Bluszcz w ogrodzie – pnącze, które uwielbia cień

[REKLAMA]

Jeśli szukasz rośliny, która nie potrzebuje dużego nasłonecznienia, ale będzie stanowiła ozdobę ścian Twojego domu lub balkonu również zimą, to zastanów się nad wyborem bluszczu pospolitego – długowiecznej rośliny zimozielonej. Jeśli zdecydujesz się na jego uprawę, warto wiedzieć, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga bluszcz. Przeczytaj artykuł, aby uprawa tego pięknego pnącza nie stanowiła dla Ciebie problemu.

Jedną z zalet bluszczu jest to, że może on rosnąć w bardzo różnych warunkach – w zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, odnajdzie się on:

 • na balkonie,
 • w ogrodzie.

Atut tej rośliny stanowi również odporność na zanieczyszczenia, dzięki czemu czuje się świetnie np. na balkonie w bloku przy ruchliwej ulicy. Aby jednak bluszcz mógł ozdabiać nasze otoczenie, potrzebuje nieco troski. Jak pielęgnować tę roślinę? Jakiej gleby i jakiego nawozu potrzebuje bluszcz? Ziemovit pokaże Ci, jak uprawiać bluszcz pospolity i cieszyć się jego soczystą zielenią przez cały rok.

Ochrona bluszczu pospolitego zimą

Częstym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest sądzenie, że skoro bluszcz pospolity rośnie cały rok w bardzo różnych warunkach atmosferycznych i zachowuje swój kolor, to może bez ochrony przetrwać także zimę. Mimo tego, że roślina jest dość wytrzymała na panujące w Polsce temperatury, to potrzebuje jednak zabezpieczenia przed mrozami. To szczególnie ważne w przypadku:

 • młodych pędów, które pojawiły się latem,
 • roślin, które jeszcze nie zdążyły się przyjąć (co ważne: bluszczowi zajmuje to około roku).

Jak zatem zabezpieczyć bluszcz w czasie mrozu? Metody wyglądają nieco inaczej w zależności od tego, gdzie zasadziłeś roślinę:

 • w ogrodzie

Aby ochronić ziemię, w której rośnie bluszcz przed zamarznięciem, warto obłożyć ją gałązkami roślin iglastych – mogą one również przydać się do okrycia rośliny przed wiatrem. Bluszczowi w ogrodzie grozi zimą osłabienie, dlatego gdy tylko temperatura na termometrze wskazuje więcej niż 0oC, zaaplikuj nawóz płynny do roślin zielonych Ziemovit – dzięki niemu pnącze będzie miało jeszcze intensywniejszy kolor.

 • w donicy na balkonie

Jeśli możemy, to przesuwamy donicę z bluszczem w najbardziej zacieniony kąt balkonu. Należy także zabezpieczyć ją przed wiatrem i zimnem za pomocą styropianu podłożonego pod spód donicy oraz owinięcia jej workiem jutowym lub słomą. Same pnącza można okryć agrowłókniną. Jeśli na balkonie trzymasz małą doniczkę z młodym bluszczem, włóż ją w większą i wolną przestrzeń obsyp materiałem, dobrze trzymającym ciepło.

Jeśli w przyszłych latach nie chcesz zajmować się bluszczem zimą, to warto, żebyś pomyślał o uprawie odmian, które są szczególnie odporne na mróz, takich jak:

 • Goldheart,
 • Minor Marmorata.

Niezależnie od tego, jaką odmianę tej rośliny uprawiasz i gdzie ona rośnie, należy pamiętać o podlewaniu bluszczu zimą – ilość wody musi być jednak niewielka, tak aby roślina ją wchłonęła, ale sama woda nie pozostała w glebie, gdyż podczas przymrozków może zamarznąć.

Uprawa bluszczu – gdzie sadzić, kiedy sadzić i jakiej gleby potrzebuje do wzrostu?

 Bluszcz pospolity jest wymagający, jeżeli chodzi o to, w czym rośnie. Preferuje glebę:

 • wapienną,
 • o odczynie zasadowym,
 • umiarkowanie wilgotną,
 • próchniczą,
 • przeciętnie żyzną.

Bluszcz sadzimy ciepłą wiosną w miejscach przykrytych lub zacienionych. Po zasadzeniu warto pamiętać o przycięciu rośliny, tak aby na jesień mogły rozwinąć się i zakwitnąć młode pędy. Uwzględnij to, że bluszcz nie lubi przesadzania – jeśli musisz to zrobić, zawsze zadbaj, aby korzenie rośliny były otoczone sporą bryłą ziemi. Bardzo istotne przy uprawie bluszczu okazuje się pamiętanie o tym, że wszystkie elementy pnącza są trujące. Należy więc zawsze przycinać go w rękawicach ogrodniczych, które następnie trzeba wyprać. Natomiast opadłe liście rośliny warto jak najszybciej zbierać, aby nie stanowiły zagrożenia dla dzieci lub zwierząt.

One Response - Add Comment

Odpowiedź