Mieszkanie pod klucz – Co to takiego? Jaki powinien być jego standard?

Planując zakup mieszkania, bardzo często można spotkać się z ofertą mieszkania „pod klucz”. Wiele osób może zastanawiać się, co kryje się pod tym tajemniczym określeniem i co deweloper ma na myśli. Jaki zatem powinien być standard wykończenia takiego mieszkania?

  1. Jak powinno wyglądać wykończenie mieszkania pod klucz?
  2. Na co uważać kupując wykończone mieszkanie?
  3. Mieszkanie pod klucz, a mieszkanie w stanie deweloperskim

1. Jak powinno wyglądać wykończenie mieszkania pod klucz?

W teorii mieszkanie pod klucz oznacza lokum, w którym wszelkie prace budowlane zostały już zakończone. Powinno to oznaczać, że kupujący mieszkanie przyszli lokatorzy mogą się do niego niemal od razu wprowadzić. Niestety mieszkanie pod klucz to tylko termin umowny, który nie jest uregulowany żadnymi przepisami. W praktyce więc mieszkanie może odbiegać od oczekiwanych standardów. Warto zatem bardzo dokładnie określić poziom wykonanych prac przed podpisaniem umowy.

Mieszkanie wykończone pod klucz powinno posiadać:

  • wykończone, pomalowane ściany,
  • położone posadzki lub panele podłogowe,
  • instalację armatury łazienkowej,
  • część mebli kuchennych,
  • okna i drzwi.

2. Na co uważać kupując wykończone mieszkanie?

Przed podpisaniem umowy z deweloperem, należy dopilnować listy prac, które powinny być zrobione przed kupnem mieszkania pod klucz. Nie jest to jednak jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Równie ważne, co wykonanie tychże prac jest także jakość ich wykonania.

W wielu przypadkach zdarza się, że deweloper pozwala dokonać wyboru posadzki, wykończeń ścian, czy innych elementów w mieszkaniu. Warto więc przyjrzeć się czy do wykończenia nie zostały użyte tańsze materiały gorszej jakości. Podczas spisywania umowy można także określić jakość oraz kolor farb użytych do pomalowania ścian. Dobrze wybrać takie, które najlepiej będą pasować do mebli, które zostaną ustawione w mieszkaniu.

3. Mieszkanie pod klucz, a mieszkanie w stanie deweloperskim

Pozostaje do wyjaśnienia jeszcze jedna kwestia. Czym różni się mieszkanie pod klucz od stanu deweloperskiego? Różnica widoczna jest w zaawansowaniu prac. W pierwszym przypadku kupujący otrzymuje lokal gotowy do wprowadzenia się. Wszelkie prace wykończeniowe są już wykonane, a kupujący musi jedynie zainwestować w meble. Stan deweloperski natomiast oznacza, że mieszkanie jest częściowo gotowe, jednak nadal trwają w nim prace wykończeniowe. Standard mieszkania deweloperskiego może być różny, ponieważ nie ma definicji tego sformułowania.

Odpowiedź