5 podstawowych narzędzi ogrodniczych, które musisz mieć!

[REKLAMA]

Aby przydomowy ogród zawsze prezentował się nienagannie, ciesząc oko i zachęcając do spędzania w nim czasu wolnego, należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji przy pomocy narzędzi ogrodniczych. Podpowiadamy, w jaki sprzęt warto zainwestować.

Sprzęt ogrodniczy — co warto mieć?

Profesjonalna odzież ogrodowa to nie wszystko. By móc wygodnie i bezpiecznie przeprowadzać różnego rodzaju prace w ogrodzie, należy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt ogrodniczy.

Łopatka oraz grabie

W skrzynce na narzędzia ogrodnika znajdować powinna się między innymi łopatka. To niewielkie, poręczne, uniwersalne narzędzie, które bardzo dobrze sprawdza się na przykład podczas sadzenia roślin doniczkowych oraz rabatowych. Czym kierować się wybierając taki sprzęt ogrodniczy? Przede wszystkim, powinien być on wykonany z solidnych, wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, łatwych w czyszczeniu materiałów. Dobry sprzet ogrodniczy tego typu musi mieć opływowy kształt. Pozwoli to na komfortową, wygodną pracę. Warto również, by taka łopatka była lekka. Żaden zestaw narzędzi ogrodowych nie obędzie się również bez grabi. Takie narzędzia do ogrodu znacząco ułatwiają grabienie liści. Do czynienia możemy mieć z 2 głównymi rodzajami akcesoriów ogrodniczych tego typu. Jednym z nich są grabie metalowe ze zmiennym rozstawem zębów i specjalną blokadą. W sklepach spotkać można się również z grabiami z wymiennymi głowicami, które można dowolnie dopasowywać w zależności od przeprowadzanych aktualnie prac. Ich uchwyt może być metalowy lub drewniany. Pierwszy z nich najczęściej jest wytwarzany z aluminium. Materiał ten jest lekki, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli chodzi natomiast o grabie z drewnianym uchwytem, są one niedrogie, lecz wymagają stosownej impregnacji i ochrony przed wilgocią. Wysokiej jakości, niezawodne grabki, łopatki i pazurki znajdziesz w sklepie internetowym Garden Love.

Nożyk i sekator

Inne niezbędne narzędzia ogrodowe to sekatory i nożyki ogrodowe. Narzędzie ogrodnicze pierwszego typu służy do przycinania gałęzi i cięcia kwiatów oraz pędów. Wysokiej jakości sekator powinien posiadać wygodny, najlepiej gumowy uchwyt. Równie istotne jest to, aby sprężyna znajdująca się między rączkami była odpowiednio napięta. Ostrza sekatora mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, węglowej lub powlekanej. Jeżeli chodzi o przeznaczenie, wyróżnić można między innymi sekatory jednoręczne. Znajdują one zastosowanie podczas najprostszych prac ogrodowych, takich jak na przykład cięcie młodych pędów. Sekatory dwuręczne sprawdzają się w czasie cięcia większych, grubszych gałęzi. Poszczególne modele narzędzi tego typu mogą posiadać różną długość ramion. Ostatnią kategorią produktów są sekatory teleskopowe, inaczej tyczkowe. Te z kolei służą do przycinania wysokich gałęzi. Podczas prac w ogrodzie bardzo przydatny okazać może się także nożyk typu sierpak. Z powodzeniem używać można go między innymi podczas przycinania pędów, wycinania drobnych gałązek czy zbierania warzyw i owoców. Godne polecenia są w szczególności modele z ostrzem ze stali nierdzewnej, które gwarantuje należytą ostrość i odporność na rdzewienie. Żaden ogrodnik nie obędzie się również bez nożyczek ogrodowych służących do precyzyjnego przycinania drobnych roślin i ścinania kwiatów.

Rękawice ogrodowe

Do kategorii, jaką są gadżety ogrodnicze zaliczają się również rękawice ogrodowe. Jak wybrać dobre rękawiczki ogrodowe? Przede wszystkim, powinny być one trwałe i odporne na uszkodzenia. Idealne rękawiczki dobrze dopasowują się do kształtu dłoni i nie krępują ruchów podczas wykonywania prac, takich jak sadzenie, pielenie czy grabienie. Warto, aby posiadały wzmocnioną, wodoodporną wewnętrzną stroną chroniącą dłonie przed zabrudzeniem, wilgocią czy skaleczeniem. Do czynienia możemy mieć z rękawiczkami z tkaniny, skóry czy tworzyw sztucznych. Wysokiej jakości produkty tego typu posiadają elastyczną siatkę pomiędzy palcami, która reguluje temperaturę dłoni i poprawia sprawność. Wyposażone mogą być one również w wyściełane wnętrze zapewniające dodatkową amortyzację.

Odpowiedź