Zarówno taras, jak i okolice basenu to miejsca o dużej częstotliwości użytkowania, nieustannie narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych, ponadto na nacisk i ścieranie. Projektując te elementy staramy się zadbać nie tylko o ich funkcjonalność i estetykę, lecz również trwałość.
Wśród materiałów sprawdzających się jako płyty tarasowe oraz obrzeża basenowe znajduje się beton architektoniczny. Dlaczego warto na niego postawić?
Płyty tarasowe z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny jest nam coraz lepiej znany. Wpływają na to jego właściwości i unikalna estetyka, która jest uniwersalna, bo wpisująca się praktycznie w każdą aranżację, a zarazem wyjątkowa, bowiem nie sposób znaleźć dwa produkty z betonu, które wyglądają identycznie.
Okazuje się, że płyty tarasowe z betonu architektonicznego pozwalają na stworzenie ciekawej estetyki, nawet tej bliskiej klimatom retro czy ekologicznym. Jest to możliwe dzięki dostępności płyt betonowych w różnych kształtach, rozmiarach i wybarwieniach.
Na uwagę zasługują również oferowane przez betonowe płyty tarasowe właściwości. Są one bowiem bardzo trwałe i wytrzymałe. Nie poddają się działaniu czynników zewnętrznych, przede wszystkim warunków pogodowych. Tak wykonany taras nie traci na swoich walorach niezależnie od pory roku. Tarasowe płyty z betonu cechują się również niską nasiąkliwością i twardością. Ta ostatnia cecha decyduje o małym ryzyku nadmiernego ścierania, pomimo intensywnej eksploatacji.
Te same właściwości gwarantują obrzeża basenowe, dodatkowo zmagające się z jeszcze większym narażeniem na kontakt z wodą. Zminimalizowane ryzyko uszkodzeń mechanicznych to kolejny atut, który osiągany jest poprzez zwiększoną twardość betonowych płyt.
Na tarasie oraz w najbliższej okolicy basenu liczy się także bezpieczeństwo poruszania. Jest ono zagwarantowane dzięki temu, że płyty z betonu architektonicznego, za sprawą naturalnie porowatej powierzchni, są antypoślizgowe.
Jak wybrać płyty betonowe?
W pierwszej kolejności należy uwzględnić kształt oraz rozmiary płyt, a także miejsce, w których mają zagościć. Innej grubości może bowiem wymagać posadzka na tarasie, który łączy salon z ogrodem, a odmiennej płyty stosowane na obrzeża basenowe.
Kształty mają znaczenie także dla finalnej estetyki. Najpowszechniej dostępne są płyty kwadratowe lub prostokątne, choć na rynku znaleźć można również inne propozycje. Do tego wymiary – wielkoformatowe płyty są idealne na posadzkę tarasową. Im mniejszy wymiar i bardziej nietypowy kształt, tym więcej możliwości aranżacyjnych.
Do tego kolorystyka. W ofercie firmy Steinhorn można znaleźć kilka podstawowych kolorów. To jednak często wystarcza, by pokusić się o indywidualny projekt, który zachwyci zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.
Pielęgnacja
Surowość betonu architektonicznego przyciąga uwagę. Ten materiał sprawia wrażenie elementu naturalnego, który świetnie komponuje się z przestrzeniami zewnętrznymi. Pomimo trwałości, twardości i odporności na warunki atmosferyczne, należy o niego zadbać, aby przez wiele kolejnych sezonów wyglądał równie estetycznie i oferował te same właściwości, co w dniu realizacji danego projektu.
Pielęgnacja nie jest wymagająca. Ogranicza się do okresowej impregnacji i pozbywania się nagromadzonych zanieczyszczeń. To wystarczy, aby zarówno podłoga tarasu, jak i obrzeża basenu w nienaruszonym stanie przetrwały zarówno upalny sezon, jak i ten jesienno-zimowy.
Beton architektoniczny – do jakiej aranżacji pasuje?
Surowe i minimalistyczne płyty betonowe są eleganckie, dlatego można je wpisać praktycznie w dowolną aranżację przydomowej przestrzeni. Betonowy taras utrzymany w odcieniach ciemnej szarości będzie kontrastował z otaczającą domostwo przyrodą.
Obrzeża basen z betonu architektonicznego o porowatej strukturze i jasnej barwie, będą zaś współgrały ze światłem słonecznym i błękitem wody. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by odcienie mieszać ze sobą, bawić się kontrastami lub wybierać bardziej stonowane kompozycje. W każdej wersji betonowe płyty przyciągną wzrok, a ich właściwości zadowolą najbardziej wymagających użytkowników.
Odpowiedź