Sprytne triki do małych mieszkań

[REKLAMA]

Często mówi się, że urządzenie przestronnego mieszkania nie stanowi dużego wyzwania ze względu na możliwości wynikające z metrażu. Kłopot zaczyna się, gdy powierzchnia, jaką dysponujemy, jest mocno ograniczona. Niewielkie pokoje sprawiają, że stajemy przed koniecznością wykorzystania każdego wolnego centymetra na tyle, na ile to możliwe. Oprócz funkcjonalności i komfortu pod uwagę wziąć należy również styl i estetykę, nie dopuszczając choćby do zagracania pomieszczeń. Na szczęście producenci mebli i projektanci mają sporo pomysłów na tego rodzaju bolączki. Które szczególnie warte są rozważenia?

1. Półkotapczany

2. Nietypowe szafy

3. Wykorzystanie wysokości

Niektóre triki to efekt właściwego wykorzystania mebli, takich jak te dostępne na meblini.pl. Inne polegają na przemyślanym czerpaniu z możliwości dostępnej przestrzeni.

Półkotapczany

Dla niektórych jest to relikt lat 80. i 90., koniecznie trzeba jednak zauważyć, że to ocena niesprawiedliwa. Dzisiejsze półkotapczany nie przypominają już swoich przodków. Trudno też wyobrazić sobie lepszą odpowiedź na pytanie: jakie meble do małego wnętrza wybrać? To rozwiązanie estetyczne, nowoczesne, dostępne zarówno w wariancie przeznaczonym do pokoju nastolatka, jak i do sypialni dorosłych. Składane poziomo lub pionowo łóżka w ciągu dnia nie zajmują przestrzeni niedużego pokoju, w nocy zaś, po rozłożeniu, zamieniają się w komfortowe i pełnowymiarowe miejsce do spania. Oprócz regału nad materacem wiele półkotapczanów ma również skrzynie na pościel bądź stoliki nocne podnoszące ich funkcjonalność.’

Nietypowe szafy

Kompaktowe wnętrze oznacza, że każdy centymetr do przechowywania rzeczy jest na wagę złota. Z tego właśnie powodu interesujące są meble na wymiar oraz konfigurowalne. Obecnie wiele firm na w swojej ofercie regały i szafy, które samodzielnie zestawiać można z kilku różnych modułów. Dzięki temu nawet nietypowa przestrzeń nie musi oznaczać braku funkcjonalności. Szczególnie korzystne są szafy montowane od podłogi pod sam sufit, które eliminują konieczność utrzymywania górnego wieńca w czystości.

Wykorzystanie wysokości

Obecnie cennym miejscem do przechowywania są także… ściany. W zależności od specyfiki pomieszczenia mogą służyć jako płaszczyzna do zawieszenia półek czy pawlaczy. Jeśli tylko wysokość sufitu to umożliwia, warto wykorzystać wysokość, tworząc w pokoju antresolę. To doskonałe miejsce do spania, dzięki któremu łatwo jest również zachować porządek. Na górę prowadzić mogą schody lub drabinka, które łatwo przemienić w dodatkowy regał.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

One Response - Add Comment

Odpowiedź