Co warto sprzątać często, a co rzadziej?

Sprzątanie bywa satysfakcjonujące, ale umówmy się – mało kto ma ochotę poświęcać mu każdą sobotę. Jeżeli i Ty cenisz sobie wolny czas, z pewnością ucieszy Cię garść naszych porad, dzięki którym zoptymalizujesz proces porządków. Ścierka, płyn do mycia oraz odkurzacz workowy w dłoń – i do dzieła. Zapraszamy!

Jak często sprzątać mieszkanie?

Na bieżąco czy „w zrywach” – oto jest pytanie! Niestety najlepszym sposobem na utrzymanie porządku jest regularność. Systematyczne pozbywanie się bałaganu – a właściwie niedopuszczanie do jego powstania – to klucz do tego, by mieszkanie wyglądało schludnie, a domownicy odzyskali soboty dla siebie.

Harmonogram sprzątania na ratunek

Warto więc stworzyć sobie harmonogram sprzątania. Wiemy, brzmi jak kolejny obowiązek. Ale prosta tabelka z wypisanymi czynnościami do wykonania i podziałem na konkretne dni czy domowników naprawdę może pomóc! Spisz więc na kartce, jakie zadania trzeba wykonać w każdym pomieszczeniu. Następnie podziel je na takie wykonywanie codziennie (jak składanie łóżka czy ścieranie blatów w kuchni), raz w tygodniu (odkurzanie, mycie brodzika), raz w miesiącu (wymiana pościeli, mycie piekarnika) i raz na kwartał (pranie firanek, mycie kafelków). Gdy stworzysz już taką tabelkę, łatwiej będzie Ci dopasować poszczególne z nich do konkretnego dnia: jedni wolą wszystkie „cotygodniowe” zadania odhaczyć w sobotę, a inni – rozłożyć je sobie na poszczególne dni tygodnia i w poniedziałek zajmować się przeglądem lodówki, we wtorek ścieraniem kurzy, a w środę – myciem podłogi.

Jak często sprzątać? Regularnie i sprytnie!

Aby sprzątanie było efektywne, poszczególne czynności powinny być wykonywanie w odpowiedniej kolejności. Jeśli na ten cykl sprzątania przypadają jakieś większe zadania (jak mycie fug czy odświeżanie materaca), zaplanuj je na początek – są pracochłonne, warto więc mieć siłę i energię, by się z nimi zmierzyć. Regularne porządki zacznij od wizualnego ogarnięcia bałaganu i odstawienia wszystkich rzeczy na miejsce: schowanie prania, odłożenia książek na regał, włożenie brudnych kubków do zmywarki. Następny etap to ścieranie kurzy (od lamp do najniżej położonych mebli, bo kurz… opada), a dopiero na końcu odkurzanie i mycie podłogi.

Do utrzymania porządku na dywanie, panelach, parkiecie czy kafelkach świetnie sprawdzi się odkurzacz workowy EDEK od Zelmer. Dzięki mocy 800 W i regulacji siły ssania łatwo i skutecznie odświeżysz za jego pomocą kanapę, odkurzysz puszysty dywan i zbierzesz zabrudzenia z twardej podłogi. Długa teleskopowa rura ułatwi sprzątanie pod łóżkiem czy odkurzanie karniszy. W zestawie znajdziesz też dwie szczotki – jedną standardową do sprzątania dużych powierzchni i drugą – szczelinową z miękką szczoteczką, za pomocą której dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, i oczyścisz te delikatne, takie jak drewniane żaluzje czy sztukateria. Zelmer oferuje szeroki wybór odkurzaczy workowych i nie tylko – każdy znajdzie coś dla siebie!

Odpowiedź