Co warto wiedzieć o cięciu tworzyw sztucznych

[REKLAMA]

Tworzywa sztuczne kojarzą się nam często z delikatnymi, łatwymi do zniszczenia materiałami. Jest to jednak stereotyp niewiele mający wspólnego z rzeczywistością. Wiele materiałów sztucznych wyróżnia się ogromną twardością i trwałością. Obróbka ich nie jest zatem prosta. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej kwestii cięcia tworzyw sztucznych, ze szczególnym uwzględnieniem tego, czym przeprowadza się te działania i jak wybrać właściwy sprzęt.

Po co przeprowadzać cięcie tworzyw?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jakim celu przeprowadza się obróbkę konstrukcji z plastiku. Otóż jest to jeden z etapów produkcji rozmaitych elementów z tworzyw. Do najczęściej obrabianych produktów należą rury plastikowe. Poddaje się je cięciu, aby możliwe było stworzenie elementów o różnych wymiarach i kształtach, przeznaczonych do konstrukcji rozmaitych instalacji. Ponadto cięcie tworzyw sztucznych to czynność niezbędna do wykonania w procesie recyklingu dużych konstrukcji z plastiku, w tym również rur.

Specjalistyczne piły do cięcia – czemu są potrzebne?

Przejdźmy teraz do sedna, a więc omówienia kwestii tego, czym wykonuje się cięcie konstrukcji z plastiku. Otóż służą do tego specjalistyczne piły, o określonych właściwościach. Dlaczego do tych zadań wykorzystuje się dedykowane piły? Otóż wynika to z faktu, że wbrew pozorom obróbka tworzyw sztucznych jest dużym wyzwaniem. Rury są niezwykle twarde, a więc do ich przecięcia potrzeba mocnego mechanizmu i odpowiednich podzespołów. Co więcej, celem cięcia bywa niejednokrotnie stworzenie elementów konstrukcyjnych do produkcji rozmaitych produktów plastikowych. W takich sytuacjach wymagana jest maksymalna dokładność obróbki. Ważne jest, aby krawędzie elementów były gładkie, a wielkość każdego elementu odpowiadała założeniom projektu. Dlatego też wykorzystuje się odpowiedni sprzęt, dostosowany do pracy z tworzywami sztucznymi.

Piły do cięcia tworzyw sztucznych –  stacjonarne i mobilne

Do obróbki tworzyw sztucznych wykorzystuje się piły. Mowa o urządzeniu wyposażonym w łańcuch tnący napędzany posuwem elektrycznym, hydraulicznym lub manualnym. Ponadto urządzenia różnią się pod względem wyposażenia dodatkowego. Dobry sprzęt posiada stellitowane prowadnice, system chłodzenia i usuwania wiórów za pomocą sprężonego powietrza, czy też funkcjonalność laserowej projekcji linii cięcia.

Warto również wspomnieć, że piły do cięcia tworzyw sztucznych to zarówno urządzenia stacjonarne, jak i mobilne. Te pierwsze to sprzęt o większych wymiarach, odpowiedni do cięcia największych konstrukcji plastikowych. Natomiast urządzenia mobilne nie mają aż tak dużych możliwości, jednak o wiele wygodniej się z nich korzysta. Można je łatwo przemieszczać, co daje większą elastyczność działania w zakresie obróbki elementów plastikowych.

Jak widzisz, cięcie tworzyw sztucznych to specjalistyczne działanie, wymagające zastosowania odpowiedniego sprzętu. Na rynku są dzisiaj dostępne rozmaite piły. Warto postawić na sprzęt dostosowany do indywidualnych wymagań. Ponadto zalecamy wdrażać wyłącznie urządzenia sprawdzonych marek o niepodważalnej niezawodności.

Odpowiedź