Meble do ogrodu – materiał, jak wybrać?

Lato coraz bliżej, a to oznacza, że wielu z nas ponownie będzie bardzo chętnie spędzać czas w ogrodach i na tarasach. Jeżeli tutaj jesteś, zgadujemy, że z Tobą jest podobnie i szukasz mebli ogrodowych. Jako że wybór jest dziś naprawdę duży, ostateczna decyzja nie jest łatwa. Sprawdzamy, jakie meble do ogrodu będą najlepszą możliwą opcją, a co sprawdzi się na zadaszonym tarasie.

Jak wybrać meble do ogrodu?

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać meble do ogrodu, ale to samo dotyczy także tarasów, a nawet balkonów. Pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii.

  • Funkcjonalność – na rynku znajdziesz bardzo różne zestawy ogrodowe. Jeżeli zależy Ci tylko na komfortowym wypoczynku, możesz postawić na pojedyncze meble (np. fotele, leżanki czy narożniki ogrodowe). Jednak równie dobrze mogą to być zestawy ze stolikiem kawowym, a nawet zestawy obiadowe. Wówczas składają się one nie tyle z sof i foteli, ile ze stołu oraz krzeseł.
  • Ergonomia – szczególnie jeżeli są to meble wypoczynkowe, muszą być wygodne. Zwróć uwagę m.in. na profil, możliwość regulacji, podłokietniki itp. Dobrze, jeżeli na sofie lub fotelu możesz się wygodnie położyć, chociażby czytając książkę. Optymalnie, kiedy meble do ogrodu i na taras dają możliwość złożenia. Powinny być też lekkie, co ułatwia ich szybki i prosty transport. Natomiast po sezonie takie meble bez problemu schowasz w szopie czy garażu.
  • Utrzymanie w czystości – nie wszystkie meble ogrodowe są łatwe w utrzymaniu w czystości. Jeżeli nie chcesz poświęcać wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, postaw na meble z materiałów sztucznych. Dobrym wyborem jest tutaj tzw. technorattan. W przypadku drewna, a więc naturalnego materiału, dodatkowa konserwacja jest niezbędna.
  • Rozmiar – możesz postawić na pojedyncze meble lub całe zestawy. Wiele zależy od budżetu przeznaczonego na zakup mebli do ogrodu, ale również wolnego miejsca. Weź pod uwagę nie tylko przestrzeń w ogrodzie, ale również miejsce niezbędne do ich przechowywania poza sezonem.
  • Styl – coś dla siebie znajdziesz w przypadku, kiedy szukasz mebli w stylu minimalistycznym, ale też klasycznym. Doskonale potwierdza to oferta mebli ogrodowych dostępnych w porównywarce cenowej Ceneo. Najważniejsze, aby meble pasowały do otoczenia. W przypadku mebli ogrodowych najczęściej występują one w kolorze brązu, czerni i bieli.

Dlaczego warto wybrać meble z technorattanu?

Jak zauważyliśmy wyżej, na rynku znajdziesz bardzo różne meble ogrodowe. Jeżeli chcesz je ustawić bezpośrednio w ogrodzie i będą one narażone na działanie warunków atmosferycznych, doskonałym rozwiązaniem będzie tzw. technorattan. W zasadzie jest to materiał odporny na wszelkie warunki pogodowe. Do zalet mebli z tego sztucznego materiału należą m.in.:

  • odporność na promieniowanie UV, śnieg, grad i deszcz,
  • brak obowiązku konserwacji i pielęgnacji,
  • mogą stać w ogrodzie przez cały rok,
  • materiał bezpieczny dla dzieci i środowiska (wolny od toksyn i substancji uszczelniających),
  • wiele odcieni do wyboru,
  • naturalny wygląd,
  • podlega procesowi recyklingu.

Co zamiast mebli z technorattanu?

Największym minusem mebli z technorattanu jest ich wysoka cena. Dlatego nie każdy może i decyduje się na zestawy meblowe z tego materiału. Szczególnie w przypadku, kiedy jest to balkon czy taras z zadaszeniem. Zwłaszcza wówczas można sobie pozwolić na znacznie tańsze zestawy. Jeżeli postawisz na nie w ogrodzie, musisz je właściwie pielęgnować i konserwować. Oprócz tego konieczne jest ich schowanie na sezon jesienno-zimowy. Jeżeli nie chcesz inwestować w meble z technorattanu, możesz wybrać zestawy z innych materiałów, np.:

  • Meble ogrodowe z rattanu i wikliny – piękne meble dekoracyjne, zalecane szczególnie do altan i zadaszonych tarasów. Jeżeli chcesz połączyć taką przestrzeń z ogrodem, pomoże w tym sztuczna trawa dekoracyjna. Nie zalecamy natomiast ustawiać ich na zewnątrz, ponieważ nie są one odporne na warunki atmosferyczne, w tym nadmierne promienie słoneczne i wilgoć.
  • Meble ogrodowe z drewna – drewno to materiał w pełni naturalny i klasyczny. Z pewnością w otoczeniu zieleni meble z drewna będą prezentować się znakomicie. Oczywiście nie musisz inwestować w klasyczne zestawy. Na rynku znajdziesz też wiele ogrodowych mebli drewnianych stworzonych w stylu nowoczesnym. Pamiętaj jedynie, żeby je regularnie konserwować. Wówczas posłużą w ogrodzie przez wiele sezonów.
  • Meble ogrodowe plastikowe – tanie i bardzo lekkie meble do ogrodu, które jednak nie wyglądają zbyt dobrze. Meble z plastiku są też mało komfortowe w użyciu. Krzesła są twarde, a przy tym nagrzewają się na słońcu. Oczywiście nie są także trwałe i łatwo je uszkodzić.
  • Meble ogrodowe aluminiowe  – tego typu meble przede wszystkim widuje się w pubach i restauracjach. To zrozumiałe, ponieważ aluminium to materiał odporny na rdzę. Oprócz tego takie meble są lekkie i zajmują niewiele miejsca. Na przykład krzesła można układać jedno w drugim.

Jak widzisz, wybór mebli do ogrodu jest bardzo szeroki. Jeżeli chcesz mieć zestaw optymalny do swoich potrzeb, weź pod uwagę ich funkcjonalność. Innych mebli potrzebujesz, jeżeli chcesz komfortowo wypoczywać pośród zieleni, aniżeli przy przyjmowaniu tam gości w niedzielne popołudnia i raczenia się z nimi smacznym obiadem. Często taki zestaw mebli ogrodowych to fotele i sofa, ewentualnie narożnik ogrodowy. Jednak nie ma przeszkód, żeby postawić na stół i krzesła ogrodowe, ewentualnie kosztem krzeseł wybrać ławki.

Oczywiście ważny jest też materiał wykonania. Najdroższym rozwiązaniem, aczkolwiek najlepszym pod względem trwałości i wytrzymałości, są meble z technorattanu. Jednak będziesz też zadowolony z lekkich mebli z aluminium lub ciężkich zestawów z drewna. Pamiętaj jednak, żeby drewno właściwie konserwować. Większe możliwości daje wybór zestawów na balkon czy taras. Jeżeli takie miejsca są zadaszone, równie dobrze możesz wybrać meble z rattanu lub wikliny. Szczególnie w przypadku przydomowego tarasu możesz go połączyć z zielenią w ogrodzie. Doskonale w takich miejscach sprawdza się sztuczna trawa.

Odpowiedź