Jak zabezpieczyć przed zimą ogrodowe meble wiklinowe?

[REKLAMA]

Zima zbliża się wielkimi krokami, jednak już jesienią wielu Polaków zrezygnuje z mebli w ogrodzie. Jako że dni są coraz krótsze, a pogoda jesienią i zimą nie rozpieszcza, weźmy pod uwagę metody zabezpieczenia mebli ogrodowych na zimę. W tym wpisie skupmy się na meblach wiklinowych, które ponownie wracają do łask Polaków.

Za co cenimy meble wiklinowe?

Nie ulega wątpliwości, że meble wiklinowe, których szeroką ofertę przygotował na przykład sklep https://wiklinowe-cuda.pl/, niosą w sobie wiele zalet. Zacznijmy od tego, że meble z wikliny są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Nie trzeba tu stosować specjalnych środków czyszczących ani żadnej chemii. Wystarczy wilgotna ścierka, a nawet roztwór wody z dodatkiem octu. Co więcej, aby meble wiklinowe nie straciły naturalnego połysku, można je również pokryć przezroczystym lakierem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować ogrodowe meble z wikliny, korzystając przy tym ze zwykłej farby.

Innym plusem jest cena, ponieważ meble wiklinowe są dość tanie, zwłaszcza porównując je z meblami z rattanu. Faktycznie rattan jest odrobinę bardziej elegancki, ale za to o wiele droższy, co ma znaczenie zwłaszcza przy zakupie większego zestawu.

Jednocześnie wiklinowe meble ogrodowe wcale nie muszą być nudne. Dziś każdy może przebierać w kształtach foteli, kanap, stolików, sof, leżaków czy podnóżków. W zależności od stylu może być to zestaw bardziej tradycyjny lub wręcz przeciwnie — elegancki.

Jak zabezpieczyć meble z wikliny?

Każdy, kto decyduje się na meble do ogrodu, również meble ogrodowe z wikliny, chce, aby przetrwały one jak najdłużej. Wielu użytkownikom wydaje się, że meble wiklinowe do ogrodu nie są odporne na warunki atmosferyczne, co po części jest prawdą.

Jeżeli taki zestaw będzie narażony na ciągłe ulewy może szybko ulec zniszczeniu. Dlatego każdy mebel wiklinowy warto właściwie zaimpregnować. Wówczas nawet w trakcie okresowych opadów nie straci on swojego wyglądu, a przy tym wszystkim nie ucierpi jego trwałość. Trzeba również mieć na uwadze, że meble z wikliny są znacznie odporniejsze niż na przykład komplety plastikowe.

Jak w związku z tym zabezpieczyć meble z wikliny, która jest naturalnym surowcem i tym samym jest bardziej narażona na niszczenie niż modele zaprojektowane z technorattanu?

Zimą, a nawet już jesienią takie zestawy najlepiej schować pod dachem. O ile latem pojedyncze deszcze nie wpłyną negatywnie na trwałość mebli wiklinowych, o tyle częste jesienne ulewy już tak. Warto pamiętać, że wiklina jest materiałem, który pod wpływem wilgoci odbarwia się i kruszy. Wystawianie ich na deszcz, śnieg czy przymrozki nie jest więc najlepszym pomysłem.

Natomiast jeszcze przed schowaniem mebli ogrodowych z wikliny, najpierw warto je przetrzeć szmatką nasączoną ciepłą słoną wodą. Optymalnie, kiedy jest to roztwór zgodny z proporcjami: 1 l wody — czubata łyżka soli. Po tym zabiegu meble należy przetrzeć ścierką zwilżoną w miksturze wody z sodą przygotowanej w identycznych proporcjach.

Już samo przechowywanie mebli wiklinowych powinno mieć natomiast miejsce w pomieszczeniach suchych i przewiewnych. Ważne też, aby mebli z wikliny nie przykrywać folią, co może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Odpowiedź