Liliowce nadają aranżacji w ogrodzie egzotycznego pierwiastka. Relatywnie niewielkie wymagania idą w parze z efektownym kwitnieniem oraz długowiecznością. Poniżej znajdziesz garść informacji na temat tych kwiatów oraz wskazówki dotyczące uprawy.
Skąd pochodzą liliowce? – pochodzenie i nazwa
Liliowce w naturalnych warunkach porastały tereny Azji – znano je tam już kilka tysięcy lat temu. Występowały w wilgotnej i żyznej glebie i na słonecznych stanowiskach. Co ciekawe, niektóre z tych kwiatów są wykorzystywane jako dodatek do potraw.
Tę roślinę określano także jako “piękno jednego dnia”. Nazwa powstała w ramach zmiksowania dwóch słów: hemera (dzień) oraz kallos (piękno). Wynika to z faktu, że pojedyncze kwiaty rozwijają się wyłącznie na okres jednego dnia.
Stąd też można spotkać się z inną nazwą tej rośliny, taką jak np. dziennica. Nigdy bowiem nie zakwitają w tym samym czasie, nawet jeśli licznie znajdują się na jednym pędzie. Gdy jednak dojdzie już do kwitnienia – zwracają uwagę już przez długi czas.
Więcej o liliowcach przeczytać można na stronie: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/liliowce-byliny-latwe-w-uprawie-i-dlugokwitnace.html
Liliowiec czy lilia? Podobieństwa i różnice
Obie te rośliny należą do tej samej rodziny, a z uwagi na tożsame nazwy i okres kwitnienia bywają ze sobą mylone. Warto jednak wiedzieć na czym polegają cechy wspólne oraz w czym wyrażają się różnice.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że lilia wyrasta z cebulek – z kolei liliowce z bulw z okazałymi korzeniami.
W ramach jednej rośliny liliowca może rozwinąć się nawet łodyg, w przeciwieństwie do lilii – w ich przypadku jedna cebula pozwala na rozwój jednej łodygi.
Co więcej – o ile same lilie jak najbardziej nadają się jako kwiat cięty, tak w przypadku ich liliowca – ich kwiatami nie można już cieszyć się w zaciszu swojego domu. Wynika to z faktu, że zamykają się niemal natychmiast po ścięciu.
Jak uprawiać liliowce – sadzonki liliowców, gleba i stanowisko, terminy sadzenia
Najlepszy czas przypadający na sadzenie liliowców przypada wiosną lub w okresie sierpnia i września. Odpowiednie stanowisko dla sadzonek liliowców powinno być słoneczne – w przypadku zacienionych miejsc należy spodziewać się uboższego kwitnienia.
Bardzo ważna jest jakość sadzonek liliowców. Bezpośrednio determinuje ona wzrost oraz długowieczność rośliny. W sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/hemerocallis-liliowiec/ znaleźć można dobrej jakości sadzonki liliowców.
Przed ulokowaniem sadzonki liliowca w podłożu dobrym sposobem będzie wzbogacenie go kompostem.
Preferują wilgoć, dlatego podczas planowania rozsady warto wziąć to pod uwagę, aby możliwie jak najmniejszym nakładem sił zapewnić im kwiatom optymalne warunki do kwitnienia. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu nowoczesnego efektu – dobrą praktyką będzie umieszczenie ich w pobliżu wysokich traw. Taki kontrastowy efekt jest teraz wysoce pożądany.
Nawożenie i pielęgnacja liliowców – jak często? W jakich ilościach?
Liliowce dobrze odnajdują się w wilgotnej glebie – dzięki temu w okresie przedłużającej się suszy trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. W kwestii nawożenia – nie jest to konieczne, o ile roślina została ulokowana w żyznej glebie. W pozostałych przypadkach należy dwukrotnie sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz.
Odmiany liliowców
Poszczególne odmiany liliowców dzielą się na kilka grup, które warto wyszczególnić.
- liliowce diploidalne – cechują się drobnymi i bujnymi kwiatami,
- liliowce tetraploidalne – mają duże kwiaty w żywych kolorach,
- liliowce niskie (miniaturowe) – osiągają od 30 do 60 cm wysokości i wyróżniają się drobnymi kwiatami,
- liliowce drzemiące (uśpione) – w okresie jesieni zaczynają gubić liście i dobrze odnajdują się w chłodniejszym klimacie.
Większość dostępnych u nas odmian zalicza się właśnie do tej ostatniej kategorii.
Co warto wiedzieć o kwitnieniu liliowców?
Do uzyskania obfitego kwitnienia konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości słońca – trzeba zatem koniecznie wziąć ten aspekt pod uwagę podczas planowania rozsady. Pełen rozkwit pojedynczego kwiatu trwa zaledwie jeden dzień, jednak nie należy się tym martwić z uwagi na to, że roślina wytwarza ich na tyle dużo, że czas kwitnienia trwa nawet dwa miesiące!
Ten czas przypada między czerwcem a wrześniem, w zależności od konkretnej odmiany.
Należy także wspomnieć, że sprostanie wymaganiom liliowców może przyczynić się do tego, że będą kwitnąć w jednym miejscu przez długie lata – należą bowiem do grupy roślin długowiecznych.
Powyższy poradnik powinien wykazać, że nie są to lilie. Poleca się je do uprawy dla nieco bardziej zaangażowanych ogrodników – z pewnością odwdzięczą się okazałym kwitnieniem przez około dwa miesiące.
Odpowiedź