Wówczas następuje jonizacja powietrza, a tlen ulega przekształceniu w swój izotop. Następnie ozonator wypuszcza taki gaz do pomieszczenia lub w konkretne miejsce, gdzie doprowadza się go np. rurką.

Jedyne, czego potrzebuje generator ozonu, to podłączenie do prądu i ustawienie odpowiedniego czasu pracy i mocy. Przed jego uruchomieniem trzeba też zamknąć okna i drzwi, a także usunąć z pola jego działania rośliny i żywność. Nie należy również przebywać w pomieszczeniu, gdzie działa, a po zakończeniu pracy trzeba odczekać jeszcze minimum 30 minut, a następnie dobrze przewietrzyć lokal. Wynika to z faktu, że choć ozonowanie należy do bezpiecznych metod oczyszczania powietrza, to sam gaz może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Jest jednak nietrwały, dlatego wystarczy tylko dobra wentylacja, by móc bezpiecznie wejść do oczyszczonego pomieszczenia.

Ozonowanie można wykonywać zarówno w firmie, jak i w domu

Ozonowanie to czynność, którą da się wykonać w niemal każdej zamkniętej przestrzeni. Ozonator więc można nabyć na potrzeby przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowego. A dlaczego jego zakup to dobry pomysł?

Przede wszystkim w ten sposób łatwo i szybko oczyści się powietrze z:

  • bakterii,
  • wirusów,
  • grzybów,
  • roztoczy,
  • alergenów,

co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia każdego, a w dla szczególności osób o obniżonej odporności czy alergików. Ponadto eliminuje nieprzyjemne zapachy z przestrzeni i tkanin, więc m.in. i z mebli, i z ubrań. Bywa to szczególnie przydatne w przypadku, gdy w domu mieszkają zwierzęta – zapach „mokrego psa” lub kociego moczu da się łatwo zneutralizować nie przez maskowanie go, a usunięcie jego źródła.

Jak wybrać własny ozonator?

Przed zakupem takiego sprzętu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale część może być albo za słaba, albo za mocna na potrzeby użytkowników indywidualnych czy biznesowych. Jeśli więc chcesz kupić własny generator ozonu, sprawdź m.in. jego:

  • wydajność – ilość wytwarzanego gazu w określonym czasie (podaje się tę wartość albo w mg/h, albo w g/h),
  • maksymalną powierzchnię działania – w jak dużych pomieszczeniach można go używać aby przyniósł efekt (wyraża się to najczęściej w m2),
  • moc – ile energii pobiera (tradycyjnie – w watach),
  • dodatkowe funkcje – niektóre urządzenia pozwalają wykorzystywać je w innych celach niż oczyszczanie powietrza, w tym m.in. do dokładnego mycia warzyw i owoców.

Sprawdź oferty renomowanych marek

Własny ozonator – czy to w firmie, czy w domu, to świetne rozwiązanie jeśli chcesz zadbać o wysoką jakość powietrza. Naturalnie – istnieją usługi polegające na wynajęciu takiego sprzętu, ale często jego zakup okazuje się bardziej opłacalny. Pamiętaj jednak, by sięgać wyłącznie po produkty renomowanych firm!

Odpowiedź