Nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie – czym warto się zainteresować?

[REKLAMA]

Mimo pandemii, rosnącej inflacji i narastającego kryzysu, nasza stolica wciąż gwałtownie się rozwija. Najlepszym tego wyrazem są przeprowadzane w niej inwestycje mieszkaniowe. Warszawa Moja Ochota 2 to osiedle, które jest tego najlepszym przykładem. W niniejszym artykule wspólnie przeanalizujemy, jakie trendy na rynku mieszkaniowym są godne uwagi, jak kształtują się ceny za m² oraz czym kierować się przy wyborze upragnionego lokum. 

Warszawa – inwestycje mieszkaniowe

Jak już we wstępie napomknęliśmy, Warszawa wciąż intensywnie się rozwija. Dzieje się to pomimo gwałtownych wzrostów cen za metr kwadratowy mieszkania oraz kryzysu. Dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy przedstawimy w dalszej części tego artykułu. 

Teraz wystarczy, że nadmienimy trend kupna lokum w celach inwestycyjnych lub zwiększenie popytu na mieszkania w dzielnicach podmiejskich czy małych miasteczkach, które okalają stolicę. Fakt pozostaje jednak faktem – w chwili obecnej powstają nowoczesne mieszkania w Warszawie. Na co zwrócić uwagę, aby korzystnie takie wybrać? Przekonajmy się razem. 

Mieszkania w Warszawie w marcu 2022 – porównanie cen za m²

Zacznijmy od sprawy podstawowej, która w największym stopniu determinuje nasze zainteresowanie danym lokalem. Zastanówmy się mianowicie, ile statystycznie kosztuje 1 m² mieszkania w Warszawie. Otóż, na początku kwietnia, cena ta oscyluje wokół 11633 zł. Aby ujrzeć niniejszą kwestię w szerszym kontekście, stwierdzić należy, że na przełomie stycznia i lutego statystyczny m² kosztował 11534.04 zł. W przeciągu dwóch miesięcy cena wzrosła więc o 151 zł, co z kolei daje zmianę o 1.33%.

Drogie dzielnice oraz tendencje z nimi związane

Podane powyżej ceny są jednak uśrednione. Uwzględniają bowiem różnice między poszczególnym i dzielnicami, te zaś są znaczne. W marcu bieżącego roku najdroższą z nich pozostaje Śródmieście. Cena 1 m² wynosi tu 16165 zł, czyli o 4532 zł więcej, niż średnia warszawska. Jest to więc cena o 38.96% wyższa od średniej.

Na początku kwietnia, drugą, najdroższą dzielnicą stolicy jest Żoliborz. Cena za m² wynosi tu 13591 zł. Jest to z kolei o 1958 zł więcej od średniej. Na trzecim miejscu jest dzielnica Wilanów. Tendencją, która w naturalny sposób łączy się z drogimi dzielnicami, jest zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Pojawia się ona zawsze wtedy, kiedy analitycy pierwotnego rynku mieszkaniowego przewidują długotrwały wzrost cen. 

Klienci – zarówno biznesowi, jak i indywidualni – decydują się wtedy na zakup mieszkania, które zamierzają później odsprzedać z zyskiem lub czerpać go poprzez najem. Stałym prawidłem, wiążącym się z takim działaniem, jest decydowanie się na niewielki metraż. Nabywcy zależy bowiem na kupnie mieszkania po jak najniższej cenie, by jak najbardziej zwiększyć swój dochód. Zakupywane mieszkania są więc najczęściej małe. Znajdują się wśród nich kawalerki i mikroapartamenty. 

Jakie tendencje zakupowe wiążą się z tanimi dzielnicami?

Dla przeciwwagi, na początku kwietnia bieżącego roku, najtańszą stołeczną dzielnicą w jest Rembertów. Cena m² to tutaj 8759 zł. Na drugim miejscu znajduje się Białołęka, gdzie oscyluje ona wokół  9200 zł. Jest to z kolei o 2433 zł mniej od średniej warszawskiej. Mało tego. W podwarszawskich miejscowościach ceny bywają nawet o połowę niższe, niż średnia w stolicy. Jak więc widzimy, są to kolosalne różnice. Najważniejszymi trendami mieszkaniowymi tyczącymi się obrzeżnych dzielnic stolicy i otaczających ją miast są:

  • fakt dużej liczby powstających tam nowoczesnych mieszkań;
  • chęć odizolowania się nabywcy od dużych skupisk ludzkich, w celu zabezpieczenia się przed pandemią. 

Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie na przykładzie osiedla Moja Ochota 2

Dzielnicą, na której ceny mieszkań są bardzo niskie, są Włochy. Z tego właśnie powodu jest to obszar przeprowadzania nowych inwestycji mieszkaniowych przez deweloperów. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest deweloper Victoria Dom oraz budowane przez niego osiedle Moja Ochota 2

W założeniu będzie to zamknięte osiedle, tak zwane miasto w mieście, tzn zespół mieszkaniowy wyposażony w bogatą sferę handlowo-usługową. Standardy bytowe będą tu bardzo wysokie. To wszystko w zestawieniu ze względnie niskimi cenami za m². Osiedle zlokalizowane jest w niedalekiej odległości trasy przelotowej w kierunku Centrum. 

Podsumowanie

Jeśli więc nie planujemy zakupu mieszkania w celach inwestycyjnych, w najbliższym czasie powinniśmy zainteresować się dzielnicami obrzeżnymi i powstającymi na nich osiedlami kompletnymi, czyli tak zwanymi miastami w mieście. Stanowią one bowiem dobry przykład kompromisu między korzystną ceną a wygodnymi warunkami bytowymi.

Odpowiedź