Podmurówka ogrodzeniowa to jeden z najważniejszych elementów posesji. Ważne jest, aby Twoje ogrodzenie miało mocne i trwałe fundamenty, aby zapobiec uszkodzeniom i było trwałe na wiele lat. Z tego względu warto zainwestować w wysokiej jakości materiały. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru podmurówki? Podpowiadamy!
Podmurówka ogrodzenia – czym jest?
Montaż ogrodzenia może być trudnym zadaniem. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, które mogą wpłynąć na jakość i trwałość projektu. Podmurówka to betonowy fundament pod ogrodzenie, czyli warstwa betonu wylana do wykopu. Stanowi podstawę pod słupki ogrodzeniowe. Dzięki, czemu ogrodzenie jest stabilne. Słupki są następnie osadzane w wykopie i zabezpieczane przez przemieszczaniem, zanim beton się całkowicie zwiąże i stworzy trwałą konstrukcję. Większość właścicieli domów, montuje ogrodzenia na swoich działkach ogrodzenia, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, prywatności.
Natomiast warto również przemyśleć estetykę i to jak komponuje się z posiadłością. Podmurówka ogrodzeniowa może być również elementem dekoracyjnym płotu. Dzięki niej możemy dodać charakteru do płotu i podkreślić dany styl. Może być zaprojektowana o różnych wymiarach i dawać inny efekt dla każdego ogrodzenia. To samo dotyczy materiałów wykorzystanych do jej budowy. Najprostsze podmurówki wykonane są z betonu, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprawić ją ozdobnymi kamieniami lub nadać konkretny kolor. Często ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.
Jakie są rodzaje podmurówek? Jaką wybrać?
Podmurówki ogrodzeniowe to najważniejsza część Twojego ogrodzenia. Stanowią podstawę konstrukcyjną Twojego ogrodzenia, dlatego musisz upewnić się, że wybrałeś dobrze. Na rynku dostępne są dwie główne grupy podmurówek: prefabrykowane oraz lane. Każda z nich ma swoje szczególe cechy, dzięki którym warto je wybrać oraz wady. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania i czego poszukujesz.
Podmurówka ogrodzeniowa z gotowych bloczków betonowych to najprostsze i najszybsze w montażu rozwiązanie. Zaleca się stosowanie tego typu rozwiązania dla lekkich płotów np. metalowych siatek. Betonowe bloczki nie są wkopane głęboko w ziemię, natomiast nadal jest to bardzo trwałe rozwiązanie. Świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny, gdzie tylko słupki łączące panele płotu są wkopane głęboko w ziemię i dodatkowo zabezpieczone fundamentem. Istnieje przekonanie, że podmurówka prefabrykowana nie jest tak wytrzymała, jak lana. Jest to błędne myślenie. Gotowe bloczki betonowe powinny spełniać wiele norm dotyczących ich jakości i wykorzystanych materiałów do ich produkcji. Poza specjalistyczną chemią budowlaną są dodatkowo zbrojone żeliwnymi prętami, co ogranicza do minimum możliwość powstawania ewentualnych pęknięć i wykruszeń. Firmy produkujące podmurówki prefabrykowane cały czas poddają swój produkt testom. Dzięki czemu jest on rozwijany i możliwe jest dostarczenie podmurówki wyjątkowo trwałej i odpornej na działanie warunków, w których będzie montowana.
Podmurówka pod ogrodzenie lana to rozwiązanie, które wymaga poświęcenia dużo czasu i siły. Przed przystąpieniem do prac trzeba zdobyć wiedzę i umiejętności, aby prawidłowo wykonać podmurówkę, która będzie ozdabiać ogrodzenie przez wiele lat. Po pierwsze trzeba wykopać głęboki dół wzdłuż całej działki w miejscu, gdzie ostatecznie ma się znaleźć. Taki dół powinien być wykopany na określoną głębokość – im cięższe ogrodzenie, tym większy będzie fundament, który będzie go podtrzymywać. Następnie wyłóż wykopany dół folią, która zabezpieczy beton przed mieszaniem się z ziemią. Do wykonania fundamentu wybierz mocny beton, który wytrzyma trudne warunki atmosferyczne. W zależności od tego, jaką konstrukcje chcesz osiągnąć, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu gotowych słupków ogrodzeniowych przez przesunięciem się. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, czy możliwe będzie równe zamontowanie płotu. Jeśli słupek zostanie krzywo włożony, a beton się zwiąże jedyną opcją na poprawę błędu, będzie kłucie betonu. Wykonanie lanej podmurówki jest bardzo czasochłonne, wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w wykonywaniu takich prac oraz użycia specjalistycznych narzędzi. Dodatkowo wykonanie fundamentów dla ogrodzenia jest bardzo drogie, nawet jeśli wykonujemy je samodzielnie. Podmurówka pod ogrodzenie z gotowych bloczków betonowych to znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie.
Jak można wykończyć podmurówkę?
Istnieje wiele możliwości wykończenia podmurówki. Od klinkieru po kamień naturalny i tynk strukturalny. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie surowego wykończenia, które świetnie sprawdzi się przy nowoczesnych posiadłościach, podkreślając ich proste i ostre linie. Podmurówka świetnie zaakcentuje również bardziej klasyczne posiadłości i nada im bardziej przytulny charakter. Możliwości jest wiele i na pewno znajdziesz coś, co będzie idealnie współgrać z Twoim domem.
Klinkier to rodzaj płytek ceramicznych, które od lat wykorzystywane są do celów budowlanych. Gdy jest zamontowany, wyglądem przypomina cegiełki, natomiast są to bardzo wytrzymałe i mrozoodporne płytki. Najczęściej stosuje się klinkier w kolorze czerwonym, który wspaniale współgra z pokryciami dachów o tej samej barwie oraz z zielenią ogrodów. Kamień naturalny jest kolejnym często spotykanym wykończeniem podmurówek. Kamień to duży wydatek, ale doskonały efekt wizualny. Do wykończenia fundamentów używa się granitu, piaskowca i wapienia. Granit to idealny wybór na fundamenty, ponieważ jest to trwały i twardy materiał, który nie wymaga impregnacji. Natomiast chcąc go kupić, trzeba liczyć się wysokimi kosztami, dlatego tak niewiele osób się na niego decyduje. Tynk strukturalny to gotowa mieszanka, którą wystarczy nałożyć na podmurówkę. Praca z tego typu tynkiem jest bardzo łatwa i szybka, a efekt może zdumiewać. Natomiast jest to najmniej trwały sposób na wykończenie podmurówki ze wszystkich wyżej wymienionych.
Partnerem artykułu jest strona metpol-ogrodzenia.pl.
Odpowiedź