Intensywnie zielony, gęsty i równomiernie zagęszczony trawnik to wyjątkowa dekoracja każdego ogrodu. Aby jednak murawa zachowała piękny wygląd przez długie lata, należy dbać o jej właściwą pielęgnację przez cały rok. Wiosną i latem trawnik wymaga regularnego nawożenia i koszenia, jesienią istotne jest jego odpowiednie przygotowanie do zimowania, natomiast zimą — ochrona przed uszkodzeniem przez mróz i śnieg. Dzięki produktom ze sklepu dlaroslin.pl pielęgnacja trawnika może stać się dużo łatwiejsza nawet dla początkujących ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o trawnik przez cały rok.
Jak dbać o trawnik zimą?
Zima to czas stagnacji w ogrodzie. W tym okresie ogrodnicy mogą nieco odpocząć od pielęgnacji murawy. Istotne jest jednak, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia trawnika w czasie mroźnej zimy. Należy unikać chodzenia po murawie w czasie mrozów i przerzucania na trawnik ciężkich hałd śniegu — może to doprowadzić do łamania się źdźbeł i gnicia trawy. Warto również w razie potrzeby rozbijać skorupę lodową na trawniku, aby usprawnić przepływ powietrza do korzeni i zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej.
Jak pielęgnować trawnik wiosną?
Wiosna to czas, w którym trzeba szczególnie zatroszczyć się o swoją murawę. Trawnik po zimie zwykle nie wygląda estetycznie i wymaga regeneracji. Pracę należy więc rozpocząć od wertykulacji i aeracji trawnika, co pozwoli usunąć filc, poprawić napowietrzenie podłoża i pobudzić trawę do wzrostu. Po aeracji warto wykonać piaskowanie murawy, które wpłynie korzystnie na strukturę podłoża.
Jeśli na trawniku po zimie jest sporo pustych pól, należy przeprowadzić dosiewkę trawy. W tym celu warto sięgnąć po nasiona traw na dosiewkę — mieszanki regeneracyjne lub renowacyjne dostępne w sklepie dlaroslin.pl. Najlepiej stosować je wczesną wiosną — już w marcu, w miejscach pozbawionych trawy. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą ziemi i często zraszać przez minimum 3 tygodnie.
Wiosną trzeba dokładnie skontrolować stan murawy. Jeśli widoczne są na niej ślady pleśni śniegowej, należy zastosować oprysk grzybobójczy. Warto zwracać uwagę również na pojawiające się na trawniku chwasty — można usuwać je ręcznie lub przy użyciu odpowiednich herbicydów. Oprysk zwykle można zastosować po wznowieniu wegetacji przez trawy, w dawce zaleconej przez producenta.
Gdy trawnik zostanie już wstępnie uporządkowany po zimie, należy przeprowadzić pierwsze wiosenne nawożenie. Na początku sezonu wegetacyjnego najlepiej zastosować wieloskładnikowy nawóz o podwyższonej zawartości azotu (często oznaczony jako wiosenny). Optymalna pora na wiosenne nawożenie trawnika to zwykle okres od połowy marca do początku kwietnia, już po pierwszym koszeniu. Nawóz należy stosować zgodnie z dawkowaniem zaleconym przez producenta, aplikując go równomiernie ręcznie lub za pomocą siewnika. Wiosenne nawożenie trawnika warto wykonać przed prognozowanymi opadami deszczu, a jeśli nie jest to możliwe — po aplikacji nawozu należy obficie podlać całą murawę.
Wiosną trawa intensywnie rośnie, dlatego już od marca/kwietnia niezbędne jest regularne (zwykle raz w tygodniu) koszenie trawnika na wysokość około 3-4 cm. Jeśli opady deszczu nie występują, trzeba pamiętać także o intensywnym podlewaniu murawy co 2-3 dni.
Pielęgnacja trawnika latem
By trawnik zachował atrakcyjny wygląd przez cała lato, w trakcie upałów nie można zapominać o jego regularnym nawadnianiu. Nieodzownym zabiegiem pielęgnacyjnym latem jest także cotygodniowe koszenie trawnika. Na początku lata, najlepiej w czerwcu, należy przeprowadzić letnie nawożenie trawnika. Do stosowania latem przeznaczone są nawozy uniwersalne do trawników, które wspomagają zagęszczanie się trawy i jej odpowiednie wybarwienie. Nawożenie letnie wykonuje się w podobny sposób jak wiosenne — warto jednak odłożyć jego termin w przypadku suszy lub upałów.
