Wiosenne porządki w ogrodzie

[REKLAMA]

Nie ulega wątpliwości, że wiosna to czas intensywnych prac w ogrodzie. Jak zabrać się do wiosennych porządków w ogrodzie i o których pracach nie można zapomnieć?

Porządki na trawniku

W pierwszej kolejności należy zająć się trawnikiem, z którego usunąć należy suche źdźbła trawy. Konieczne mogą być też wertykulatory. Po te narzędzia należy sięgnąć, kiedy darń jest zbyt gruba. Taki zabieg przełoży się na lepszy porost trawy, gdyż do korzeni dotrze więcej wody i nawozów.

W końcu przychodzi również czas na pierwsze koszenie. Niezależnie od tego, jakich narzędzi używamy — elektrycznych czy spalinowych (np. kosy spalinowe, kosiarki spalinowe) – cięcie wykonać należy na wysokość około 8 cm lub 6 cm, jeżeli to trawnik dekoracyjny.

Czyszczenie oczka wodnego

Jeżeli na podwórku znajduje się oczko wodne, należy przystąpić do jego czyszczenia, usuwając zaschnięte rośliny wodne i zanieczyszczenia. Jeżeli to możliwe, warto również wybrać muł z dna oczka. Także przy oczku można skorzystać z odpowiednich narzędzi, czego przykładem jest odkurzacz. Nie są to jednak zwykłe dmuchawy do liści, ale specjalistyczne odkurzacze do oczka wodnego.

Odkrywanie roślin i pierwsze cięcie

Kiedy minie już okres mrozów, a więc na ogół pod koniec marca, należy zdjąć okrycia z roślin, którymi okryto je jesienią. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ kiedy już wiosna w ogrodzie zagości na dobre i nadejdą ciepłe dni, na pewno wegetacja ruszy z kopyta.

Ogród wiosną, przynajmniej przed porządkami, nie wygląda najlepiej. Na pewno każdego, kto chce mieć piękny skwer przed domem, ciesząc się nim przez cały sezon, czeka sporo pracy. W okresie od połowy do końca marca wykonać można też pierwsze cięcia, przynajmniej wówczas, kiedy jesteśmy pewni, że nie nadejdą już duże mrozy. Przy krzewach owocowych czy drzewkach ozdobnych postawić można na specjalne nożyce i sekatory. Jeżeli to cięcie drzewa, a gałęzie są naprawdę grube, pomóc mogą piły łańcuchowe.

Czyszczenie nawierzchni i tarasu

Czyszczenie bruku kamiennego, klinkierowego czy betonowego wykonujemy, wykorzystując do tego myjki ciśnieniowe. Wcześniej, o ile zachodzi taka konieczność, pomogą odkurzacze do liści. Zdarzyć się może, że na podjazdach czy chodnikach powstały plamy z uciążliwego i trudnego w usunięciu oleju. Wówczas najlepiej postawić na specjalistyczne preparaty do czyszczenia nawierzchni. Z kolei chwasty wyrastające w fugach można usunąć nożem lub nawet twardą szczotką.

Problemu nie powinno być również z czyszczeniem tarasu. Najpierw trzeba go zamieść, po czym umyć ciepłą wodą z detergentem, np. płynem do mycia naczyń. W zależności od tego, jakim materiałem pokryty jest taras: drewnem, płytkami ceramicznymi, kamiennymi czy betonem, pomoże specjalistyczny preparat do występującej nawierzchni. Jeżeli to drewno obowiązkiem jest pokrycie go nową warstwą oleju do drewna. Co kilka lat koniecznie trzeba też impregnować podłogę z wapienia, piaskowca i elementów betonowych.

Widać więc wyraźnie, że każdy właściciel ogrodu wiosną na pewno nie będzie się nudził. Pracy w ogrodzie o tej porze roku jest aż nadto.

Odpowiedź