Szpachlowanie i gładzenie ścian w kilku prostych krokach

[REKLAMA]

Malowanie lub tapetowanie mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu, jeśli na twojej ścianie widoczne są pęknięcia, nierówności i ubytki. By tego uniknąć, musisz właściwie przygotować podłoże przed remontem lub wykończeniem wnętrza. W jaki sposób?

Pożądany efekt zapewnią ci szpachlowanie i gładzenie ścian, do czego, wbrew pozorom, nie musisz zatrudniać fachowców. Potrzebne ci będą odpowiednie materiały oraz narzędzia, odrobina cierpliwości, a także odpowiedź na pytanie: jak szpachlować i kłaść gładź na ścianie, którą znajdziesz poniżej.

Co będzie ci potrzebne do szpachlowania i gładzenia ścian?

Przed rozpoczęciem prac, zrób listę wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi, dzięki czemu będziesz świetnie przygotowany do każdego etapu remontu. Do szpachlowania i położenia gładzi na ścianie potrzebne ci będą: masa szpachlowa, gładź gipsowa, szpachelka stalowa, paca tynkarska, pędzelek lub wałek, papier ścierny, kostka ścierna, wiertarka z mieszadłem, taśma klejąca, folia malarska oraz wiaderko na zaprawę. Nie możesz też zapomnieć o zabezpieczeniu folią podłóg, karniszy i parapetów przed pyłem, dzięki czemu unikniesz czasochłonnego sprzątania po zakończeniu prac.

Przygotowanie i gruntowanie podłoża

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Na początku musisz zeskrobać stare powłoki malarskie i delikatnie poszerzyć ewentualne pęknięcia w ścianie, co ułatwi ci naniesienie gładzi. Następnie oczyść powierzchnię odkurzaczem z nagromadzonego pyłu.

Kolejnym etapem jest gruntowanie ściany, co ma na celu zmniejszenie chłonności podłoża i zapewnienie przyczepności gładzi. Za pomocą pędzla lub wałka pokryj gruntem powierzchnię ściany i pozostaw do całkowitego wyschnięcia – powinna być gotowa do dalszych prac po upływie około doby.

Jak zlikwidować nierówności i ubytki?

Po oczyszczeniu i zagruntowaniu ściany możemy zająć się usuwaniem nierówności i ubytków. Wszelkie pęknięcia i wgłębienia starannie pokryj przygotowaną wcześniej masą szpachlową – zrób to jednak w taki sposób, by uniknąć powstawaniu pęcherzyków powietrza, które mogą zmniejszyć przywieranie powłoki, co w efekcie może skutkować jej odpadaniem.

Jak szpachlować ściany?

Szpachlowanie ścian rozpocznij od nałożenia masy na większe ubytki oraz wygładzenia powierzchni wokół nich, a także uzupełnienie szczelin między ścianami a futrynami. Gdy masa przeschnie możesz przejść do nakładania szpachlówki na całą powierzchnię ściany. Najlepiej użyć do tego szerokiej szpachelki, co znacząco ułatwi i przyspieszy pracę, wykonując ruchy z dołu do góry, następnie do boku, a na koniec z góry na dół.

Jak gładzić ściany?

Jeśli chcesz uzyskać efekt maksymalnie gładkich i równych ścian, pokryj je specjalną warstwą wyrównawczą, która jest dostępna w formie gotowej do użytku lub do samodzielnego rozrobienia. Suchą ścianę przetrzyj papierem ściernym i pokryj preparatem gipsowym. Po wyschnięciu nałóż kolejną warstwę, dzięki czemu gładź będzie nie będzie spływać i szybciej zaschnie.

Odpowiedź