Latem na trawniku często pojawiają się mchy. Jeśli niemożliwe jest ich zwalczenie w sposób mechaniczny, można sięgnąć po nawozy z siarczanem żelaza. Rozsypuje się je bezpośrednio na skoszonym trawniku lub rozrabia w wodzie i polewa murawę przygotowanym roztworem. Po kilku dniach można wygrabić obumarły mech z trawnika. Jeśli na trawniku intensywnie rosną chwasty, warto zdecydować się także na nawożenie trawnika nawozami do trawników zachwaszczonych, które dzięki dużej zawartości azotu pobudzają wzrost traw i w ten sposób hamują wzrost chwastów.
Plan pielęgnacji trawnika na jesień
Właściwa pielęgnacja trawnika jesienią ma kluczowy wpływ na jego kondycję w kolejnym sezonie. W tym okresie należy odpowiednio przygotować trawnik na nadejście chłodów. Jesienią, zwykle na początku października, trzeba przeprowadzić ostatnie nawożenie trawnika. Jesienne nawozy do trawników odznaczają się podwyższoną zawartością fosforu i potasu, dzięki czemu wzmacniają odporność traw na mrozy i wspomagają rozwój mocnego systemu korzeniowego.
Na początku września można ograniczyć częstotliwość koszenia trawnika, a pod koniec października lub na początku listopada przeprowadzić ostatnie koszenie murawy. Jesienią warto pamiętać także o regularnym wygrabianiu liści z murawy. Okres od września do listopada to optymalna pora na przeprowadzenie wapnowania trawnika, który pozwoli przywrócić właściwe pH podłoża. Wapnowanie jest zalecane, gdy odczyn gleby spada poniżej 5,5. Do wapnowania trawnika odpowiedni będzie np. dolomit zawierający tlenek wapnia i tlenek magnezu. Dolomit stosuje się bezpośrednio na murawę, w dawce dostosowanej do struktury podłoża.
Najczęstsze problemy z trawnikiem — jak sobie z nimi radzić?
Wielu ogrodników napotyka na problemy w pielęgnacji swojego trawnika. Zdarza się, że trawa żółknie, zasycha, a na murawie pojawiają się nieestetyczne ubytki. Na szczęście wielu tym kłopotom można skutecznie zaradzić, używając produktów dostępnych w sklepie dlaroslin.pl.
Żółknięcie trawy: zastosowanie nawozów do trawników dostosowanych do pory roku (wiosennych, letnich lub jesiennych).
Ubytki na trawniku: zastosowanie mieszanek regeneracyjnych do trawników.
Słaby wzrost trawy: zastosowanie nawozów z azotem lub mieszanek trawy samo zagęszczającej.
Rozwój mchu i chwastów: zastosowanie nawozów z siarczanem żelaza, nawozów do trawników zachwaszczonych lub oprysków na chwasty.
Kalendarz pielęgnacji trawnika:
Styczeń: rozbijanie skorupy lodowej.
Luty: rozbijanie skorupy lodowej.
Marzec: aeracja, wertykulacja, piaskowanie, dosiewka trawy.
Kwiecień: nawożenie, koszenie, podlewanie, odchwaszczanie.
Maj: podlewanie, koszenie, odchwaszczanie.
Czerwiec: nawożenie, podlewanie, koszenie, odchwaszczanie.
Lipiec: podlewanie, koszenie, odchwaszczanie.
Sierpień: podlewanie, koszenie, odchwaszczanie.
Wrzesień: podlewanie, koszenie, odchwaszczanie, wapnowanie.
Październik: nawożenie, ostatnie koszenie, grabienie opadających liści.
Listopad: grabienie opadających liści.
Grudzień: rozbijanie skorupy lodowej.
Produkty niezbędne do całorocznej pielęgnacji trawnika:
- Nawóz wiosenny do trawnika.
- Nawóz uniwersalny do trawnika.
- Nawóz jesienny do trawnika.
- Mieszanka regeneracyjna do trawników.
- Dolomit.
- Środek na mchy i chwasty / Nawóz do trawników zachwaszczonych.
Artykuł sponsorowany
Odpowiedź