Piękny i zadbany trawnik to marzenie wielu osób. Aby darń przez długi czas zachowywała swój efektowny wygląd, niezbędne jest jej regularne koszenie i odpowiednie pielęgnowanie. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest tzw. wapnowanie trawnika. Prawidłowo przeprowadzone pozwala pozbyć się chwastów i przyspiesza wzrost źdźbeł.
Na czym polega wapnowanie trawnika
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na plonowanie roślin jest odczyn gleby. Przyjmuje się, że trawnik najlepiej rośnie na glebie, którego ph wynosi od 5,5 do 6,5. Zbyt niska wartość ph sprzyja rozwojowi mchu, chwastów oraz innych niepożądanych roślin. Może także prowadzić do przerzedzania się trawnika wskutek wolniejszego wzrostu darni. Gleba o niskim ph wymaga odkwaszenia przy użyciu odpowiedniego preparatu na bazie wapna. Wapno w formie tlenkowej szybko się wchłania, optymalizuje odczyn gleby i ułatwia roślinom przyswajanie fosforu, potasu, magnezu oraz innych mikroelementów.
Kiedy należy przeprowadzać wapnowanie
Wapnowanie trawników, tak jak inne zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać w prawidłowy sposób w odpowiednim czasie. Przed przystąpieniem do pracy, trzeba koniecznie sprawdzić odczyn podłoża. Czynność tę należy wykonywać regularnie nie rzadziej niż raz na 2-3 sezony. Do samodzielnego badania ph ziemi służą m.in. dedykowane zestawy wypełnione specjalnym roztworem. Roztwór po zmieszaniu z glebą zmienia kolor. Po porównaniu otrzymanego koloru z wzornikiem uzyskuje się wartość ph.
Wapnowanie należy wykonywać tylko w przypadku występowania odczynu kwaśnego. Zaleca się nawożenie trawnika poza sezonem wegetatywnym trawy, tj. na przełomie lutego i marca, bądź na przełomie października i listopada. Tego rodzaju zabiegi należy przeprowadzać raz na 2-3 sezony. Jest to spowodowane powolnym przenikaniem wapnia do głębszych warstw ziemi. Do wapnowania trawnika najlepiej przystąpić w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Warto zwrócić także uwagę, by na trawniku nie było kałuż. Przestrzeganie tych zasad pozwoli uniknąć nierównomiernego rozłożenia nawozu.
Preparaty i narzędzia do wapnowanie trawnika
Nawozy przeznaczone do wapnowania trawnika dostępne są w każdym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Najczęściej zawierają w swym składzie takie składniki jak:
- dolomit;
- kreda nawozowa.
Przyjmuje się, że w preparatach dolomitowych znajduje się około 30% tlenku wapnia. Nawozy na bazie kredy zawierają 50% tego składnika. Podczas ręcznego nawożenia warto zadbać o własne zdrowie. Niezbędne jest korzystanie z rękawic ochronnych, okularów, a także stroju zakrywającego ręce i nogi. Takie działanie pozwoli uniknąć podrażnienia skóry lub oczu.
Do nawożenia wykorzystać można także dostępne w sprzedaży rozsiewacze, które swym wyglądem przypominają tradycyjne siewniki. To proste urządzenie ułatwia równomierne rozprowadzenie preparatu. Bez względu na przyjętą metodę nawożenia, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dawkowanie. Informacje dotyczące zalecanych dawek nawozów umieszczane są na opakowaniach. Zastosowanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości preparatu sprawi, że efekty pracy będą odmienne od oczekiwań.
Artykuł został przygotowany dzięki uprzejmości producenta nawozów: Nawozy.pl
Odpowiedź