Większość użytkowników wybierając szamba przydomowe, zwraca uwagę na ich pojemność. Można to zrozumieć, choć ważne są też inne czynniki, a wśród nich ilość komór czy również materiał, z jakiego takie szamba są wykonane.
Tutaj poza szambami betonowymi wyróżnić można zbiorniki z tworzywa sztucznego. Które szamba sprawują się lepiej — betonowe czy plastikowe?
Jakość
W pierwszej kolejności odnieść się należy do jakości takich zbiorników. Jak nie trudno się domyślić zdecydowanie lepiej wypadają tutaj szamba betonowe, po których można nawet jeździć autem. Takiego komfortu niestety nie ma przy zbiornikach plastikowych. Te łatwo uszkodzić, bo są one podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to nie tylko ogólnego użytkowania, ale nawet montażu, przy którym trzeba być drobiazgowym i niezwykle uważnym. Chwila nieuwagi może kosztować nas uszkodzenie zbiornika, czego przecież chcielibyśmy uniknąć. Ze względu na napieranie na ściany takich szamb gruntu przez długi czas nie powinny one być też puste. Dlatego zaleca się w tym przypadku mniejsze zbiorniki, które opróżniane są z większą częstotliwością.
Dodatkowo problemem mogą być wody gruntowe, które napierające na zbiornik od spodu mogą powodować jego wypychanie ku powierzchni. Szamba powinny być więc dobrze zakotwiczone.
Szczelność
Ogromną wagę przywiązać trzeba także do szczelności takich zbiorników na nieczystości. Tutaj oba rozwiązania wyglądają podobnie i nie ma pomiędzy nimi wielkich różnic. Szamba plastikowe i betonowe są na tyle szczelne, że jeżeli nie są uszkodzone, z powodzeniem zatrzymują nieczystości przed ich przedostaniem się do gruntu.
Możliwości
Ogromną przewagą szamb betonowych nad plastikowymi jest ich uniwersalność i praktyczność. Zauważyć bowiem trzeba, że pomimo tego, że występują w tym segmencie zbiorniki jednokomorowe, to o wiele częściej użytkownicy korzystają z szamb dwu- lub nawet trzykomorowych. Jest to spora korzyść. Przede wszystkim dlatego, że szamba takie jak sama nazwa wskazuje, przedzielone są jedną lub dwoma przegrodami, dzięki czemu następuje podział nieczystości na stałe oraz płynne. Te drugie natomiast wcześniej oczyszczone odpowiednią florą bakteryjną można odprowadzić do gruntu przy wykorzystaniu tak zwanego drenażu.
Cena
Wielu interesantom wydaje się, że szamba plastikowe są zdecydowanie tańsze niż te wykonane z ciężkiego i masywnego betonu. Rzeczywistość jest inna. Zbiorniki z betonu w firmie ABC Szamba Betonowe o pojemności 10 metrów sześciennych kosztują 2600 zł. Dużo? Niekoniecznie, jeżeli weźmiemy pod uwagę ich plastikowe odpowiedniki, które są blisko dwa razy droższe. Szambo wykonane z tworzyw sztucznych o identycznej pojemności to bowiem koszt około 4000 zł.
Większe możliwości dają więc szamba betonowe i nic dziwnego, że cieszą się one tak dużą popularnością. Przy zdecydowanie niższej cenie, możliwości wykonania odpływu nieczystości płynnych czy większej trwałości, od zbiorników plastikowych prezentują się one zdecydowanie lepiej.
Odpowiedź