Jaki rodzaj basenu stelażowego wybrać dla rodziny?

[REKLAMA]

W sezonie letnim tradycyjnie rośnie zainteresowanie przydomowymi basenami ogrodowymi. W ostatnim czasie oprócz klasycznych basenów rozporowych czy dmuchanych, hitem sprzedażowym są baseny stelażowe. Na rynku znajduje się wiele różnych wariantów tych basenów, dlatego warto wiedzieć, które rozwiązania są najlepsze.

Przeznaczenie basenów

Przed zakupem basenu stelażowego należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, które pozwolą na dostosowanie modelu basenu do indywidualnych potrzeb klienta:

  • Na jakiej powierzchni ogrodowej lub przydomowej mamy możliwość umieszczenia basenu?
  • Czy basen będzie wykorzystywany przez dzieci, czy tylko przez osoby dorosłe?
  • Jakie mamy możliwości zabezpieczenia basenu przed uszkodzeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?
  • Na jak częstą wymianę wody w basenie nas stać?
  • Czy zamierzamy regularnie składać i rozkładać basen (np. celem przeniesienia w inne miejsce lub zabezpieczenia przed uszkodzeniem).

Odpowiedź na te pytania pozwoli wybrać basen o określonych parametrach.

Parametry basenów dla rodziny

W przypadku korzystania z basenu przez całą rodzinę polecane są duże lub średnie instalacje na solidnych stelażach. Kwestią preferencji oraz miejsca do instalacji basenu jest wybór wersji okrągłej lub prostokątnej.

Bardzo ważnym kryterium jest głębokość basenu w sytuacji, gdy mają z niego korzystać dzieci. W przypadku basenów stelażowych nie ma konieczności napełniania całości powierzchni wodą, ale niższe baseny są bardziej wygodne do użytkowania przez dzieci. W przypadku wyboru głębokich basenów niezbędny jest nadzór rodziców nad kąpiącymi się dziećmi. Obecnie na rynku jest wybór basenów o różnych głębokościach – od kilkudziesięciu centymetrów do sięgających niemal dwóch metrów.

Ważnym parametrem jest trwałość poszczególnych elementów podtrzymujących basen (stelażu) oraz ich wykonanie w taki sposób, ale nie powodowały ryzyka obrażeń ciała (szczególnie u dzieci).

W końcu przy wyborze basenu stelażowego (szczególnie dużych rozmiarów) ważne są dodatkowe akcesoria pomagające w montażu i łatwiejsze eksploatacji – w tym maty pod basen, pompki czy drabinki.

Umiejscowienie basenu

Dla największej efektywności i wygody baseny stelażowe powinny być instalowane na płaskim terenie, bez żadnych zanieczyszczeń (kamyczki itp.). Powinny być lokowane od strony południowej posesji, co znacznie przyspieszy proces nagrzewania się wody oraz da możliwość dłuższego korzystania z kąpieli w dobrych warunkach atmosferycznych. Baseny stelażowe powinny być zabezpieczane przed dostaniem się zanieczyszczeń (np. specjalnym pokrowcem).

Odpowiedź