Kamień w ogrodzie. Zastosowanie i rodzaje kruszyw ozdobnych

[REKLAMA]

Kamienie w ogrodzie spełniają funkcję dekoracyjną i praktyczną. Mnogość kolorów, kształtów i faktur przyciąga wzrok, a wysypanie żwirkiem ścieżek i rabat to doskonały sposób na utrzymanie ich w czystości. Gdzie zastosować kruszywa ogrodowe i z czego możemy wybierać?

Kamienie ogrodowe – zastosowanie i funkcje

Największą zaletą kruszyw w ogrodnictwie jest ich szerokie zastosowanie. Możemy użyć ich do wykończenia ścieżki czy kwiatowej rabatki, wysypać donice na tarasie czy stworzyć fantazyjną dekorację przy oczku wodnym. Kamienie pozwalają zachować porządek wizualny w ogrodzie oraz utrzymać rabaty w czystości – skutecznie ograniczają wzrost niechcianych chwastów. Oprócz tego mają korzystny wpływ na rośliny ozdobne: są przepuszczalne, utrzymują właściwy poziom wilgotności gleby i zapobiegają jej wysychaniu. Są skutecznym zabezpieczeniem dla systemu korzeniowego, ponieważ chronią go przed działaniem warunków atmosferycznych.

Rodzaje kruszyw. Popularny żwirek i otoczaki w ogrodzie

Kruszywa wykorzystywane w ogrodnictwie dzielimy na naturalne i łamane. Do naturalnych zaliczymy otoczaki, łupki, żwiry i grysy. Kruszywa łamane powstają w wyniku rozdrabniania skał metodą mechaniczną i należą do nich kliniec, tłuczeń, łamany kamień oraz miał.

Przyjrzyjmy się popularnym otoczakom. To płaskie kamyczki o obłych kształtach, w naturalnych barwach. Są niezwykle urokliwe i chętnie wykorzystywane w aranżacjach i założeniach ogrodowych w stylu japońskim – białe otoczaki w połączeniu z zielenią i oczkiem wodnym stworzą niezwykle kojącą i przyjemną dla oka mieszankę.

Żwirek ogrodowy lub grys do ogrodu to kolejny chętnie wybierany materiał, który zda egzamin na skalniakach, ścieżkach i wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć naturalną nawierzchnię. Do budowy skalniaka najlepiej użyć kamieni występujących w otoczeniu i uzupełnić je kamieniem łamanym czy dekoracyjnym łupkiem.

Kamienie do oczka wodnego. Co wybrać?

W przydomowej sadzawce świetnie sprawdzą się kamienie twarde, o niskiej porowatości – bazalty, granity i serpentynit. Dobrym wyborem może okazać się także łupek do oczek wodnych, szczególnie przy tworzeniu konstrukcji kaskadowej. Dno sadzawki można urozmaić, układając mieniące się kwarcyty czy ozdobne, kolorowe otoczaki. Na obrzeżach oczka warto rozsypać delikatny grys bądź ułożyć większe kamienie i posadzić kilka ozdobnych traw.

Decydując się na zakup kruszywa do ogrodu, warto wybrać sprawdzonego dostawcę i materiał wysokiej jakości, który sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Firma Jadar to polski producent kruszyw i kostki brukowej, którego szeroka oferta i bogata paleta barw uzupełni najbardziej fantazyjne i wymagające założenia ogrodowe. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i kreowania niepowtarzalnych aranżacji z użyciem kruszyw i wyrobów kamiennych marki Jadar.

Odpowiedź