Dlaczego warto hodować byliny w swoim ogrodzie?

[REKLAMA]

Byliny, jako jedna z najliczniejszych grup roślin, stanowią doskonałą propozycję do każdego rodzaju ogrodu. Wśród wielu setek gatunków bez trudu można znaleźć takie, które zadomowią się w każdych warunkach i na większości rodzajów podłoża. Jakie jeszcze zalety wyróżniają byliny i dlaczego warto hodować je w swoim ogrodzie?

Byliny to dość charakterystyczna grupa roślin. Z jednej strony – niektóre gatunki kwitną już wczesną wiosną, dzięki czemu idealnie ożywiają ogród po zimowym przestoju. Z drugiej natomiast – w trakcie zimy ich nadziemna część znika, pozostawiając tym samym niezagospodarowaną przestrzeń. Kolejna kwestia to sposób postępowania z cebulkami, bulwami lub kłączami bylin, które znajdują się pod ziemią. Niektóre gatunki są wrażliwe na mróz, dlatego przed nastaniem zimy, należy je wykopać, by bezpiecznie przetrwały do wiosny. Warto jednak podkreślić, że zdecydowana większość roślin wieloletnich to gatunki, których część podziemna może spokojnie przezimować w glebie, a wraz z nadejściem wiosny – wypuścić młode pędy, gotowe do ponownego wzrostu.

Zalety bylin – dlaczego warto zdecydować się na rośliny wieloletnie

Byliny to rośliny o różnorodnych kształtach, rozmiarach, wielkości i kolorze kwiatów, wymaganiach i tempie wzrostu. Znajdą zastosowanie w nie jednym ogrodzie i w odmiennych warunkach. Wykazują szereg zalet, które doceniane są zarówno przez doświadczonych ogrodników, jak i zupełnie początkujących pasjonatów. 

Największe atuty bylin to między innymi:

  • Łatwość uprawy – byliny są roślinami, które nie wykazują dużych wymagań, jeśli chodzi o stanowisko, czy rodzaj podłoża. Oczywiście, są gatunki, którym należy poświęcić więcej uwagi, jednak z reguły, do prawidłowego wzrostu wystarczą im podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak systematyczne podlewanie, niewielkie wzmocnienie poprzez zastosowanie nawozów do konkretnego gatunku oraz regularne usuwanie zeschniętych kwiatów.
  • Długowieczność – byliny to rośliny wieloletnie. Ogromną zaletą tej grupy jest fakt, że nie wymagają dużych nakładów pracy, a posadzone w wybranym miejscu – przetrwają w nim nawet kilkadziesiąt lat! Wyjątkiem są oczywiście gatunki, których podziemne części należy wykopać przed nastaniem zimy, jednak przeważająca większość bylin dostępnych w sklepach ogrodniczych, z powodzeniem przetrwa polskie zimy w podłożu.
  • Ogromny wybór form i kolorów – wśród bylin znajdziesz zarówno gatunki miniaturowe, jak i rozłożyste i bujne krzewy. Oprócz tego, to właśnie byliny stanowią idealną propozycję do dekoracji płotów, altan i pergoli. Rozrastające się pędy stworzą świetną barierę przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów, a ponadto – pięknie ozdobią, zwłaszcza w fazie kwitnienia.

Gdzie kupować byliny?

Ponieważ byliny to rośliny, które z założenia są roślinami wieloletnimi, należy je kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach, które oferują zdrowe sadzonki, cebulki oraz nasiona. Przykładem jest internetowy sklep ogrodniczy Florexpol, który od wielu lat sprzedaje rośliny oraz inne, niezbędne akcesoria ogrodnicze. Wszystko po to, by maksymalnie ułatwić i usprawnić wszelkie prace ogrodowe.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

One Response - Add Comment

Odpowiedź