Tunel foliowy czy szklarnia z poliwęglanu – wady i zalety?

[REKLAMA]

Jeszcze nie tak dawno wokół domów widać było wiele tuneli foliowych. W ostatnim jednak czasie tendencje się nieco zmieniły na korzyść szklarni z poliwęglanu. Mimo wyższych cen poliwęglanu okazuje się, że summa summarum szklarnia z poliwęglanu jest aktualnie bardzo często wybierana i opłacalna. Dlaczego tak się dzieje?

Tunel foliowy – zalety i wady

Konstrukcje tuneli foliowych nie są zbyt zawikłane, to po prostu rurki metalowe lub PCV służące za szkielet oraz folia pojedyncza, lub podwójna naciągnięta na rurki, stanowiąca powłokę izolującą. Najczęściej wysokość tuneli foliowych to 2 m, natomiast długość uzależniona jest od potrzeb i możliwości. Optymalna szerokość to 2,5 do 3 m.

Każda strata w uprawach jest niemile widziana, a zmienne warunki atmosferyczne panujące w Polsce nie wpływają pozytywnie na hodowlę roślin i owoców. Właśnie tunel foliowy ma tu pomóc w lepszej, łatwiejszej uprawie, bez zbędnych niemiłych niespodzianek. Jeśli tylko nie występowałyby w Polsce wiatry przypominające huragany, a nawet trąby powietrzne, to zapewne tunel foliowy byłby wystarczający. Ochraniałby przed suszą i wiatrem oraz nadmiernymi opadami. Niestety często dzieje się tak, że folia na tunelu zostaje podarta lub wręcz odlatuje gdzieś w siną dal.

Wymiana folii jest kosztowna, liczy się ją w setki złotych, oczywiście w zależności od wielkości tunelu. Czy można więc postawić szklarnię, która będzie bardziej wytrzymała?

Szklarnia z poliwęglanu – bardziej wytrzymała i trwała

Właśnie szklarnia z poliwęglanu jest godnym następcą tunelu foliowego, na szczęście dostępną już dla szerszej grupy użytkowników. W ostatnich latach szklarnie z poliwęglanu zaliczają swój najlepszy czas, coraz częściej wybierane z lepszymi niż jeszcze kilka lat temu cenami. Dziś każdy ogrodnik amator czy zaawansowany hodowca może zainwestować w szklarnię z poliwęglanu. Atrakcyjną ofertę szklarni z poliwęglanu obejrzeć można w sklepie Botanic.

Co dostanie się w zamian za rozsądną cenę, która szybko się zwróci?

Szklarnie z poliwęglanu to wiele zalet, począwszy od trwałości i większej odporności na uszkodzenia. W porównaniu z tunelem foliowym jest to bardziej opłacalne rozwiązanie, licząc w ilości lat, które można szklarnię z poliwęglanu używać, a liczy się, że posłużą od 15 do 25 lat.

Szklarnie z poliwęglanu wyróżnia również bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Warunki pracy w szklarni z poliwęglanu są dużo bardziej komfortowe niż w tunelu foliowym. W szklarni z poliwęglanu nie ma duchoty, na jaką jest się narażonym w tunelu foliowym. W okresie letnim szklarnia z poliwęglanu służy uprawie roślin, natomiast zimą można przekształcić ją w ogród zimowy. W szklarniach z poliwęglanu w firmie Botanic dostępne są także te z otwartym dachem, bardzo funkcjonalne. Poliwęglan jest też materiałem z wysokim współczynnikiem estetyczności, szklarnie pięknie prezentują się w ogrodach.

Wybór pomiędzy tunelem foliowym a szklarnią z poliwęglanu wydaje się prosty, ale oczywiście ostatnie słowo jest po stronie klienta.

Odpowiedź