Jak będą się kształtować ceny nieruchomości w 2022?

[REKLAMA]

Nieruchomości są uważane za jedne z najpewniejszych inwestycji. Bez względu na to, czy mówimy o lokalach mieszkalnych czy budynkach i działkach komercyjnych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Podejmując taką inwestycję, istotnym zagadnieniem jest cena. Jak będą kształtować się ceny nieruchomości w 2022 roku?

Ceny nieruchomości w ostatnich latach konsekwentnie pięły się w górę. Na ten trend wpływ miał cały szereg czynników związanych np. z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych, rozwojem rynku czy chęcią lokowania kapitału przez inwestorów właśnie w nieruchomościach. Nie bez wpływu na ceny pozostała także trwająca pandemia koronawirusa. Czego zatem możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach?

Nieruchomości mieszkalne

Panujące tendencje na rynku nieruchomości mieszkaniowych a komercyjnych są nieco różne. W przypadku lokali mieszkalnych ceny w ostatnich latach rosły bardzo dynamicznie i zasada ta dotyczyła nie tylko największych ośrodków, jak np. Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Gdańsk, ale także mniejszych miast. Odpowiadał za to m.in. duży popyt zarówno w przypadku inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Co więcej, w czasach niskich stóp procentowych, także lepsza dostępność kredytów przełożyła się na wzrost zainteresowania mieszkaniami.

Jak prognozują eksperci, dynamika wzrostu cen mieszkań w 2022 r. może nieco wyhamować, ale nie należy spodziewać się spadków. Rosnące stopy procentowe mogą zniechęcić potencjalnych kredytobiorców do podjęcia decyzji zakupowej, co może nieco zmniejszyć popyt. Wciąż jednak chętnych na lokale i budynki mieszkalne nie powinno brakować. Z drugiej strony inflacja oraz zmiany w opodatkowaniu firm i jednoosobowych działalności gospodarczych przełożą się prawdopodobnie na wyższe ceny.

Nieruchomości komercyjne

W odniesieniu do nieruchomości komercyjnych, na początku pandemii pojawiały się znaczne obawy o przyszłość tej branży. Jednak czarne scenariusze nie spełniły się. Działki pod inwestycje i gotowe budynki handlowe oraz usługowe cieszą się dużym zainteresowaniem, co także przejawia się wzrostem cen. Wielu ekspertów wskazuje, że ten trend nie tylko się utrzyma, ale wręcz nabierze dodatkowej dynamiki.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wzrostu cen nieruchomości komercyjnych. Tak, jak w przypadku branży mieszkaniowej odczuwalny będzie wpływ wysokiej inflacji. Zresztą, w przypadku prowadzonych jeszcze inwestycji jednym z poważniejszych wyzwań jest gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, a także niedobory niektórych z nich. To wciąż efekt zaburzeń w produkcji i łańcuchach dostaw spowodowany światową pandemią.

Co więcej, jak wskazują eksperci, tempo powstawania nowych inwestycji w Polsce spadło. Przy wciąż utrzymującym się na wysokim poziomie popycie, taka sytuacja pozwala prognozować wzrost cen na rynku nieruchomości komercyjnych. Prawdopodobnie w tych okolicznościach wzrośnie również zainteresowanie ofertą nieruchomości z rynku wtórnego.

Szczecin-Podborzanska-dzialka-grunty-inwestycja-nieruchomosc-hotel-mieszkania-koncepcja-architektoniczna

Atrakcyjne nieruchomości od Orange

Chociaż trudno dokładnie przewidzieć, jak będzie zachowywał się rynek nieruchomości w 2022 r., to jednego można być pewnym – interesującej oferty nieruchomości od Orange. Firma dysponuje bardzo szerokim zapleczem nieruchomości na sprzedaż i wynajem. Wynika to z historii firmy – wiele lat temu budynki wykorzystywane były zarówno jako siedziby oddziałów, jak również zaplecze techniczne niezbędne do realizacji usług telekomunikacyjnych. Wraz z postępem technologicznym wiele nieruchomości zlokalizowanych w naprawdę atrakcyjnych miejscach, dziś nie jest niezbędnych do prowadzenia biznesu. Budynki, lokale i działki są więc obecnie dostępne na sprzedaż i wynajem.

Osoby zainteresowane szczegółami oferty, a także inwestorzy szukający atrakcyjnego sposobu na ulokowanie kapitału, powinni skontaktować się z doradcami obsługującymi ofertę nieruchomości Orange. Otrzymają od nich wsparcie w wyszukiwaniu gruntów, budynków czy lokali odpowiadających ich potrzebom. Będą także wspierać na każdym etapie transakcji, służąc specjalistyczną wiedzą i pomocą. Jeżeli zatem w 2022 r. szukasz atrakcyjnych nieruchomości dostępnych na rynku, koniecznie zapoznaj się z ofertą nieruchomości Orange.

Odpowiedź