Jak przygotować palenisko do zimy?

[REKLAMA]

Jesienne porządki w ogrodzie to cała gama obowiązków do wykonania i zaliczyć do nich można m.in. grabienie liści, okrywanie roślin włókniną, przycinanie drzew oraz krzewów, ale także zabezpieczenie wyposażenia ogrodowego. Biorąc pod uwagę akcesoria ogrodowe, składa się na nie kilka elementów, ale to palenisko z akcesoriami do grillowania wymaga szczególnej pielęgnacji i przygotowania na czas zimy. Dowiedz się jak zadbać o palenisko, by przez wiele lat wyglądało jak nowe.

Jak czyścić i konserwować palenisko

Palenisko ogrodowe wraz z pozostałymi elementami, a więc rusztem czy kociołkiem należy poddać skrupulatnej konserwacji. Ważne jest, by przeprowadzać ją regularnie w trakcie sezonu grillowego, ale szczególnie należy tego przypilnować przed nadejściem zimy. Weź pod uwagę, że palenisko nie będzie używane przez kilka miesięcy, dlatego tak istotna jest dokładna pielęgnacja sprzętu do gotowania w plenerze. Jeżeli chcesz zadbać o palenisko, wykonaj poniższe czynności:

  • usuń popiół i resztki węgla z dna paleniska,
  • jeżeli korzystałeś z rusztu i pozostał na nim tłuszcz oraz fragmenty przypalonego jedzenia, możesz go rozgrzać nad paleniskiem, co roztopi pozostałości po grillowaniu i o wiele łatwiej je usuniesz,
  • do czyszczenia używaj szczotki o drucianym włosiu oraz płynu do naczyń lub specjalnych środków do pielęgnacji grilla,
  • koniecznie dokładnie wytrzyj do sucha wszystkie części, by uniknąć ich zardzewienia.

Bardzo ważne jest, by na okres zimowy schować palenisko ogrodowe ze wszystkimi dodatkami w suchym i zadaszonym miejscu np. do altanki czy garażu. Pozostawione na dworze byłoby narażone na działanie deszczu, śniegu czy mrozu, co mogłoby przyczynić się np. do pojawienia się rdzy na ich powierzchni. Choć palenisko będzie bezpiecznie czekać pod dachem na ponowne użycie, to warto zastosować dodatkowo pokrowiec, który zabezpieczy je przed zabrudzeniem.

Dlaczego warto zabezpieczyć palenisko na zimę

Zadbane palenisko jest ozdobą ogrodu, więc warto poświęcić chwilę czasu na jego staranną pielęgnację zwłaszcza przed nadejściem pierwszych mrozów. Sprawdź jak wiele zalet ma przygotowanie paleniska do zimy:

  • wydłuża się jego żywotność – będzie Ci służyć niezawodnie wiele lat.
  • możesz od razu użyć palenisko w kolejnym sezonie bez żmudnego usuwania starych zabrudzeń,
  • czyste palenisko i ruszt to gwarancja przygotowania zdrowego i smacznego jedzenia,
  • zostanie zachowany estetyczny wygląd na bardzo długi czas.

Czy nie miło będzie rozpocząć na wiosnę kolejny sezon grillowy z paleniskiem ogrodowym zachowanym w idealnym stanie?

Odpowiedź