Trawa nie taka zwykła

Gatunki traw

Gatunków traw jest bardzo dużo. W Polsce to około 130 gatunków, a wciąż przybywają nowe, gdyż przywożone są z innych krajów. Jedne rodzaje traw zyskały miano chwastów, drugie zbóż, trzecie darni, a czwarte, które tutaj będą nas interesować to trawy ozdobne. Trawa zatem nie jest taka zwykła, jakby nam się wydawało.

Jakimi trawami ozdobnymi upiększyć ogród?

W roślinnym upiększaniu ogrodu uczestniczą kwiaty, krzewy, drzewa, zioła, darń oraz wspomniane trawy ozdobne. Umiejętne wkomponowanie danych gatunków traw w ogrodową przestrzeń pozwoli nam radować się każdym jej źdźbłem. Spośród wielu odmian traw ozdobnych wymienimy tutaj tylko niektóre, ale to wcale nie znaczy, że tylko one mogą upiększać ogród.

Między innymi warto zwrócić uwagę na wysokie trawy, mające kwiatowe wiechy. Dzięki długim łodygom takich traw, ich kwiatostany są widoczne już z daleka. Wymieńmy je zatem:

  • miskant,
  • trzcinnik,
  • pampasowa biała i różowa,
  • rozplenica japońska,
  • jęczmień grzywiasty.

Oprócz traw wysokich mamy też trawy niskie:

  • ostnica mocna,
  • kostrzewa,
  • szczotlicha siwa.

Wymienione trawy oprócz kostrzewy i szczotlichy siwej mają okazałe kwiatostany składające się z wielu drobnych kwiatuszków na krótkich szypułkach zebranych w okazałe wiechy. W czasie wiatru pięknie te wiechy falują jak ogonki wiewiórek, i długowłosych kotów. Kwiatostany te są pierzaste i puchate lub wąskie, bardziej skupione. Urzekają one nie tylko kształtem, ale także kolorami.

Jakie trawy ozdobne zasiać wśród kolorowych kwiatów, a jakie na gładkich trawnikach?

Jeśli w naszym ogrodzie króluje tęcza barw wśród kwiatów na rabatkach, świetnie wkomponują się w ten krajobraz trawy ozdobne z białymi kwiatostanami, osiągające niewielkie wysokości. Dzięki temu nie zagłuszą kwiatów. Warto tutaj siać trawę w kępkach, aby akcentowały jedynie punkty na rabatkach kwiatowych. Wysokie trawy, osiągające wysokość około 2 metrów, siejemy za rabatkami przy płotach.

Mając trawnik bez kwiatów, trawę ozdobną siejemy punktowo w różnych miejscach. Świetnie będą one wyglądały przy skalniaczkach. Gdy w ogrodzie jest oczko wodne, warto posiać przy jego brzegu np. przy jednej trzeciej jego długości trzcinę lub rozplenicę japońską i każdą inną trawę ozdobną wysoko rosnącą. Nada to zbiornikowi wodnemu naturalnego wyglądu.

Jaką trawę posiać przy wysokim zielonym żywopłocie z żywotnika?

Żywotnik posadzony przy płocie jeden obok drugiego tworzy gęsty żywopłot. Dzięki temu skutecznie zasłania on widoczność wścibskim przechodniom. Chroni też ogród przed silnymi podmuchami wiatru i nie przepuszcza smogu w głąb ogrodu. Przy takim żywopłocie, gdzie jest zacisznie, możemy posiać trawę pampasową o imponujących pióropuszach koloru białego lub różowego.

Trawa pampasowa rosea lubi miejsca ciche, osłonięte od wiatru. Boi się bowiem przeciągów. Jest wysoka, a jej kwiatostany imponujące. Przy zwartym i wysokim zielonym żywopłocie będzie się ona świetnie czuła, upiększając przy okazji zieleń żywotnika swoimi puchatymi wiechami w kolorze srebrno różowym.

Odpowiedź