Jak sprawić, aby nasz trawnik cieszył oko przez cały sezon? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy posiadacze przydomowych ogrodów. Pomimo, iż jest to jedna z czynności zarówno bardzo kosztownych jak i pracochłonnych, to jednak z drugiej strony zadbany i wypielęgnowany trawnik to także wizytówka naszego ogrodu. W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć, by ułatwić sobie pracę? Jakie zabiegi zapewnią piękny, gęsty, zielony trawnik, który będzie doskonałym miejscem odpoczynku?
Większość osób zdaje sobie sprawę, że odpowiednia pielęgnacja trawnika ma znaczący wpływ na wzrost trawy. Jednak nie każdy wie, że istoty jest również właściwy termin wykonywania poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Pierwszy etap – podlewanie
Najlepszym momentem na podlewanie trawy jest wczesny ranek. Warto też zapamiętać, że trawę należy podlewać rzadko, ale bardzo obficie. Podlewanie rzutuje na prawidłowy wzrost trawy, dlatego poza porą dnia należy tez skupić się na prawidłowej technice podlewania. Co istotne trawę należy podlewać w taki sposób, by woda docierała na głębokość 10-15 cm pod powierzchnię gleby. Bardzo groźne może być zarówno zbyt skąpe jak i nadmierne podlewanie. To ostatnie może nawet doprowadzić do gnicia i wypadania oślin.
Kolejny etap – koszenie
Koszenie to zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu nie tylko utrzymanie pożądanej wysokości trawy, ale i pozwalający na uzyskanie gęstego trawnika. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oczywiście na posiadanie odpowiedniego rodzaju sprzętu przeznaczonego do koszenia traw. W zależności od wielkości ogrodu, zasobności portfela oraz osobistych preferencji możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami kosiarek. Na dużych powierzchniach doskonale sprawdzą się traktorki ogrodowe, które w zależności od modelu mogą posłużyć równocześnie np. do odśnieżania. Ranking najbardziej polecanych modeli znajdziesz pod poniższym linkiem: https://4winds.pl/traktorki-ogrodowe/.
Pierwsze koszenie należy wykonać w kwietniu, a ostatnie w październiku.
Wiosenne odświeżanie trawnika
Wiosna to czas, kiedy należy przeprowadzić tzw. zabieg wertykulacji. Polega on na pionowym nacięciu darni, tak aby trawnik mógł w prawidłowy sposób wzrastać. Następnym krokiem jest aeracja, czyli napowietrzenie gleby. Nakłuwając darnie za pomocą wideł poprawiamy strukturę gleby.
Kilka słów o nawożeniu
Ostatnim etapem pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie. Wpływa ono korzystnie na wzrost trawy dostarczając i uzupełniając niedobory pierwiastków w glebie. Zabieg ten wykonujemy 3-4 razy w ciągu sezonu. Wybierając rodzaj nawozu należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj gleby, ale i kondycję naszego trawnika czy rodzaj trawy.
Wykonywana we właściwy sposób i przede wszystkim regularna pielęgnacja to klucz do posiadania trawnika, którego nie powstydziliby się, słynący z idealnie równych trawników, Anglicy.
Odpowiedź