Kostki dekoracyjne – przykłady zastosowań praktycznych i dekoracyjnych

[REKLAMA]

Rola kostki brukowej nie sprowadza się jedynie do względów praktycznych. Zastosowanie tego budulca w ogrodzie pozwala osiągnąć naprawdę imponujące rezultaty, jeśli chodzi o ogólną estetykę otoczenia naszego domu. Jak dzięki kostce brukowej nadać swemu ogrodowi stylu? Jest na to wiele sposobów – zastosowania kostki brukowej, zarówno praktyczne jak i dekoracyjne (a nieraz oba jednocześnie), są liczne i dają nam dużo rozmaitych możliwości.

Ciągi komunikacyjne

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania brukowej kostki dekoracyjnej jest wyłożenie nią tak zwanych ciągów komunikacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o ścieżki i alejki, będące zawsze dobrym dodatkiem, korzystnie odbijającym się na ogólnej estetyce ogrodu, ale też o podjazdy – w tym ostatnim przypadku trzeba wybrać nieco grubsze kostki, ponieważ warto mieć na uwadze, że będą musiały wytrzymać większy nacisk. Dostępne na rynku kostki, które można przejrzeć między innymi na http://kostbet.pl/produkty/kostki-dekoracyjne/, to szeroki wybór kształtów i kolorów, dzięki którym można uzyskać iście artystyczny efekt.

Schody tarasowe

Do schodów tarasowych powszechnie stosuje się płytki klinkierowe lub gres, ale wcale nie musimy ograniczać się do tych właśnie materiałów. Do ich utworzenia można posłużyć się również kostką dekoracyjną. Plusem takiego rozwiązania jest to, że schody powstałe z tego samego budulca co ścieżki ogrodowe, czy podjazd, będą z nimi dobrze współgrać, przez co nasz przydomowy ogród będzie prezentował spójny i estetyczny styl. By jeszcze mocniej zaakcentować stylistyczną jedność, można również cały taras wyłożyć kostką, choć takie przedsięwzięcie wymaga jednak szlachetnego rodzaju bruku i trzeba o tym pamiętać.

Podłoże pod małą architekturę

Czym jest mała architektura? Chodzi tu o niewielkie budynki i konstrukcje, głównie użytkowe, takie jak domek na narzędzia czy drewutnia, ale też i te służące po prostu do rekreacji, w rodzaju altany, basenu lub grilla. Kostka dekoracyjna wyśmienicie nadaje się jako podłoże i utwardzenie do tego typu obiektów, zwłaszcza jeśli mamy nią wyłożone alejki ogrodowe – wtedy ważne jest, by były skomunikowane z obiektami małej architektury i tworzyły jeden, integralny ciąg.

Murek oporowy

Murek oporowy ma cel zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny – jego zadaniem jest zabezpieczenie ogrodowych skarp usypanych z ziemi w celach estetycznych, będących ciekawym sposobem na przełamanie monotonii obejścia. Skarpy takie muszą być solidnie umocnione, zwłaszcza jeśli są strome, czy to przez oszczędność miejsca, czy też świadomy zamysł.

Murek można położy na sucho, jeżeli kostkę ułoży się wcześniej w gabionach, czyli specjalnych metalowych koszach, które nadadzą murkowi kształt, a jednocześnie będą tę konstrukcję stabilizować. Jeżeli w szczelinach między kostkami posadzi się rośliny, funkcje dekoracyjne murku jeszcze wzrastają.

Krawężniki i obrzeża

Dzięki kostce brukowej możemy też w wymyślny sposób zorganizować przestrzeń naszego ogrodu. Można z niej stworzyć nie tylko same ścieżki ogrodowe, ale też ich krawężniki, które zabezpieczą kostki przed rozsuwaniem się. Podobnie można wykorzystać kostki do utworzenia obrzeży dla rabatek albo linii, wyznaczających granice oczka wodnego.

Odpowiedź