Pszczoły murarki w Twoim ogrodzie

[REKLAMA]

Pszczoły murarki to owady z rzędu błonkoskrzydłych i rodziny murarek, które znane są także pod nazwą os. Są one blisko spokrewnione z pszczołami i trzmielami, ale w przeciwieństwie do nich, murarki posiadają jedwabiste włókna, które wykorzystują do budowy gniazd z papierowej masy, w której skład wchodzą drewniany pył i śliny owadów.

Pszczoły murarki – co to za owady?

Murarki ogrodowe zwykle charakteryzują się długim, wąskim ciałem i czarno-żółtą lub czarno-białą barwą. Mają dwie pary skrzydeł, a ich żądło jest często wykorzystywane do obrony przed drapieżnikami i wrogami.

Murarki są zazwyczaj owadami społecznymi i żyją w koloniach, które składają się z królowej, samców i robotnic. W koloniach murarek występują różne kasty robotnic, które zajmują się różnymi zadaniami, takimi jak zbieranie pokarmu, budowa gniazd i opieka nad larwami.

Murarki są bardzo ważnymi owadami zapylającymi i pomagają w kontrolowaniu populacji innych owadów, takich jak np. komary. Niemniej jednak, ze względu na ich zdolność do obrony, należy zachować ostrożność w pobliżu ich gniazd i unikać zakłócania ich spokoju.

Jaką rolę w ogrodzie mają pszczoły murarki?

Choć nie są one tak powszechnie kojarzone z zapylaniem roślin jak pszczoły miodne, to pełnią one ważną rolę w ogrodzie jako owady zapylające.

Murarki ogrodowe odwiedzają kwiaty w poszukiwaniu nektaru i pyłku, które stanowią ich źródło pożywienia. Podczas gdy pszczoły miodne zwykle zbierają nektar, który wykorzystują do produkcji miodu, pszczoły murarki zbierają nektar i pyłek, które przekazują larwom w gnieździe.

Podczas zbierania nektaru i pyłku, pszczoły murarki przenoszą pyłek między kwiatami, w tym samym czasie wykonują też zapylanie roślin. Dzięki temu rośliny owocujące, takie jak truskawki, maliny czy winogrona, mogą się rozwijać i produkować owoce.

Ponadto, pszczoły murarki pomagają w kontrolowaniu populacji innych szkodników ogrodowych, takich jak mszyce czy przędziorki. Dzięki swojej zdolności do łapania i zabijania innych owadów, pszczoła murarka ogrodowa może pomóc w utrzymaniu równowagi ekosystemu ogrodowego.

Warto pamiętać, że pszczoły murarki mają tendencję do tworzenia gniazd w cichych i zacisznych miejscach, takich jak sterty drewna, poddasza czy dziury w ziemi. Należy zachować ostrożność i nie zakłócać ich spokoju, gdyż mogą one użądlić w obronie swojego gniazda.

Jak zbudować domek dla murarek?

Gotowe domki dla murarek możesz kupić odwiedzając internetowy sklep ogrodniczy. Ale równie dobrze możesz zrobić domek samodzielnie.

Budowa domku dla murarek może być ciekawym projektem dla osób zainteresowanych przyrodą i owadami. Oto kilka kroków, jak zbudować domek dla murarek:

Wybierz miejsce – domek dla murarek najlepiej umieścić w miejscu zacisznym, z dala od ruchliwych dróg i miejsc, w których często przebywają ludzie. Idealnym miejscem jest miejsce zacienione, np. w ogrodzie czy na działce. Pszczoły powinny mieć maksymalnie 150 metrów z domku do najdalszych roślin, na których zapylaniu Ci zależy.

Przygotuj materiały – do budowy domku dla murarek potrzebujesz papierowej masy, którą murarki wykorzystują do budowy swoich gniazd. Możesz ją kupić w sklepie z artykułami dla pszczelarzy lub samodzielnie przygotować mieszając papier i wodę. Potrzebujesz też gałęzi, patyków, liści i innych naturalnych materiałów, które służą do budowy struktury domku.

Budowa – aby zbudować domek dla murarek, należy skręcić kilka desek, patyczków lub gałęzi, tworząc ramę. Następnie wypełniamy ramę szyszkami, rurkami trzciny, pędy bambusa, słomą, cegłą dziurawką i zabezpieczamy siatką (by to wszystko nie wypadło). Szczeliny możesz też wypełnić papierową masą. Po zakończeniu budowy, umieść domek dla murarek w wybranym miejscu.

Dodatkowe elementy – aby zachęcić murarki do zasiedlenia nowego domku, warto dodać do niego kilka dodatkowych elementów, np. suszone liście, patyczki czy gałązki. Dodatkowo, w pobliżu domku warto zasadzić kwiaty, które przyciągną owady do gniazda.

Pamiętaj, że murarki ogrodowe to dzikie owady i należy zachować ostrożność w pobliżu ich gniazd. Nie należy zakłócać spokoju i próbować dotykać lub przeszkadzać murarkom, ponieważ mogą one użądlić, co jest bolesne i niebezpieczne.

Odpowiedź