Żywopłot w formie trawy. Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne wysokie?

[REKLAMA]

Wysokie trawy ozdobne bez problemu można traktować jak żywopłot – w zależności od odmiany. Na osłonę nadają się trawy, które swoją wysokością przekraczają 1,5 metra. W tej formie można również umieszczać parawany ażurowe. Będą one w zjawiskowy sposób oddzielały strefy funkcjonalne w ogrodzie. Wysokie trawy spotykamy również często w kompozycjach z bylinami i jeżówkami w ogrodzie, ale tak naprawdę w każdej formie będą spełniać swe zadanie.

Wysokie ozdobne trawy – zapotrzebowania

Jeżeli decydujesz się na zakup trawy wysokiej trawy ozdobnej do ogrodu, musisz wiedzieć o jej tolerancji siedliskowej. Jest ono bowiem bardzo szerokie.

Trawy ozdobne to duża rodzina najróżniejszych gatunków i odmian roślin do ogrodu. Znajdziesz w niej idealne odmiany do ogrodów skalnych, w stylu angielskim oraz japońskich. Najbardziej okazałe egzemplarze można spotkać w formie soliter. Wiele osób wykorzystuje je do tła dla innych roślin, jednak w ostatnim czasie widać duże zainteresowanie żywopłotami.

Żywopłot z wysokiej trawy ma sporo zalet:

  • daje efekt naturalnego wysokiego parawanu;

  • gatunki wysokich traw ozdobnych to idealne tło dla niższych roślin;

  • jest to najtańsza z możliwych opcji na obsadzenie żywopłotu;

  • różnorodność umożliwiająca tworzenie ciekawych kompozycji ogrodowych;

  • z uschniętych liści można tworzyć efektowne stroiki i suche bukiety kwiatowe.

Trawy ozdobne wysokie lubią stanowiska w niewielkiej, bliskiej lub bezpośredniej odległości od zbiorników wodnych. Z tego względu najlepszym stanowiskiem dla Twojej trawy ozdobnej z odmiany wysokiej, będzie te z wilgotną glebą. Na żywopłot wybieraj odmiany wieloletnie, które osiągają ponad metr wysokości. Odpowiednie dla takich zabiegów będą gatunki szybko rosnące.

Wysoka trawa i jej okazałe kłosy

Trawy wysokie do ogrodu to gwarancja jakości – okazałe kłosy obficie pojawiają się na roślinie już w lecie. Gdy mijają pierwsze mroźne noce, wiechy pokryte szronem wyglądają szczególnie dobrze. Właśnie dlatego rośliny te są często pożądanym dodatkiem zimowych ogrodów.

O funkcji żywopłotu wiesz już dużo, jednak w kwestiach dekoracyjnych trawy ozdobne wysokie mają znacznie więcej do powiedzenia. Dobra wiadomość dla miłośników hortensji bukietowych – w duecie z trawami wysokimi mogą stworzyć naprawdę efektowny krajobraz.

Nie zapominaj też o problemach, jakie mogą przytrafić Ci się podczas uprawy traw ozdobnych. Nierzadko z powodu braku odpowiedniego nawodnienia trawa nie wykazuje większym zaangażowaniem w proces kwitnienia. W tej kwestii musisz szczególnie uważać na rozplenice japońskie, które również preferują wilgotną glebę.

Jeżeli Twoi zieloni ulubieńcy mają wiotkie pędu, może to oznaczać, że rosną w złym miejscu. Nadmierne zacienienie może być przyczyną pokładania się trawy ozdobnej, co nie wygląda najlepiej i jest też niezdrowe dla samej rośliny. Pamiętaj, że to, jak będzie prezentować się Twój ogród, zależy tylko od Ciebie i metod, które stosujesz w uprawie. Sadzonki wybieraj z zaufanego źródła i poznaj roślinę. Ta podziękuje pięknym i zdrowym wyglądem, który z pewnością zachwyci niejednego przechodnia.

Odpowiedź