Meble ogrodowe – co powinno je charakteryzować?

[REKLAMA]

Każdy właściciel ogrodu chce w nim możliwie jak najbardziej komfortowo wypocząć. Niezbędne są do tego meble ogrodowe, których na rynku jest aż nadto. Niestety, nie wszystkie meble do ogrodu są dobrą inwestycją. Jak wybrać odpowiedni dla siebie zestaw, który oprze się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym?

Czym kierować się przy wyborze mebli ogrodowych?

Przy wyborze mebli do ogrodu z oczywistych względów uwagę zwraca się na wielkość takiego zestawu. Raz wystarczający będzie stolik z dwoma fotelami, innym natomiast stół z kilkoma krzesłami, a kolejnym ławki, a nawet huśtawka. Możliwości jest wiele. Ważne, aby taki zestaw spełniał wymagania i odpowiadał potrzebom domowników.

Kluczowy jest materiał, z jakiego wykonane są takie meble. Materiał decyduje nie tylko o wyglądzie, ale też trwałości zestawu, ponieważ nie wszystkie materiały są odporne na promienie UV czy wilgoć.

Ważny jest też styl, aby jak najlepiej wtapiały się one w przestrzeń ogrodu. Nie można też zapomnieć o funkcjonalności. Meble ogrodowe na zimę trzeba gdzieś ulokować, a więc przy braku wystarczającej ilości miejsca, lepszym wyborem będą meble składane.

Zalety mebli z drewna

Drewno to bardzo popularny budulec wykorzystywany do tworzenia mebli. Meble, również ogrodowe, mogą być wykonane z gatunków krajowych (sosna, buk, dąb, olcha) lub egzotycznych (teak, eukaliptus, red ballau, kapuru), które pochodzą z Azji. Ich cechą charakterystyczną jest lepsza odporność na wilgoć. Niestety, są one znacznie droższe od mebli wykonanych z rodzimych gatunków drewna.

Ważne, aby meble ogrodowe z drewna w odpowiedni sposób konserwować, co pozwoli uodpornić je na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zabezpiecza się je farbą, lakierem, olejem lub bejcą. Poza impregnowaniem warto również regularnie czyścić meble, odnawiając również zniszczone wskutek eksploatacji powłoki wykończeniowe.

Zalety mebli z technorattanu

Dawniej bardzo popularne były meble rattanowe. Problem w tym, że materiał, z jakiego są one wykonane, szybko niszczeje pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych, wskutek czego rattan się kruszy. Alternatywą jest technorattan. Z wyglądu rattan i technorattan są do siebie podobne. Meble ogrodowe z technorattanu zawierają jednak sztuczne włókna nadające im większej trwałości. Groźne nie są im opady deszczu czy promienie UV.

Żadnego problemu nie ma również z dopasowaniem takich mebli do aranżacji ogrodowych. Jest to bowiem materiał barwiony w masie, wskutek czego wstępuje w wielu wersjach kolorystycznych.

Meble industrialne i z tworzywa sztucznego

W minimalistycznych i nowoczesnych ogrodach sprawdzą się meble industrialne. Najczęściej są one połączaniem elementów aluminiowych oraz technorattanu lub szkła. Są to meble wyglądające dość surowo. Tu pomogą jednak dodatki, a więc odpowiednie siedziska i poduszki. Ogólny wizerunek poprawią też dekoracje ogrodowe. Zaletą takich mebli jest ich solidna konstrukcja. Są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Ostatnią grupę stanowią meble z tworzywa sztucznego, których największą zaletą jest niska cena. Niestety, to materiał nietrwały, podatny na zarysowania i złamania.

One Response - Add Comment

Odpowiedź