Ogrodzenia z siatek różnego typu są sprawdzonym sposobem na ogrodzenie działki w mieście i poza nim. Ogrodzenia z siatek bardzo dobrze sprawdzają się w ogrodzeniach wykonywanych poza miastami. Dlaczego siatki są nadal popularne? Jest to najtańsze rozwiązanie. Zdecydowanie tańsze niż ogrodzenia panelowe. Ale czy ogrodzenie traci na jakości? Niekoniecznie, siatki są sprawdzonym rozwiązaniem od wielu lat i wielu miejscach. Obecne technologie produkcji siatek powodują, że jest to trwałe i wytrzymałe ogrodzenie.
Jaki jest koszt ogrodzenia działki siatkami?
Jeśli zastanawiamy się nad siatką to znaczy, że ważny jest dla nas koszt ogrodzenia. Na koszt ogólny ogrodzenia będzie miało wpływ kilka zmiennych. Zacznijmy od oczywistego, czyli wielkość działki – im większa działka, tym większy koszt. Oprócz tego oczywiście typ wybranej siatki. Istnieją siatki różnego typu. Najtańsze i najpopularniejsze to siatki ślimakowe (klasyczne), siatki zgrzewane i siatki leśne.
Stawiamy ogrodzenie z siatki ślimakowej
Montaż siatki ślimakowej wymaga wielu akcesoriów, w porównaniu do montażu siatek zgrzewanych, leśnych czy ogrodzeń panelowych. Mimo wszystko montaż ogrodzenia z siatki ślimakowej możemy wykonać samodzielnie, chociaż fachowcy zrobią to szybciej. Co będzie nam potrzebne do stawiania ogrodzenia z siatki ślimakowej?
- Słupki – potrzebne będą dwa rodzaje słupków, słupki zwykłe i podporowe. Słupki podporowe stawiamy na początku ogrodzenia i co 25 metrów. Słupki podporowe stawiamy także w narożnikach. Co do zwykłych słupków to stawiamy je co 2,5 metra.
- Obejmy zwykłe lub opaski, napinacze, części pomocnicze i śruby oczkowe – montujemy po trzy lub sześć kompletów na każdym słupku z podporami
- Drut naciągowy – dla wysokości 1,2 i 1,5 metra puszczamy trzy razy wzdłuż ogrodzenia. Siatki metrowej wysokości tylko 2 razy. Puszczamy go od napinacza do napinacza. Drut nie powinien zwisać.
- Pręty – pręty proste, stosunkowo grube, pasujące do śrub oczkowych stosujemy na początku ogrodzenia, oraz przy podporach. Wyrównują one siatkę i trzymają ją. W dodatku sprawiają, że raz napięta siatka taką pozostanie.
- Przelotki – stosujemy je na słupkach pośrednich, bez podpór, trzymają one drut naciągowy
- Beton – potrzebny do zalewania słupków ( cement, piach, woda )
- Narzędzia – wkrętarka, łopata, taczki, betoniarka, poziomica
Montujemy ogrodzenie, co należy wykonać?
- Oczyszczenie terenu pod ogrodzenie, usuwamy zarośla, krzewy i inne rośliny. Także kamienie czy stare ogrodzenie jeśli je wymieniamy.
- Wytyczamy miejsce na słupki i podpory i wykopujemy doły na nie. Słupek powinien być zalany na głębokość pół metra.
- Zalewamy wszystkie słupki w dołach, odpowiednio je poziomując, by stały pionowo
- Gdy beton wyschnie montujemy obejmy, śruby i napinacze na słupkach. Naprężamy drut i montujemy przelotki do już naciągniętego drutu.
- Montujemy siatkę zaplatając ją do drutów naciągowych u góry i u dołu. Na słupkach startowych i narożnych przeplatamy pręt pionowo przez siatkę, najpierw ją napinając
Poznaliśmy jak stawiać ogrodzenie z siatki ślimakowej. Kolejność działań jest podobna w pozostałych typach ogrodzeń. Zaczynamy od słupków i do nich montujemy siatki.
Artykuł partnerski ze sklepu z siatkami ogrodzeniowymi Siatkowy.com
Odpowiedź