Marzysz o zielonym dywanie tuż przed swoim domem? Pielęgnacja trawnika jest niestety trudniejsza niż może się to wydawać. W tym artykule zebraliśmy kilka podpowiedzi, które być może ułatwią Ci osiągnięcie upragnionego efektu. Dowiedz się, jak często należy kosić trawę, w jakie systemy nawadniania ogrodów warto zainwestować i co robić, aby pozbyć się niechcianych chwastów.
Regularne koszenie
Dbając o swój zielony kawałek ziemi, należy pamiętać o systematycznym koszeniu. Zachowanie regularności sprawia, że trawa szybciej rośnie, a jej korzenie zdrowo się rozwijają. W dodatku taka przycięta murawa prezentuje się lepiej niż zaniedbany ogród, który rośnie bez żadnego nadzoru. Częstotliwość koszenia zależy jednak od rodzaju trawnika. Przeciętnie, podczas sezonu wiosenno-letniego najlepiej wykonywać tę czynność co 2 lub 3 tygodnie.
Pamiętaj, aby nie kosić mokrej trawy. Natomiast najlepszą porą na to działanie będzie poranek lub późne popołudnie i wieczór.
Prawidłowe nawadnianie
Aby trawa rosła w dobrej kondycji, trzeba ją właściwie nawadniać. Ilość wody nie może być zbyt mała, ale należy również wystrzegać się przelania. Na ogródkach liczących sobie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów kwadratowych wystarczy użyć konewki lub węża ogrodowego. Natomiast w przypadku większych powierzchni warto zadbać o systemy nawadniania ogrodów. Mogą to być np. linie kroplujące (https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/nawadnianie/linie-i-tasmy-kroplujace/linie-kroplujace/2-310), które sprawdzą się świetnie także w przypadku konieczność dotarcia do systemu korzeniowego innych roślin – np. kwiatów czy warzyw.
Natomiast jeżeli szukasz urządzenia wyłącznie do podlewania trawnika, to na uwagę zasługują niewątpliwie zraszacze ogrodowe. Zapewnią one równomierne podlewanie trawy i to w szybkim czasie. W wielu modelach możesz zaprogramować godzinę i czas podlewania, dzięki czemu nawet gdy nie będzie Cię w domu, Twoja trawa zyska dostęp do wody.
Odchwaszczanie i nawożenie
Nic tak nie denerwuje, jak widok chwastów wśród równo skoszonej trawy. Aby pozbyć się tych niechcianych roślin, konieczne jest całkowite wyrwanie ich z ziemi. To ważne, ponieważ pozostawienie systemu korzeniowego sprawi, że z czasem chwasty odrosną. Jeżeli obawiasz się, że w Twoim trawniku powstaną nieestetyczne dziury, możesz zdecydować się na środek chwastobójczy.
Kolejnym ważnym działaniem jest nawożenie trawy. W sklepach ogrodniczych znajdziesz różne nawozy o dobrym organicznym lub mineralnym składzie. Dodatkowo, takie substancje warto wzbogacać o kompost. Takie połączenie zapewni bowiem jeszcze lepszy efekt. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się po wiosennym skoszeniu trawnika. Kolejne należy przeprowadzać w odstępie około dwóch miesięcy. Zaleca się, aby nawożenie powtórzyć trzy razy w roku – tyle wystarczy na dostarczenie trawie odpowiednich substancji odżywczych.
Trzymaj się tych zasad, aby cieszyć się zdrową i piękną zielenią!
Oczywiście przycinanie trawnika, zraszacze ogrodowe (sprawdź na: https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/nawadnianie/zraszacze/ogrodowe/2-380), odchwaszczanie i nawożenie to niejedyne czynności pielęgnacyjne, o których należy pamiętać. W ciągu roku należy też usunąć mech z trawy, dokonać aeracji trawnika w celu lepszego napowietrzenia gleby oraz zaplanować dosiew w miejscach, które wymagają uzupełnienia. Zachęcamy do śledzenia kalendarza ogrodnika, aby dopasować wszelkie działania do warunków klimatycznych.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Odpowiedź