Hala stalowa – alternatywa dla hali murowanej

[REKLAMA]

W wielu gałęziach przemysłu, produkcji, a nawet rolnictwa konieczne jest posiadanie dużej przestrzeni, która pozwalałaby na ustawienie potrzebnych maszyn, często o naprawdę sporych gabarytach lub do przechowywania wytworzonych dóbr i produktów. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu obiekty powstawały w sposób tradycyjny, jako budynki murowane. Jednak obecnie warto rozważyć postawienie hali stalowej. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Hala stalowa czy murowana, jaką wersję wybrać?

Aby wybór był optymalny należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad potrzebami. Do czego hala będzie przeznaczona? Jakie warunki techniczne są niezbędne? Jakim budżetem dysponuje czy jak szybko hala powinna stanąć? Podejmując decyzję warto rozważyć wszystkie korzyści i wady głównie dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich będą tradycyjne, hale murowane, a drugim hale stalowe magazynowe.

Z roku na rok coraz większe znaczenie zyskują alternatywne sposoby budowy wielkopowierzchniowych obiektów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się hale stalowe. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, murowanych obiektów, ponieważ mogą powstać zdecydowanie szybciej, a do tego koszt ich postawienia jest znacznie niższy.

Hala stalowa – gdy ważny jest czas

Decydując się na wybudowanie hali ze stali należy zaznaczyć, że proces administracyjny jest analogiczny jak w przypadku każdej budowy. Wymagane są odpowiednie pozwolenia, konieczne jest przygotowanie projektów i na tym gruncie formalno – prawnym wszystko przebiega podobnie. Różnica związana jest z czasem, jaki jest potrzebny do wykonania obiektu. Tego typu hale mogą zostać wzniesione z gotowych półfabrykatów, gdzie złożenie elementów, a następnie wykonanie pokrycia dachowego zajmuje znacznie mniej czasu. Dodatkowym atutem przyspieszającym budowę jest fakt, że montaż nie jest uzależniony od warunków pogodowych, dzięki czemu może być budowana w dowolnym czasie, w zależności od potrzeb inwestora.

Niższy koszt budowy hali stalowej

Drugim z najczęściej poruszanych aspektów jest kwestia ceny. Koszt jest niższy, ze względu na co najmniej kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest fakt, że do przygotowania hali stalowej potrzeba znacznie mniej osób niż do budowy tradycyjnego budynku, co pozwala zaoszczędzić na wydatkach związanych z zatrudnieniem pracowników.

Różnica w cenie podczas budowy hali stalowej wiąże się także z faktem, że elementy, z których wybudowana jest hala są zdecydowanie tańsze niż materiały niezbędne do wybudowania murowanego obiektu. Dodatkowo, budynek stalowy nie wymaga wykonania specjalnej elewacji, co także jest sporą oszczędnością. Pokrycie warstwy zewnętrznej w halach wykonane jest w taki sposób, aby nie wymagało szczególnego postępowania. Materiał odporny jest zarówno na działanie zmiennych warunków pogodowych, jak też zmiennych temperatur. Nie szkodzi mu ani wysoka, letnia temperatura, ani zimowe mrozy.

Hala stalowa, a zmiany w bryle budynku

Wśród zdecydowanych zalet związanych z wyborem hal stalowych zamiast murowanych wymienić należy także możliwość zmiany lokalizacji. W przypadku budynków tradycyjnych, murowanych, zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wiązałaby się z koniecznością sprzedaży budynku i kupna lub budowy w innym miejscu.

Atutem hali stalowych jest fakt, że mogą one zostać zdemontowane i przeniesione w nowe miejsce. Dzięki modułom, niektóre elementy mogą zostać ponownie wykorzystane. Całkowita zmiana lokalizacji jest ekstremalnym przykładem, jednak hale stalowe stwarzają znacznie więcej możliwości modyfikacji niż budynek murowany. Hale stalowe można właściwie dowolnie przebudowywać oraz rozbudowywać, a do tego koszt wszelkich modyfikacji jest znacznie niższy niż.

Odpowiedź