Kora w ogrodzie – jak i w jakim celu ją stosować?

[REKLAMA]

Kora ogrodowa ma wiele zastosowań. Z jednej strony stanowi warstwę ściółki wokół roślin, a z drugiej ma walory dekoracyjne. Trzeba ją odpowiednio dobierać, gdyż nie każda nadaje się do ochrony poszczególnych gatunków roślin. Zasadniczo korę drzewną dzieli się na tą przeznaczoną do zasadolubnych i kwasolubnych roślin.

Kora ogrodowa do ściółkowania roślin zasadolubnych

Rośliny zasadolubne, takie jak takie jak jabłoń, grusza, bukszpan, macierzanka czy sasanka, potrzebują nie tylko zasadowego odczynu gleby i odpowiedniego nawodnienia, ale również zabezpieczenia przed szybkim parowaniem wody, a także cennych składników odżywczych, takich jak potas, fosfor, czy żelazo. W tym celu stosuje się ściółkowanie korą z drzew liściastych. Nadaje się ona doskonale do zasadolubnych roślin. Może to być np. kora ogrodowa bukowa. Świeża kora drzewna chroni roślinę, jednak sprawia, że do gleby dostają się szkodliwe polifenole i garbniki, które mają wpływ na spowolnienie wzrostu roślin. Dlatego lepszym wyborem jest kora drzewna kompostowana, która zawiera znacznie mniej szkodliwych substancji, uwalnianych w trakcie rozkładu.

Kora ogrodowa do ściółkowania roślin kwasolubnych

Kwasolubne rośliny wymagają użycia do ściółkowania kory z drzew iglastych, np. kory ogrodowej sosnowej lub świerkowej. Kora sosnowa zawiera duże ilości magnezu, fosforu, a także potasu, które uwalniane są w trakcie jej rozkładu. Niestety w przypadku świeżej kory drzewnej sosnowej w czasie jej rozkładu wydzielane są, podobnie jak w przypadku innych rodzajów ściółki z kory drzewnej szkodliwe polifenole i garbniki. Ponadto podczas rozkładu kora pobiera z gleby azot, który jest niezbędny dla rozwoju roślin, dlatego na wiosnę przed ściółkowaniem należy wzbogacić glebę o nawozy azotowe. Można również użyć kory ogrodowej przekompostowanej, która nie jest szkodliwa dla struktury gleby, a ponadto w lepszy sposób magazynuje wodę.

Kora ozdobna kolorowa – dekoracyjne i ochronne znaczenie kory

Kora ozdobna kolorowa to np. kora olchowa. Ma wszystkie właściwości, jakie powinna mieć dobra ściółka drzewna. Zatem chroni roślinę przed wysychaniem korzeni i utratą cennych składników odżywczych, a także nadmierną utratą wody. Ponadto bardzo ładnie się prezentuje i stanowi dodatkowy walor dekoracyjny w ogrodzie. Kora ozdobna kolorowa może być również zastosowana do wysypania pomiędzy rabatami i ścieżkami. Można zastosować różne kolory i tworzyć kolorowe mozaiki, które w połączeniu z kwiatami będą tworzyć wielobarwny żywy dywan. W ten sposób ogród nabierze unikatowego charakteru i będzie można w nim jeszcze milej spędzać czas.

Kora ogrodowa – zasady dobierania i zastosowanie

Poza wyborem kory do określonego typu roślinności, należy ponadto dobrać jej rozmiar. Można wyróżnić korę grubo mieloną, średnio mieloną i drobno mieloną. Ta ostatnia może być zmieszana z podłożem. Kora drzewna średnio mielona sprawdzi się na rabatach, a grubo mielona pod większymi drzewami. Kora ogrodowa może być rozłożona bezpośrednio na podłożu lub na agrowłóknienie. Kora drzewna bezpośrednio położona na glebę szybciej się rozkłada, a tym samym wzbogaca glebę o cenną próchnicę. Z kolei kora ogrodowa położona na agrotkaninie ma większe walory estetyczne i zabezpiecza dobrze przed rozwojem chwastów. Ponadto dzięki niej woda wolniej paruje, jednak nie ma tylu walorów użyźniających glebę.

Kora ogrodowa doskonale chroni przed promieniowaniem UV i nadmiernym wysychaniem. Niemniej jednak stanowi również szczególną ochronę przed mrozem. Ściółkowanie powinno nastąpić zatem wiosną i zostać uzupełnione jesienią. Warstwa kory drzewnej zapewniająca optymalną ochronę ma przynajmniej 6-7 cm. To zapobiega jej rozwiewaniu przez wiatr, a także zmyciu przez deszcz. Zapewnienie optymalnej ochrony roślinom nie jest pracochłonne, a dzięki temu odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami i owocami w kolejnym sezonie. Dlatego kora ozdobna kolorowa jest ceniona zarówno przez ogrodników amatorów, jak i znawców tematu. Warto skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości jakie daje zastosowanie kory ogrodowej.

Odpowiedź