Czy słyszeliście o kratkach trawnikowych? To rozwiązanie cieszy się sporą popularnością w ogrodach, ale także na podjazdach czy parkingach. Zresztą kratki mają wiele zastosowań. Ale co to właściwie jest i jakie pełni funkcje? Czy i w Waszym ogrodzie dobrze się sprawdzą?
Co to jest kratka trawnikowa?
Na pewno obiło się Wam nieraz o uszy, że kratka trawnikowa jest rozwiązaniem do zastosowania w ogrodzie, ale co konkretnie kryje się pod tą nazwą? Otóż najczęściej przyjmuje ona formę prostokąta lub kwadratu. Zwykle też jest koloru zielonego lub w którymś z odcieni szarości, a to po to, aby dobrze wkomponowała się w otoczenie i nie odcinała od reszty naszego ogrodu. No dobrze, ale jakie to ma właściwie zastosowanie?
Do czego służy kratka trawnikowa?
Takie kratki trawnikowe, jakie można sprawdzić na http://www.erg-system.pl/kategoria/kratka-trawnikowa, stosuje się w sytuacji, gdy teren w naszym ogrodzie nie jest zbytnio stabilny. Wówczas można się nimi posłużyć, aby utwardzić podłoże. Oprócz tego są gwarantem idealnie równej powierzchni. A że jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, tym samym staje się wartą rozważenia alternatywą na przykład dla kostki brukowej.
Co ciekawe, kratki znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ogrodzie. Możemy się na nie natknąć na parkingach czy podjazdach, używa się ich przy budowie obiektów sportowych i wybiegów dla zwierząt w ogrodach zoologicznych. Mogą też służyć do wzmocnienia skarp i nasypów, by zapobiegać ich osypywaniu się.
Jakie są zalety kratek trawnikowych?
Dlaczego warto postawić na kratki trawnikowe? Jest wiele powodów, które za tym przemawiają. Jednym z nich jest to, że takie rozwiązanie możemy wdrożyć u siebie w ogrodzie bez uciekania się do pomocy fachowców czy korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Nie zabierze też nam to zbyt dużo czasu, ani sił, montaż bowiem jest szybki i niezbyt pracochłonny. Z łatwością też opanujemy tę sztukę, która do trudnych nie należy.
Ważna jest również wytrzymałość. Kratka może nie wyglądać imponująco, ale pamiętajmy – skoro, jak wspomnieliśmy powyżej, bywa używana do wzmacniania nasypów i skarp, to musi być solidna. I rzeczywiście, dobre kratki trawnikowe są w stanie znieść obciążenie nawet do 200 t/m2. Są też odporne na skrajne temperatury, tak wysokie jak i niskie – bez problemów wytrzymują rozpiętość temperaturową od -30 do +80 stopni Celsjusza. Nie będziemy się więc musieli martwić, że zostaną uszkodzone.
Dla każdego, dla kogo liczy się troska o środowisko naturalne, atutem będzie także niewątpliwie ekologiczność kratki. Nie zakłóca ona wegetacji roślin, a dzięki temu, że nawierzchnia tworzona przez kratki trawnikowe jest wodoprzepuszczalna aż w ponad 80%, nie zaburzają też naturalnego obiegu wody. Innymi słowy, powalają zachować naturalne walory podłoża, czego nie daje nam kostka brukowa czy rozwiązania wymagające wylania betonu.
Wreszcie do zalet możemy też zaliczyć oszczędność. Sam zakup wprawdzie wymagać będzie trochę wyższych nakładów niż na przykład w przypadku kostki brukowej, ale już transport, z uwagi na niską wagę kratek, wychodzi taniej. Podobnie zresztą jak sam montaż, do którego nie musimy nikogo najmować.
Jaka powinna być kratka trawnikowa?
Oczywiście kratka kratce nierówna, dlatego decydując się na taki zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka spraw, jeśli chcemy mieć pewność, że rzeczywiście dokonaliśmy najlepszego wyboru. Ważna jest nie tylko wytrzymałość, o której już wspomnieliśmy, ale również elastyczność. Elastyczne kratki się nie połamią, dlatego warto dopytać o tę cechę przed zakupem. Trzeba też zapytać o materiał, z jakiego są wykonane. I oczywiście znaczenie będzie też dla nas mieć czas gwarancji.
Jeśli ktoś potrzebuje innych porad w sprawie trawników to zapraszam na https://trawnikmarzen.pl
Kratki trawnikowe są bardzo dobrym rozwiązaniem. Ja kupiłem na https://www.artbud.pl/pl/c/Plyty-azurowe-ekologiczne-kratki-trawnikowe/1078. Mają szeroki wybór i dobrej jakości produkty.