Czym wypolerować szkło? Domowe i profesjonalne sposoby na polerowanie szyb

[REKLAMA]

Usuwanie zniszczeń ze szkła to bardzo delikatny proces, który należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Niewprawne działanie może się przyczynić do niechcianej ingerencji w strukturę szyby, co następnie ją osłabia, stwarzając większe pole do powstania niebezpiecznych sytuacji. Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na usuwanie rys, a także przedstawiamy sposób, w jaki zniszczeniami zajmują się profesjonaliści.

Polerowanie szkła za pomocą pasty do zębów

To środek używany przez wielu amatorów motoryzacji w domowych warsztatach, którzy wykorzystują ją do „wyciągania” zarysowań reflektorów lub karoserii. Pasta do zębów nadaje się bowiem nie tylko do przywrócenia zębom blasku, lecz także do wypolerowania różnego rodzaju niedoskonałości. Najlepiej wybrać produkt o białym kolorze, bez żadnych dodatków i drobinek, które mogłyby powiększyć zarysowania. Kiedy wyposażysz się w odpowiedni model, nałóż trochę pasty na rysę, a następnie wypoleruj ją do usunięcia zarysowania. Być może potrzebne będzie kilkukrotne nałożenie pasty, więc nie zrażaj się kiedy za pierwszym razem efekty nie będą spektakularne.

Jak wykorzystać środki do czyszczenia mebli?

Kolejnym wszechstronnym środkiem są preparaty służące do czyszczenia mebli. Trzeba tutaj jednak uważać na to, by były one pozbawione związków chemicznych o kwasowym pH, ponieważ zaszkodzą one strukturze szyby. Sprawdź zatem uważnie skład chemikaliów i najlepiej wybierz te zawierające wosk, który stworzy warstwę ochronną zapobiegającą zanieczyszczeniom. Aplikacja wygląda podobnie do pasty do zębów, czyli środek nakłada się na rysę i poleruje do skutku.

Czym wypolerować szkło? Spróbuj sody oczyszczonej

Jeśli nie chcesz kupować specjalnego środka, ani nie masz odpowiedniej pasty do zębów, spróbuj czegoś, co każdy powinien mieć w domu. Soda oczyszczona nadaje się do pieczenia, prania, leczenia bólu brzucha i usuwania drobnych rys. Należy stworzyć z niej papkę wymieszaną z wodą, którą następnie poleruje się zarysowanie. Warto dodać, że szmatka używana do tego celu powinna być miękka, a nie sztywna, ponieważ tylko odpowiedni materiał nie spowoduje większych zniszczeń.

Profesjonalne i półprofesjonalne środki dla amatorów

Jeśli masz pod ręką profesjonalną polerkę, to możesz spróbować użyć jej w połączeniu ze specjalną pastą. To jednak wyjątkowo trudne zadanie, dlatego jeśli nie masz opanowanej trudnej sztuki obsługi tego sprzętu, lepiej nie zabieraj się do pracy nad tak delikatnym materiałem, jakim jest szkło. Możesz za to wykorzystać tlenek ceru. Ten związek w formie proszku rozrabia się z wodą tak, by stworzył dość gęstą papkę. Dalsze postępowanie jest analogiczne do przedstawionych powyżej czynności.

Zobacz również artykuł „Jak usunąć rysy z szyby?”

Jak wygląda profesjonalne polerowanie szyb?

Jeśli masz już wypróbowane wszystkie amatorskie środki lub nie ufasz ich działaniu, najlepiej oddać szybę pod opiekę profesjonalistom. Ich usługi będą szczególnie odpowiednie wtedy, gdy zniszczenia są duże, głębokie albo znajdują się w szczególnie widocznym miejscu. Profesjonaliści najpierw szlifują warstwę szyby tak, by zeszlifować rysę. Po tym zabiegu zostaje matowy obszar, który następnie zostaje wypolerowany do stanu całkowitej przejrzystości. Cały zabieg jest w pełni bezpieczny i nie zagraża integralności szyby.

Czego używają fachowcy do polerowania szyb?

Fachowcy mają przede wszystkim dostęp do profesjonalnego sprzętu, którego nie posiada większość amatorów. Pozwala on na wysoką precyzję działań, a także większą efektywność. Na ich wyposażenie składają się przede wszystkim szlifierka i polerka, używane do dwóch etapów usuwania rys. Całość nie byłaby możliwa także bez specjalistycznych past polerskich, do których nie każdy ma dostęp. Odpowiedni sprzęt wraz z wieloletnim doświadczeniem to najlepsze możliwe połączenie.

Jeśli na Twojej szybie pojawiło się małe zarysowanie, możesz spróbować któregoś z wymienionych powyżej sposobów. W przypadku dużej skali rys najlepiej oddać szybę pod opiekę profesjonalistów, którzy najlepiej znają się na swoim fachu i profesjonalnie wypolerują szybę.

Artykuł powstał we współpracy z polerowanie-szyb.pl.

Odpowiedź